Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. dubna 2020 v 12:13
Čas čtení 9:16
Vojtěch Vanda

5 velkých událostí, které zastínila koronavirová pandemie

ZAJÍMAVOSTI AUSTRÁLIE KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Nezapomnělo se na ně, ale nebyly skoro vidět. Přitom jde o důležité informace, které ti pro jistotu osvěžíme.

Všude pouze koronavirus a nic jiného. Už v polovině února sis nepřečetl o ničem jiném než o tom, jak se smrtící virus SARS-CoV-2 šíří napříč celou planetou. Na světě to však bohužel nefunguje tak, že by se celé globální dění zastavilo v momentě, když je třeba společně čelit krizi. Přestože to tak na některých místech v jistou dobu skoro vypadalo

Ekonomika musí stále nějak pracovat, některé vlády své konflikty neodloží, politická kolečka se stále točí a příroda si sem tam připraví nějaké to nepříjemné překvapení. Proto jsme ti sepsali pět velkých událostí, kterým se během největšího rozšiřování pandemie koronaviru nevěnoval prostor, jaký by měl.

Doporučeno
Jak koronavirus ovlivnil holičství, restaurace, bary nebo posilovny? Zeptali jsme se jich Jak koronavirus ovlivnil holičství, restaurace, bary nebo posilovny? Zeptali jsme se jich 20. dubna 2020 v 17:35

Rozsáhlý požár u černobylské elektrárny

Ukrajina stála na prahu další katastrofy. Po občanské válce na východě země, která se pouze pozastavila kvůli koronavirové pandemii, a samotné nákaze, nyní musely tamní záchranné složky upnout svůj zrak na místo jedné z nejčernějších katastrof planety. V ohrožení byla totiž černobylská jaderná elektrárna a její okolí, od jejíž havárie v roce 1986 uplyne 26. dubna 34 let.

V zemi, zmítané válečným konfliktem, se povedlo nákazu Covid-19 udržet poměrně na uzdě. Co se týká počtu nakažených a obětí pandemie, je na tom podobně jako Česká republika. Stát má ovšem jiné, palčivější problémy. Poslední z nich byl požár, mířící ke stále radioaktivnímu prostředí kolem nového sarkofágu elektrárny v Černobylu.

Požár měl na svědomí podle BBC Ukrajina sedmadvacetiletý muž z vesnice Rahivka. Ta leží v první linii vesnic nejblíže Černobylu, která lemuje bezpečný perimetr k žití. Podle všeho se snažil spálit odpad, od kterého chytla suchá tráva. Web iDNES.cz informuje ještě o druhém žháři, recidivistovi, který pálil trávu pouze pro zábavu.

Vzhledem k všeobecně panujícímu suchu se oheň rozšířil tak, že nebylo v ničích silách jej uhasit okamžitě. V posledních dnech vůbec vzniká na celém území Ukrajiny kvůli suché flóře množství požárů, BBC informuje o zhruba osmi stech ohniscích.

Doporučeno
V Nizozemsku extra opatření proti viru nejsou, říká fotbalista Michal Sadílek. Když jdu s rouškou, lidé se usmívají (Rozhovor) V Nizozemsku extra opatření proti viru nejsou, říká fotbalista Michal Sadílek. Když jdu s rouškou, lidé se usmívají (Rozhovor) 6. dubna 2020 v 14:31

Každopádně tento požár bezprostředně ohrozil jadernou elektrárnu v Černobylu. Jeho plameny dosáhly až k opuštěnému městu Pripjať, které do památného dubna 1986 figurovalo jako jedno z nejmodernějších měst Sovětského svazu. Odborníci se obávali toho, co udělá oheň s radioaktivitou, a jestli ji nějakým způsobem neroznese do okolí.

Lesní požár vyfocený ze střechy jaderné elektrárny v Černobylu, duben 2020

Sepsali jsme pět velkých událostí, které zastínila koronavirová pandemie
Zdroj: TASR/AP

Do boje proti výhni vyjely na čtyři stovky hasičů a sto kusů techniky i se třemi letadly, jejichž spoluprací se nakonec po deseti dnech povedlo dostat oheň pod kontrolu. Agentura TASR píše, že se oheň zastavil na dva kilometry od uloženého radioaktivního odpadu v lokalitě Pidlisnyj.

Jak informují Novinky.cz, radiace prý podle tamních úřadů stoupla až šestnáctkrát, Kyjevská správa ochrany životního prostředí však uvedla, že jde pouze dočasný jev. Obavy ze zvýšené radiace nevyjádřila ani v rozhovoru pro iDNES.cz jaderná fyzička Dana Drábová, podle které byl mnohem nebezpečnější samotný oheň.

Druhotné následky však vyvstaly vzápětí. Dusivý kouř, který se po uhašení rozpínal v okolí zakázané zóny, se dostal až do prakticky sto kilometrů vzdáleného Kyjeva. Podle webu E15 bylo hlavní město Ukrajiny dokonce na pár hodin nejznečištěnějším městem planety.

Uprchlíci na hranicích Turecka a Evropské unie

Ani o uprchlících se toho v poslední době mnoho nenapsalo ani nenamluvilo. Po zavedení důkladných kontrol na hranicích je dokonce i z hlav některých českých politiků toto téma prozatím vymazáno. Avšak běženci jsou i nadále velkým problémem. Jako nejvíc znatelný se jevil na hranici Erdoganova Turecka a Evropské unie.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 83660 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse