Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Zajímavosti - Zábava

Kdo nežárlí, nemiluje. Je tomu tak? A opravdu žárlí více ženy?

Neoblíbená lidská vlastnost, která dělá z lidí vyšinuté psychopaty. Jak se se žárlivostí vypořádat?

Tereza Šnajdrová
14. 10. 2020 8:04 Čas čtení: 5:37
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti - Zábava
0
Tereza Šnajdrová
14. 10. 2020 8:04
Čas čtení: 5:37

Kdo nežárlí, nemiluje. Je tomu tak? A opravdu žárlí více ženy?

Neoblíbená lidská vlastnost, která dělá z lidí vyšinuté psychopaty. Jak se se žárlivostí vypořádat?

Tereza Šnajdrová
14. říjen 2020, 8:04
Čas čtení: 5:37
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

S žárlivostí se pravděpodobně setkal každý z nás a to tak, že ji buď sám zažil, stal se důvodem k žárlivosti nebo ji viděl například u své ratolesti. Jedná se o jeden z nejsilnějších a nejbolestivějších pocitů, které můžeme vnímat, a není si s ním radno zahrávat, protože nás může dohnat k opravdu šíleným kouskům. Je pravda, že žárlivost je důkazem lásky? A jak s s ní můžeme vypořádat?

Neoblíbená lidská vlastnost žárlivost

Žárlivost je jedna z nejmíň oblíbených lidských vlastností, kterou lze charakterizovat jako ulpívání na určitou osobu a zvýšenou obavu z její ztráty. V lidech vyvolává hned několik emocí, a to hněv, pocit méněcennosti, depresi nebo třeba lítost. Některé z definic také tvrdí, že žárlivost je prostě a jednoduše strach ze ztráty lásky.

Žárlivost je běžný jev, a to nejen v mezilidských vztazích. Pociťovat ji mohou také zvířata, nebo malé děti, u kterých je pozorována již od pěti měsíců. Je to jeden z nejsilnějších, nejdestruktivnějších a nejbolestivějších pocitů, které dotyčný může vnímat.

 


Velmi nebezpečná je pak u jedinců s poruchou sebehodnocení, u kterých může být až patologická, zastrašující racionální uvažování nebo s přílišnou intenzitou emocí, tzv. chorobná žárlivost. Lidé trpící chorobnou žárlivostí se pak uchylují také k chování, při kterém se snaží kontrolovat každý krok svého partnera.

 

„Přítel ve mně rád vyvolával pocit žárlivosti. Začalo to sice nevině, ale ke konci vztahu jsem mu bez jeho vědomí každý den kontrolovala telefon, na Instagramu jsem pod fakeovým profilem koukala, jaké nové lidi začal sledovat, a když šel ven s přáteli, šla jsem také, a to jenom proto, aby náhodou v baru neflirtoval s někým jiným,“ popsala svůj bývalý vztah jedna z kamarádek.
 
Prohledávání telefonu a sledování aktivity na sociálních sítích však není tím nejhorším. „Odjela jsem s přáteli, včetně bratrance mého přítele, na čtyřdenní festival, kam on nechtěl, protože to není jeho hudba a co by tam dělal…xkrát omílané a vysvětlované téma ještě před odjezdem. Všichni ostatní tam na mě samozřejmě měli dávat pozor a hned po návratu jsme byli domluvení, že strávím prodloužený víkend u přítele. Realita mi ale zprotivila celý festival, protože mi v jednom kuse psal a nechápal, že tam třeba není signál. 

 

Korunu tomu ale dal poslední den, kdy se jako veliké překvapení objevil u mého stanu. Zprvu jsem byla ráda, že mám pokoj od zpráv a třeba si užijeme konec fesťáku spolu, ale letní pohoda to byla jen chvíli. Pak mi začal vyčítat, co všechno musel podniknout, aby se tam dostal, jak hodně ho to stálo a čím vším si prošel. V noci, když byl už v náladě, měl ale absolutní hysterák, kdy brečel všechno mi vyčítal, včetně toho, že ho ta hudba tam štve.

 

V amoku pak ode mě začal odcházet do stanového města pro 60 tisíc lidí, kde by se uprostřed noci na tuty ztratil. Byla zima a začalo pršet. Výčitky a žárlivé scény trvaly víc jak hodinu. No, nějak jsme to přežili do rána, kdy se odjíždělo domů. Že jsem z toho všeho měla zánět močových cest, pro něj byl jen další důvod mne podezírat z nevěry na festivalu...,“ podělila se s námi o neuvěřitelný příběh fanynka podcastu Love is on the air.

 

 

Kdo nežárlí, nemiluje. Je tomu tak? A opravdu žárlí více ženy?
Zdroj: needpix.com

Kdo nežárlí, nemiluje

Velké množství žárlivců si svoje chování obhajuje frází „Kdo nežárlí, nemiluje“. V žádném případě však tento jev není projevem lásky. Žárlivost je pouze vyvolaná představou partnerova vztahu s někým jiným a není pravda, že kdo nežárlí, nemiluje.

 
K této problematice se nám vyjádřil také MUDr. Jan Šnajdr, který toto tvrzení také vyvrátil. „Rozhodně s tím nesouhlasím, žárlivost naopak nejčastěji existuje u povrchové tělesné lásky, nikoliv u té citové, opravdové a silné. Když na někoho začnete žárlit, tak to už znamená, že ho vlastně nenávidíte. Při projevech žárlivosti totiž neubližujete jenom sobě, ale také tomu druhému a všechny negativní emoce přenášíte právě i na něj.“
 
Toto tvrzení vyvrací také fakt, že ne vždy se musí jednat o žárlivost mezi partnery. Žárlit jedinec může také například na kamarádku, která má lepší mobil, na celebritu a její životní úroveň nebo třeba na mladšího sourozence, kterému se dostává větší pozornosti.

Proč tedy žárlíme?

Dnešní doba plná sociálních sítí, kdy si partner může na pár kliků domluvit rande s jinou, bohužel žárlivosti velmi nahrává. V případě seznámení přes randící aplikaci pak dotyčnému můžou hlavou stále vrtat otázky typu Má tu aplikaci ještě? Byl/a jsem jediná, s kým si tam psal/a? Co když je nás víc? atd.

 
Anna z Prahy pak ví naprosto přesně, proč žárlí. „Já to vím, s přítelem jsem se seznámili na Tinderu a je mi jasné, že tam měl více matchů než jenom ten se mnou. Pořád přemýšlím nad tím, že když bude chtít, může si appku znovu stáhnout a hned si za mě najde náhradu. A ano, mám nízké sebevědomí a myslím si, že nejsem pro přítele dost dobrá a určitě touží po nějaké lepší.“
 

Kdo nežárlí, nemiluje. Je tomu tak? A opravdu žárlí více ženy?
Zdroj: needpix.com

 

Podle MUDr. Jana Šnajdra může být důvodem k žárlivosti takřka cokoliv. „Důvodem může být vlastně cokoliv. Ale hlavní příčinou je chtíč a touha něco/někoho vlastnit. Nejhorší je, že žárlivost vede k nenávisti. Nejdřív něco hrozně chceme, chceme to mít sami pro sebe. A to ať nějakou určitou věc, nebo třeba někoho. Pochopení, že ho nikdy nebudeme moci na 100 % mít pak vede k další emoci, a tou je nenávist. Začneme nenávidět dotyčného, ale kolikrát i sami sebe. Proto je nejlepší, když láska emocionální přejde v lásku citovou, která je hlubší a žárlivost si nepřipouští. Emoce jsou projevem těla, kdežto city jsou projevem mozku.“

 

Zajímalo nás také, jestli v souvislosti se sociálními sítěmi a všudypřítomným telefonem je žárlivost nyní častější téma, než tomu dřív. „Je to tak, s žárlivostí je to čím dál horší, a to nejen právě kvůli sociálním sítím. Nyní je například velkým problémem koronavirus. Mnoho párů je zavřených doma, bez kontaktu s okolním světem, což jim dává prostor k tomu vytahovat staré křivdy a příhody. Ale problémem můžu být i karanténní odloučení. V tomto případě se zase partneři mohou navzájem podezírat a vymýšlet scénáře, kdy a za jakých okolností mohlo k nevěře dojít.“

 

Ženy jsou větší žárlivky?

Ačkoliv se může zdát, že žárlivé jsou spíše ženy, není to tak. V tomto případě je potřeba rozlišovat příčinu vzniku této nepříjemné vlastnosti, kdy ženy více žárlí kvůli emocionální pozornosti partnera, kdežto muži se více příčí sdílení partnerčiny sexuální pozornosti.

 
Odborník MUDr. Jan Šnajdr pak souhlasím s tím, že ani jedno pohlaví není na vině. Ačkoliv ženy v něčem přeci jenom vedou. „Nelze přesně říci, jestli žárlí více muži, nebo ženy, žádný markantní rozdíl zde není. Jediný rozdíl je pak u patické žárlivosti, která je typická a rozvíjí se hlavně například při nadměrném užívání alkoholu. V tomto případě žárlí více ženy, které na rozdíl od můžu často popíjí doma a o to mají více času na přemýšlení a rozbor určitých situací, které s partnerem zažily. Sklon k žárlení také mají více jedinci trpící různými druhy neurózy, úzkostmi či paranoiou.

Jak se s žárlivostí mohu vypořádat?

Žárlivost je opravdu těžce zvládnutelná lidská emoce a vypořádání s ní je náročné. Jasně, můžeme říci, že sebevědomí a důvěra jsou hlavním klíčem k tomu, abyste nepocítili žárlivost na svého partnera/kamarádku/sourozence. Ale cesta k sebelásce a vybudování důvěry je běh na dlouhou trať.

 

Prvním z kroků, který pro sebe můžeme udělat, je uvědomění si problému. Buďte k sobě i partnerovi upřímní a povězte mu o svých obavách, pocitech a řešte to. Nenechávejte si své pocity pro sebe, je lepší jít s pravdou ven a podělit se o problém s partnerem, než to v sobě dusit a snažit se pochopit pravdu ve chvíli, když už stejně nejde nic moc zachránit.

 

Dalším doporučením je si vést deník, ve kterém se nemusíte bát vyjádřit svoje pocity. A není lepší si je někam zapsat, než paranoidně kontrolovat telefon svému protějšku? Začít se soustředit sám na sebe a svoji psychickou pohodu je lepší, než podnikat nejrůznější špionážní akce. A buďme upřímní – pokud vás přítel bude chtít podvést, udělá to tak i tak a žádné vyšetřovací akce tomu nezabrání.

 

Dle doktora Jana Šnajdra je to běh na dlouhou trať. „Nejdůležitější je zbavit se toho chtíče. Ale cesta začíná u uvědomění si toho, že mám problém. Pak si musím uvědomit proč ho mám, co za tím stojí a poté následuje logické vysvětlení. V případě žárlivosti na potenciální situace, které mohou nastat, si musím logicky vysvětlit, proč je moje chování nesprávné a neadekvátní. V případě, že k nevěře opravdu došlo a žárlím na vykonaný skutek, pak si musím nastavit zrcadlo. Došlo k tomu kvůli mému chování? Je chyba ve mně? Díky těmto otázkám třeba můžeme pracovat sami na sobě a svých budoucích vztazích.“

 

Pokud tě zajímá více příběhů na téma žárlivost nebo chceš slyšet, jak ji rozeberou kolegové v podcastu Love is on the air, tak nasaď sluchátka a připrav se na pořádnou dávku zábavy a neuvěřitelných historek.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: spotify.comNáhledový obrázek: needpix.com
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.