Promořovat, nebo nechat stávající chytrou karanténu?
Promořování Čechů nebo pokračování v chytré karanténě? O jedné z těchto dvou variant, jakožto o dalších klíčových plánech, které mají za úkol bojovat s koronavirem v Česku, se bude rozhodovat v dalších dnech. Hlavní představitelé našeho státu zatím nemají jasno.
Náměstek Roman Prymula v nedělním rozhovoru pro DVTV uvedl, že by chtěl zavést plán postupného promořování obyvatelstva. „Kdyby byl na obzoru lék, držel bych tvrdá opatření třeba tři měsíce. Ale lék na cestě není, proto se stát ekonomicky rozběhne a budeme populaci řízeně promořovat,“ uvedl v rozhovoru, s tím, že na to změnil názor a že tak tvrdá opatření už v Česku nelze dále držet.
Cílené promořování by znamenalo, že by se skupiny obyvatel záměrně exponovaly koronaviru tak, aby nedošlo k nekontrolovanému šíření. „Neříkám všichni, ale ti, pro něž nebude horší než chřipka. A to jsou lidé nižšího věku, lidé zdraví,“ rozvinul Prymula svou teorii. Netýkalo by se to seniorů, ale také lidí, kteří trpí nějakou vážnou nemocí – třeba nějakým srdečním onemocněním, cukrovkou apod.
Vojtěch chce promořovat, podle Babiše je to riskantní
Stejného názoru je i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na tiskové konferenci uvedl, že se podle něj se v Česku vyvíjí dobře a chtěl by začít uvolňovat některá opatření. „Bude docházet i k určitému promořování populace. Cílem je pokusit se řídit promořování tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření. (...)Opatření nesmí být zavedena na půl roku či na rok. Nejsme schopní v sevřených podmínkách karantény vydržet další měsíce,“ prohlásil Vojtěch na tiskové konferenci.
Mohly by se tak už v brzké době otevřít další druhy obchodů, přičemž zákazníci by do jejich prostor byli vpouštěni jen v omezeném množství, se zachováváním povinných rozestupů, součástí by byla povinná desinfekce nebo každodenní měření teploty zaměstnanců. Otevřít by se mohla i některá sportoviště. Školy by se mohly otevřít v polovině května, přičemž žáci i učitelé budou muset nosit roušky. Rozhodovat o dalších krocích se má ve středu dopoledne.

V celém plánu ční zádrhel – premiér Andrej Babiš totiž variantu zamořování odmítá. Bylo by to podle něj riskantní. „Já si to neumím ani představit, my jdeme cestou eliminace a boje proti nákaze. To znamená, že připravujeme projekt chytré karantény,“ řekl premiér pro Radiožurnál. Podle něj se koncem dubna očekává vrchol nákazy.
Proti je i šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. „Je to zásadní změna v politice státu. Pokud (Prymula) změnil názor, tak by asi bylo třeba, aby proběhla odborná diskuze. Je třeba to velmi vážně zvážit a podívat se kolem nás. Pokud toto rozhodnutí učiníme, tak to bude asi nejvážnějším rozhodnutím a není z něj cesta zpátky,“ uvedl podle Novinek.cz.
Poukázal také na to, že podobný model fungoval na začátku epidemie ve Velké Británii, ale neosvědčil se. Rozhodování o dalších krocích České republiky v boji proti koronaviru podle premiéra musí posoudit ústřední epidemiologická komise.