Pokusů při testování vakcíny se zúčastnilo 1 077 lidí, u kterých se po očkování v těle vytvořily protilátky a bílé krvinky, které dokáží bojovat proti onemocnění Covid-19.
Vědci z Univerzity v Oxfordu vyvinuli vakcínu proti koronaviru, která se jeví jako bezpečná a má posilovat imunitní systém. Jak informuje BBC, testování v rámci pokusů v laboratořích se zúčastnilo 1 077 lidí, u nichž se projevilo, že po očkování se v jejich těle vytvořily protilátky a bílé krvinky, které dokáží bojovat proti onemocnění Covid-19.
Spojené království již objednalo 100 milionů dávek této vakcíny, která nese název ChAdOx1 nCoV-19. Ta se vyrábí z geneticky upraveného viru, který u šimpanzů způsobuje nachlazení. Vakcína připomíná koronavirus, avšak imunitní systém se dokáže naučit, jak na virus zaútočit.
Ačkoli vědci tvrdí, že protilátka je bezpečná, dodávají, že může způsobit i vedlejší účinky. Ani u jedné testované osoby sice nedošlo k žádným nebezpečným nežádoucím účinkům, avšak u 70 % z nich se později projevila horečka nebo bolest hlavy.
Vědci tvrdí, že by se tomu dalo předejít pomocí paracetamolu – léčivé látky s analgetickými a antipyretickými účinky. „Ještě stále je třeba udělat hodně práce, abychom mohli stoprocentně potvrdit, že naše vakcína dokáže porazit pandemii Covid-19, ale první výsledky jsou velmi slibné,“ uvedla pro BBC profesorka Sarah Gilbert z Univerzity v Oxfordu.