Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podívej se na cestu Ľudovíta Kleina od začátků na domácí scéně až po výhry v UFC. Za pár dní Klein nastoupí už do pátého zápasu v UFC, kde se tentokrát utká s Masonem „The Dragon“ Jonesem.
Probojovat se do nejslavnější MMA ligy světa UFC (Ultimate Fighting Championship) je snem nespočtu bojovníků po celém světě. V roce 2010 se smlouvu s touto organizací podařilo podepsat jakožto prvnímu Čechovi v historii Karlosi „Terminátoru“ Vémolovi, po kterém do UFC zamířilo hned několik dalších Čechů. Slovensko však na svého prvního zástupce v největší organizaci čekalo až do roku 2020, kdy se prvním Slovákem v UFC stal Ľudovít „Lajoš“ Klein.
To, kdy se rodák z Nových Zámků do této organizace dostane, bylo pro řadu fanoušků (a ostatně možná i pro Kleina) jen otázkou času. Už několikrát měl totiž Lajoš start v UFC takřka na dosah ruky, nicméně z toho vždy nakonec z různých důvodů sešlo. Podařilo se to tedy až v září 2020, kdy Klein naskočil na poslední chvíli do zápasu s Novozélanďanem Shanem Youngem, na jehož ukončení potřeboval jen něco přes 70 sekund.
Jde o historický úspěch nejen pro samotného bojovníka, ale i pro celé slovenské MMA. Vedení organizace navíc bylo s Ľudovítem Kleinem natolik spokojené, že mu po čtyřech zápasech nabídlo novou smlouvu na další čtyři bitvy. Nyní Klein míří do svého pátého zápasu v UFC a je odhodlán dobýt nejvyšší příčky. 23. 7. 2022 se pobije s Masonem „The Dragon“ Jonesem v Londýně.
A jak Kleinova cesta z domácí scény až mezi světovou špičku vypadala? To ti přiblížíme v následujících řádcích.
Základní údaje
Jméno: Ľudovít „Lajoš“ Klein Narození: 22. 2. 1995 Výška: 175 cm Váha: Pérová (do 66 kilogramů), lehká (do 70 kilogramů) Profesionální bilance:18–4 Přezdívka: Mr. Highlight Tým: Spartakus Fight Gym
S bojovými sporty přišel Ľudovít Klein do kontaktu už jako teenager. Ve dvanácti letech se dostal ke klasickému boxu a později začal docházet na tréninky brazilského jiu-jitsu (BJJ). Posléze se pustil do trénování thajského boxu, a když se dozvěděl o MMA (smíšená bojová umění), měl jasno v tom, kudy se budou jeho další kroky ubírat.
Velké ambice měl však už v úplných počátcích, kdy si tento sport vyzkoušel na vlastní kůži. „Od začátku, kdy jsem začal trénovat, mě to tak chytilo, že jsem v tomto sportu chtěl dokázat co nejvíc,“ řekl Klein. Tento plán se mu zatím rozhodně daří. Už ve svých současných 27 letech toho totiž dokázal více než leckterý bojovník s daleko delší kariérou.
Před přechodem mezi profesionály absolvoval Ľudovít Klein čtyři amatérské zápasy. Z těch si podle údajů v databázi známého MMA portálu Sherdog odnesl dvě výhry a dvě porážky.
Do prvního profesionálního zápasu nastoupil 20. prosince roku 2014, tedy ve svých 19 letech. Při svém debutu nadělil soupeři pár dní před Vánocemi rychlý proces – po pouhých 27 sekundách prvního kola jej porazil na submisi (rear-naked choke).
Ani senzační výkon však někdy obživu bojovníkovi nezajistí. Stejně jako mnoho jiných kolegů si tak Klein v začátcích kariéry přivydělával jako hlídač nočních klubů. Jak bojovník později popsal, při této práci si jej někteří provokatéři záměrně dobírali kvůli menšímu vzrůstu. To ale ještě netušili, s kým mají tu čest a že svého chování budou pravděpodobně vzápětí litovat.
O tom, že v Kleinovi dřímá nadměrný talent, nemohlo být pochyb. V prvních letech sbíral jednu výhru za druhou a žádný soupeř s ním nevydržel bojovat ani do třetího kola. Z prvních šesti zápasů dva ukončil ve druhém kole, zbylé čtyři hned v kole prvním. Všechny přitom porazil na submisi (využil při tom techniky triangle choke, guillotine choke, rear-naked choke a armbar).
První porážka mezi profíky přišla po více než dvou letech zápasení, kdy Kleina těsně před koncem prvního kola knockoutoval Rus Igor Tarytsa. V témže roce stihl Klein nastoupit ještě do dalších pěti zápasů, z nichž čtyři vyhrál. Zároveň započal dlouhou sérii výher, kterou by mu leckdo mohl závidět – v letech 2017 až 2020 posbíral osm vítězství v řadě.
Oktagon MMA, XFN a UFC
Do širšího povědomí fanoušků smíšených bojových umění se Klein začal dostávat po svém přestupu do aktuálně největší domácí organizace Oktagon MMA. Premiéry pod hlavičkou organizace Ondřeje Novotného a Pavola Nerudy se Ľudovít Klein dočkal 12. listopadu roku 2017. Stalo se tak v bratislavské HANT aréně, kde se Kleinovi v kleci postavil nebezpečný Polák Krzysztof Klaczek.
Zápas ovšem tehdy příliš dlouhého trvání neměl. Po dvou minutách prvního kola trefil Klein svého polského soupeře přesným kopem do hlavy, po němž se Klaczek skácel jako kus dřeva. Byl to nádherný start na půdě Oktagonu, na který Klein navázal dalším skvělým výkonem už o několik měsíců později.
Na jaře roku 2018 se Kleinova bitva stala hlavním zápasem turnaje Oktagon 5. Stanul proti skvělému českému bojovníkovi Matěji Kuzníkovi, ten však na perfektně připraveného Kleina nestačil. Mladý slovenský talent způsobil Kuzníkovi tržnou ránu na hlavě a prudké krvácení se ani přes snahu doktorů nepodařilo zastavit, v průběhu čtvrtého kola byl proto zápas ve prospěch Kleina ukončen.
Následující přibližně rok strávil Ľudovít Klein v konkurenční organizaci XFN, kde vyhrál dva zápasy. Organizace v čele s tehdejším promotérem Petrem Karešem se pak nicméně začala topit v existenčním problémech, načež pozastavila fungování. V létě roku 2019 tak fanoušci mohli Kleina přivítat zpátky v Oktagonu MMA, kam se slovenský bojovník vrátil ve velkém stylu. Brazilce Williana Limu ukončil hned v prvním kole a znovu potvrdil, že ve své váhové kategorii má jen pramalou konkurenci.
Nikdo proto nemohl být překvapený, když v září roku 2020 oznámil fanouškům ohromnou zprávu, že dostal nabídku od největší světové organizace UFC. „Jdu si splnit svůj největší sen! Jsem hrdý na to, že můžu jako první Slovák v historii reprezentovat naši zemi v UFC,“ radoval se úspěšný bojovník na sociální síti. Byl to velký den nejen pro bojovníka, ale i pro celé domácí MMA. A byl to úspěch, který si Klein vydřel svým potem a krví.
Klein během své kariéry opakovaně prokázal, že je komplexním bojovníkem a má bohatý arsenál zbraní, kterými může své soupeře tvrdě zneškodnit. Nebezpečný umí být jak na zemi, tak i v postoji. Právě ale stand-up bývá jeho preferovaným způsobem boje. Klein je navíc proslulý svými zničujícími highkicky na hlavu, kterými již nejeden zápas ukončil. „Je to moje oblíbená technika v postoji, vychází mi to,“říkal na konferenci před svým startem v UFC.
A právě díky této technice odcházel jako vítěz z hned několika svých zápasů. Například v roce 2019 šel na podlahu po kopu do hlavy zkušený Brazilec Joao Paulo Rodrigues de Souza, začátkem roku 2020 touto technikou uzemnil bývalého bojovníka UFC Lukasze Sajewského, kterého následně dobil údery na zemi, a o několik měsíců později při své premiéře v UFC ukončil po tvrdém highkicku i Novozélanďana Shana Younga. Se svým prvním soupeřem v UFC se Klein nepáral a předvedl snový debut.
Přestože měl Ľudovít Klein na své straně obrovské množství fanoušků, nikdo z nich zřejmě nečekal, že konec zápasu v největší organizaci světa přijde tak brzy. Kopem do hlavy nejdříve Younga ochromil a následnou sprškou úderu jej poslal k zemi, kde rozhodčí zápas musel odmávat. V době zastavení zápasu uběhlo na časomíře pouhých 76 sekund. Neuvěřitelný výkon.
Kleinovy zápasy zpravidla bývají zárukou atraktivní podívané. „Mám rád, když můžu lidem v zápase ukázat velkou show a vždy se své zápasy pokouším ukončit předčasně,“ říkal Klein při rozhovoru. A to se mu každopádně daří. Svědčí o tom i fakt, že ze svých současných 18 výher byly pouze dvě na body. Všechny ostatní si Klein připsal před časovým limitem.
Problémy s váhou a vysvětlení
Jedinou kaňkou na Kleinově úspěšném startu v UFC bylo snad jen to, že váhový limit do 66 kilogramů nesplnil o přibližně 1,7 kg. Musel se tak rozloučit s částí výplaty, která putovala k soupeři. Jak Klein prozradil, přišel takto o desetitisíce eur. V sázce ale bylo mnohem více než peníze. Pokud by totiž v zápase neuspěl, jeho sen o velké budoucnosti v UFC by byl v ohrožení.
Na druhou stranu je však nutno podotknout, že nabídku na zápas dostal Klein na poslední chvíli. Na akci UFC 253 totiž zamířil jako náhradník místo bojovníka, který byl pozitivně testován na koronavirus. Během pouhých osmi dnů musel rychle zhubnout třináct kilo, což je extrémně náročné i pro takto zkušeného profesionála.
S nesplněním váhového limitu se však nedokázal smířit trenér Shana Younga, podle kterého nebylo stržení třiceti procent z platu adekvátním trestem. „Je to stejně opovrženíhodné jako užívání steroidů. Je to podvádění,“řekl. „Klein navíc podváděl záměrně,“tvrdil s tím, že se podle něj prý Klein dostatečně nesnažil přebytečná kila shodit. Pro svá tvrzení ale žádný důkaz neměl.
Nicméně ostře se na adresu Kleina vyjádřil i současný šampion střední váhy (do 84 kilogramů) Israel Adesanya, který je právě týmovým kolegou poraženého Shana Younga. I ten se domnívá, že strhnout třicet procent z platu není dostatečný trest za nesplnění váhového limitu.
Klein ovšem svoji situaci několikrát s klidem vysvětlil a sám se do žádných urážek nepouští. Kromě atraktivního bojového stylu je totiž na Kleinovi sympatický také jeho postoj ke konfrontacím mimo oktagon. Dle svých slov se váhu shodit maximálně snažil, ale bohužel od vedení dostal jen extrémně málo času.
Má respekt k soupeřům
Někteří bojovníci jsou známí tím, že pro nadávky nechodí daleko a své soupeře rádi vulgárně osočují. U Kleina ovšem nic takového nehrozí. „Snažím se být sám sebou, nejsem jedním z těch, kteří dělají trashtalky nebo se před zápasem na staredownu naváží do soupeře,“ řekl v rozhovoru. „Já mám vůči svým soupeřům respekt před zápasem i po zápase,“ dodává.
Soustředí se tak především na svůj cíl, kterým je získání opasku. „Mou cestou je to, že chci v první řadě reprezentovat Slovensko a pomaličku si vybudovat cestu mezi nejlepší bojovníky ve své váze, popasovat se s nimi a časem se propracovat až k titulu,“ vysvětlil.
Opasek pro šampiona v pérové váze (do 66 kilogramů), v níž Klein primárně zápasí, v současné době drží Australan Alexander Volkanovski, který jej získal v roce 2019. Volkanovski navíc už od roku 2013 ani jednou neprohrál a vystřídat jej na trůnu pro krále této váhové divize bude pro každého vyzyvatele nesmírně náročné. Klein si ale tuto cestu chce postupně vypracovat.
Dvě prohry ho nezastavily
Po velkolepém debutu jako z pohádky pak ale přišel tvrdý náraz. V březnu roku 2021 totiž Klein nestačil na svého soupeře Michaela Trizana, který slovenského bojovníka porazil po třech napínavých kolech na body. Pro výborně rozjetého Kleina se jednalo o velkou ránu a výsledek jej mrzel. Dočkal se ale podpůrných slov od svého trenéra Attily Végha. „Tohle je MMA. Vrátíš se zpět silnější. Je to jen cesta, která k tomuto sportu patří. Věř mi, že to ještě dotáhneš daleko,“ vzkázal Kleinovi.
Pro jedné tvrdé ráně ale přišla další. A možná ještě tvrdší. V říjnu 2021 poměřil Klein síly s Američanem Natem Landwehrem, který prokázal velkou připravenost a slovenského borce uškrtil ve třetím kole na tzv. Anaconda Choke. Slovák po zápase neskrýval velké zklamání a krátce zápas ohodnotil i trenér Attila Végh.
„Lajoš dal do přípravy všechno. (...) Naše taktika spočívala v tom, že se bude Lajoš držet dál a bude v pohybu. Měl být přesný a nevázat se s ním. On se s ním však vázal a tam poznal, jak je silný,“ reagoval na druhou porážku trenér Végh v pořadu MMA Letem světem.
Ľudovít Klein byl zvyklý vyhrávat jeden zápas za druhým a soupeře v kleci ničit. Teď se ale ocitl v situaci, jakou do té doby neznal. Měl za sebou dvě porážky v řadě a jeho budoucnost v UFC byla v ohrožení. Věděl to a nešťastnými prohrami se zastavit nenechal. Vrátil se do gymu, zapracoval na chybách a dřel o to víc. A tvrdé úsilí se vyplatilo.
Zpátky do vítězného sedla Ľudovít Klein usedl v březnu roku 2022, kdy se jeho čtvrtým soupeřem v UFC stal Devonte Smith. Byl to Kleinův poslední zápas v rámci první smlouvy s UFC, a pokud by přišla další prohra, organizace by se s ním velmi pravděpodobně rozloučila. Tlak, pod kterým se Klein ocitl, tak byl obrovský. Bojovník ale nezaváhal a v tříkolové válce amerického soupeře porazil těsným výsledkem 2:1 na body. A to i přesto, že do zápasu šel se zlomeným prstem na noze.
Zhruba měsíc po důležité výhře, kterou s napětím sledovali všichni Kleinovi fanoušci, pak bojovník svým příznivcům oznámil velkou zprávu – od organizace UFC dostal novou smlouvu na další čtyři zápasy, a tak mohl jeho sen v největší světové lize pokračovat dál.
Bere každou výzvu
Ve své dosavadní kariéře Ľudovít Klein dokázal nejen to, že každý jeho zápas je atraktivní podívanou, ale i to, že se nebojí žádné výzvy.
To ostatně potvrdil i před svým pátým zápasem v UFC. Původně měl totiž Klein nastoupit 30. července 2022 na turnaji UFC 277 s Ignaciem Bahamondesem, ten ale narazil na problémy s vízy. Slovák proto souhlasil s jiným soupeřem na jiné akci a v jiný termín. Do boje nastoupí o týden dřív, tedy už 23. července, a to na turnaji v Londýně s Masonem „The Dragon“ Jonesem. Ten má v UFC už 3 zápasy s neutrálním skóre 1:1 (+ 1 No Contest).
Pro každého bojovníka je takto náhlá změna soupeře, ale i data konání mimořádně nepříjemnou záležitostí. Zápasníci totiž v přípravě ladí formu a váhu tak, aby byla na absolutní špičce v daný konkrétní termín. Klein ale před těmito výzvy neutíká, právě naopak. Bere je hrdě a statečně, protože ví, že pokud se chce vypracovat na vrchol, musí tomu obětovat vše a být připraven bojovat za každé situace.
Kleinova cesta k vysněnému titulu, ať už v rámci pérové, nebo případně lehké váhy, nebude krátká ani jednoduchá. Špičku žebříčku totiž okupují ti nejlepší z nejlepších. Už nyní však může Ľudovít Klein prohlásit, že se v pouhých 27 letech nesmazatelným písmem zapsal do dějin slovenského MMA. A to mu už nikdo nevezme.