Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vybrali jsme 22 mírumilovných momentů z protestů v USA.
Spojenými státy momentálně hýbou protesty reagující na brutální policejní zákrok na Afroameričana GeorgeFloyda ve městě Minneapolis. Zapalují se budovy, ničí policejní auta, rabují se obchody a USA už hlásí první jednotky mrtvých. A ačkoli je v médiích vidět především tato stinná stránka celostátních demonstrací, pravdou je, že probíhají i mírumilovné protesty a lidé dělají velká gesta.
V našem článku jsme se rozhodli tyto pozitivní momenty ze záplavy odstrašujících zpráv vyselektovat. Demonstrace začaly poté, co bělošský policista DerekChauvin minulé pondělí zatýkal spolu s dalšími třemi kolegy muže podezřelého z pokusu zaplatit v obchodě padělanou bankovkou. Při zákroku jej spoutali, složili na zem a Chauvin muži téměř 9 minut klečel na krku. Ten následně v rukou zdravotníků zemřel.
Starosta Minneapolis označil tento incident za důsledek rasismu. Ten je v USA dlouhodobým problémem. Místní občané pravidelně slýchávají ve zprávách příběhy o neozbrojených černoších zastřelených bělošskými policisty, kteří následně vyváznou bez trestu, nebo se směšnou podmínkou. Tentokrát si to už ale nechtějí nechat líbit, a tak propukly masové protesty po celých USA. Lidé požadují důsledné vyšetření incidentu a obvinění všech čtyř policistů z vraždy. Derek Chauvin už je obviněný a sedí ve vazbě.
Demonstrace se brzy zvrhly ve spoušť plnou ohně, útoků na policisty (ale i policistů na demonstranty), vyrabovaných obchodů, posprejovaných zdí a bohužel i zmařených životů. Jak informují The New York Times, demonstrace si vyžádaly už nejméně pět životů. Jen v New York City bylo 345 lidí zatčeno, 33 policistů zraněno a 47 policejních vozidel zničeno nebo poškozeno.
Tyto projevy frustrace převedené do násilí a vandalismu vidíme na denním pořádku. Jde ale jen o část demonstrantů. USA zažívají zároveň i nebývalou míru solidarity a sjednocení tváří v tvář brutálním výsledkům systematického rasismu.
V sobotu se u kapitolu v Coloradu sešly tisíce demonstrujících, kteří si v jeden moment lehl obličejem k zemi s rukama za zády a sborově skandovaly „I can’t breathe“. Tato scéna trvala 9 minut. Tak dlouho klečel policista Derek Chauvin na krku George Floyda. Informoval o tom místní list Colorado Times Recorder.
To samé se ale neděje jen v Coloardu. Podobným způsobem lidé protestují napříč několika městy v USA. Na Twitteru koluje například ještě video z El Pasa v Texasu.
Tacoma earlier today. We laid down for 8 minutes and 46 seconds, which was how long George Floyd was held down for. The second peaceful protest in Tacoma, you won’t see it on the news though. pic.twitter.com/M23aIo2nlC
Šerif města Flint v Michiganu Chris Swanson v sobotu složil zbraně a připojil se k protestujícím. Učinil tak se slovy: „Chci, aby z toho byl pochod, ne protest“. Šerif se svými lidmi se s demonstranty setkal v plné zbroji. Na rozdíl od jiných mužů zákona se ale snažil situaci vyřešit slovy. Dav lidí ujistil, že chce, aby mohli vyjádřit svůj názor a prohlásil, že jeho policisté jsou tu pro ně. S úsměvem rozdal několik placáků a na výzvu „walk with us!“ reagoval tak, že se opravdu mezi protestující připojil.
Swanson se ke smrti George Floyda vyjádřil už v pátek na svém Facebooku. Napsal, že žádá rychlé zatčení a odsouzení každého z policistů, kteří byli incidentu přítomni. „Situace, kterou jsme na tomto videu viděli, ničí nesčetná úsilí o zlepšení policejní práce v komunitách v celé zemi a narušuje důvěru, která je pečlivě budována,“ dodal.
Rozhodnutí šerifa Swansona ale nebylo zdaleka ojedinělé. K protestujícím se policisté připojili i ve městech Camden, Ashland, Charlotte, v Queensu, ve Spokane County a ve městě Waukesha. Jeden z protestujících zachytil policistu v průvodu v Camdenu.
— The Unsinkable Molly Brown (@sandeemusready) May 30, 2020
Chvilky ticha v Minneapolis
Hudební umělec Mysonne NY General na svém Instagramu v neděli sdílel záběry z tichého protestu v Minneapolis, městě, kde došlo k případu policejní brutality proti Georgi Floydovi. Stovky lidí na videu tiše stojí s rukou zvednutou v pěst a mírumilovně tak dávají najevo svoji solidaritu.
Média plní záběry násilností, požárů a rabování, napříč Amerikou ale probíhají také mírumilovné protesty, kterých se zúčastňují tisíce lidí. Jejich jedinou pohnutkou je poklidně a v masovém měřítku upozornit na systémový rasismus, který vedl ke smrti George Floyda.
Protestovat se dá i s písní na rtech. Dav lidí ve městě Canton v Ohiu zvolil píseň Lean on Me od Billa Witherse. Ta svým textem vzbuzuje naději v lepší zítřky a podněcuje k soudržnosti, bratrství a vzájemné pomoci.
V Beverly Hills se kromě zpěvu a tance také bubnovalo.
This was beautiful ... absolutely beautiful
This thing went sideways once the cops tried to stop the march from getting into Beverly Hills going west of Fairfax and 3rd pic.twitter.com/6Y2gl4tcLW
— Harrison Sanford (@HarrisonSanford) May 30, 2020
Protestující zabránili vyloupení supermarketu
Také v Brooklynu si to dav protestujících zamířil k obchodnímu domu Target, který je v posledních dnech terčem útoků lidí, kteří využívají současné situace, aby rabovali. V tomto případě se ale organizátoři a další protestující postavili před vchod supermarketu a vlastním tělem jej bránili. Chtěli udržet protesty bez vandalismu a násilí.
Some protestors in Brooklyn calling to loot the Target, but organizers are rushing in front of the store to stop them, keep things non-violent #nycprotestpic.twitter.com/6x70cpcjep
Minneapolis je v některých svých částech silně poničené a spálené město. Lidé se po stovkách až tisících scházejí, aby nepořádek vyklidili.
Best thing I’ve seen since Monday. Folks cleaning up outside of the burnt down target across the street from the fallen third precinct in Minneapolis. pic.twitter.com/y5GVAeCa4f
Přestože ulice vyplnila frustrace a zloba způsobená policejní brutalitou a systematickým rasismem, nesmíme zapomínat ani na stále probíhající pandemii koronaviru, ta se může vlivem protestů ještě zhoršit. Vědomi jsou si toho určitě lidé Chicagu, kteří na protesty chodí v rouškách. Na video byl dokonce zachycen člověk, který z projíždějícího auta lidem v davu poskytuje dezinfekci na ruce.
— Bike Lane Uprising (@bikelaneuprise) May 30, 2020
Afroameričané chrání policistu
Jedna z nejikoničtějších momentek z protestů v USA. Policista ve městě Louisville v Kentucky se oddělil od své jednotky a ocitl se tváří v tvář davu demonstrantů brojících proti policejnímu násilí. V ten moment před ním několik Afroameričanů vytvořilo lidský řetěz a chránilo ho před případným napadením. Silné.
Meanwhile this iconic shot out of Louisville of protestors protecting a cop who got separated from his unit. pic.twitter.com/4ySpUNjGoa
— Bethany S. Mandel (@bethanyshondark) May 31, 2020
Starostka poklekla a připojila se k protestům
Starostka města Olympia ve státě Washington Cheryl Selby se zapojila do protestů. Přišla mezi demonstrující a uprostřed křižovatky spolu s nimi poklekla na počest památky George Floyda.
Stejná jednotka se pak s demonstranty objímala a hrála kámen, nůžky, papír.
Lexington, Kentucky police officers playing rock, paper, scissors with protestors and sharing hugs is what the world needs tonight. #protests2020pic.twitter.com/6OHExnryhd