Toaleta by měla fungovat nejen ve stavu beztíže, ale také při měsíční gravitaci.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vydal zajímavou nabídku. Tomu, kdo přijde s nejpropracovanějším a funkčním návrhem na vesmírnou toaletu, kterou by mimo Zemi používali jejich astronauti, může získat až 35 000 amerických dolarů (v přepočtu téměř 830 tisíc korun).
Jak informuje portál Unilad, v rámci programu Artemis chce úřad v roce 2024 opět přistát na Měsíci s lidskou posádkou. Půjde o velkou událost, protože v rámci mise na Měsíc dostane i historicky první žena.
NASA proto vyhlásila mezinárodní soutěž Lunar Loo Challenge, jejíž výherce musí navrhnout bezchybný systém na zachycování a uchovávání lidských výkalů a moči ve vesmíru. Toaleta by měla fungovat nejen ve stavu beztíže, ale také při měsíční gravitaci (šestkrát slabší než zemská).

„Koncepty lunární toalety by měly astronautům umožňovat močit a vyprazdňovat se v podmínkách mikrogravitace i lunární gravitace,“ vysvětluje společnost HeroX, která na projektu participuje.
V minulosti byli astronauti odkázáni pouze na pytle, které měli doslova přilepené na zadku. Během vesmírných misí na Měsíci v 60. a 70. letech minulého století nechali na jeho povrchu až 96 pytlů s močí, výkaly či zvratky.