Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. dubna 2020 v 11:22
Čas čtení 1:19
Vojtěch Vanda

2 473 korun. Tolik přiznal stát jako odškodné rodině zemřelého disidenta Pavla Wonky

NEWS
Uložit Uložené

Rodina jednoho z posledních vězňů komunistického režimu podle soudu nemá nárok na vyšší odškodné.

Soud přiznal Jiřímu Wonkovi, poslednímu příbuznému, který má nárok na odškodnění za smrt jednoho z posledních politických vězňů v Československu Pavla Wonky, necelých 2500 korun. Nárok na odškodnění má pouze za ušlý zisk za dobu třítýdenního nezákonného věznění. Informovala o tom ČT24.

Na odškodnění za samotnou smrt bratra ale Jiří Wonka podle Ministerstva spravedlnosti nárok nemá. Neměl totiž v době, kdy jeho bratr zemřel, na něj vyživovací povinnost. „Celkové odškodnění 2473 korun ale stát určuje podle částek stanovených v roce 1990, kdy byla zcela jiná mzdová a cenová hladina. Odškodnění je nepřiměřeně nízké,“ citovala ČT24 advokáta  zastupujícího rodinu Pavla Wonky Lubomíra Müllera.

Možnost žádat o odškodnění umožnila rehabilitace za vazební vězení a trestní stíhání Pavla Wonky v dubnu 1988 Okresním soudem v Náchodě. „Na neúměrně nízké odškodnění podle zákona o soudní rehabilitaci jsem opakovaně upozorňoval ministerstvo spravedlnosti. Někteří rehabilitovaní považují přiznané odškodnění za výsměch a odmítají ho převzít. Naposledy jsem se v této věci obrátil na ministryni spravedlnosti loni v listopadu,“ uvedl pro ČT24 Müller s tím, že se odpovědi zatím nedostal.

Vyšší odškodné by umožňovalo vládní nařízení, které ale žádná vláda od roku 1990 neučinila. Nyní tak činí náhrada mzdy 83,33 korun za den vězení. Vzhledem k tomu, že s advokátem Müllerem nereaguje nikdo až na zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou, zvažuje další právní kroky. Nejprve ale prý počkají na reakci ministryně spravedlnosti.

Doporučeno
Nejnebezpečnější sídliště v Evropě bylo dějištěm krvavých válek mezi mafiánskými klany. Sen o dostupném bydlení nevyšel Nejnebezpečnější sídliště v Evropě bylo dějištěm krvavých válek mezi mafiánskými klany. Sen o dostupném bydlení nevyšel 27. dubna 2020 v 15:02

Pavel Wonka byl vyučeným automechanikem, který nebyl puštěn, kvůli posudkům ze zaměstnání, na práva. Naučil se je tedy laicky sám, a fungoval jako takový „právník chudých“. Nebál se otevřeně kritizovat režim, což jej nakonec stálo život. Od roku 1982 byl ve vykonstruovaných procesech popotahován po soudech a zavírán do vězení, kde byl surově bit a byla mu odpírána lékařská pomoc.

Osudnou se mu stala vazba uvalená 5. dubna 1988 a následné odsouzení 20. dubna na pět měsíců vězení za porušení ochranného dohledu. Byl vysílen z několika hladovek a pobytů ve vězení natolik, že jej k procesu museli dovézt na kolečkovém křesle. Šest dní po rozsudku zemřel v Královehradecké věznici. Jeho pohřbu se zúčastnily tisíce lidí, mimo jiné signatáři z Charty 77 nebo ti, které hájil.

Domů
Sdílet
Diskuse