Ne, to není fake.
Odstranění kontroverzní sochy sochy maršála Koněva z pražského náměstí budí emoce až v Zimbabwe. Tamní komunistická strana k rozhodnutí zastupitelů městské části Praha 6 vydala prohlášení, ve kterém odstranění sochy odsuzuje a zároveň vyzdvihuje Koněvovy zásluhy. Bizarní dopis v plném znění zveřejnila na svém webu KSČM.
Autorem prohlášení je generální tajemník Ngabutho Nicholas Mabhena Ian Beddowes.
„Komunistická strana Zimbabwe s naprostým znechucením považuje rozhodnutí Magistrátu hl. M. Prahy o odstranění válečného památníku věnovaného maršálovi Koněvovi a Rudé armádě, který ztratil 140 000 vojáků bojujících po odvážných československých partyzánech proti nejhorším divizím SS, které zůstaly v boji – i po osvobození Berlína Rudou armádou, sebevraždě Hitlera a předání Německa Spojencům,“ píší zimbabwští komunisté.
„Vzpomínáme na rozdělení Československa v roce 1939 v důsledku Mnichovské dohody z předchozího roku a zrady některých československých politiků – zrada opakovaná některými takzvanými ‚demokraty' s druhou částí 1993 v zájmu německého monopolu hlavní město,“ stojí dále v dopise.
Komunisté ze Zimbabwe v dopise vzpomínají na násilí spojené s nacistickou okupací a „rychlost, s jakou Rudá armáda přišla na pomoc“.
Tím však prohlášení nekončí. „Po nedávných protikomunistických oznámeních Evropské unie a vzestupu fašismu v Evropě, zejména po převratu ukrajinských nacistů v roce 2014, nás tento pokus o revizi historie nepřekvapuje,“ uvedli dále.
Celý dopis komunisté ze Zimbabwe uzavírají slovy, že jsou „v plné solidaritě s nejuznávanějšími a patriotičtějšími dělníky OS ČMS při obraně skutečné historie Rudé armády i československých vlastenců“.
Rozhodnutí o odstranění sochy pobouřilo i Rusko, které Česku pohrozilo odvetou a již zahájilo trestní stíhání. Přestože byl Koněv jedním z osvoboditelů Československa v roce 1945, zároveň se stal součástí krvavého potlačení maďarského povstání v roce 1956 a údajně se podílel i na okupaci Československa v roce 1968.