Rusové dokázali se svou sondou jako jediní úspěšně přistát na povrchu této planety.
Svět v polovině září překvapeně poslouchal závěr studie, ve které výzkumníci zjistili, že v atmosféře planety Venuše byla objevena látka úzce propojená s přítomností živých organismů. Vědci tam našli stopy po fosfánu, který nedokáže vzniknout abioticky, a tak se pozornost vědců obrací na Venuši stále intenzivněji, informuje The Moscow Times.
Jinak tomu není ani v Rusku, kde rovnou šéf tamní kosmické agentury Roskosmos Dmitry Rogozin prohlásil, že Venuše je vlastně ruskou planetou. Rogozin řečnil na výstavě HeliRussia, kde samozřejmě řeč přišla i na nový objev z atmosféry této jinak nehostinné planety.
Russia's space agency chief Dmitry Rogozin calls Venus a "Russian planet" https://t.co/hChKXBTupS
— Intl. Business Times (@IBTimes) September 18, 2020
Připomněl, že právě Rusové se v dobách Sovětského svazu stali jedinou zemí, která úspěšně přistála na povrchu Venuše a dokonce odtud zpět na Zem poslala nejen fotografie, ale i zvuk. Z této perspektivy je tak logické, že Rogozin nazval Venuši ruskou planetou, protože výzkumné moduly z jiné země tam nepřistály.
Rogozin však konstatoval, že díky ruským sondám svět zjistil, jak je Venuše ve skutečnosti nehostinná. „Je to tam jako v pekle,“ řekl na konferenci. Rusko přesto plánuje k planetě vyslat novou nezávislou misi, v jejímž rámci neplánuje zahrnout mezinárodní spolupráci s ostatními zeměmi.