Po téměř deseti letech od katastrofy ve Fukušimě se Japonsko rozhodlo vypustit zamořenou vodu do oceánu.
V březnu roku 2011 se v Japonsku udála největší jaderná havárie od výbuchu Černobylu. Po drtivém zemětřesení následovaném vlnou tsunami byla zatopena jaderná elektrárna Fukušima. Nyní, téměř po deseti letech, se Japonsko rozhodlo zbavit radioaktivitou zamořené vody. Ta by se měla vypustit do oceánu, podle vlády o tom však nebylo ještě rozhodnuto. Finální verdikt by měl padnout do konce měsíce, informuje Kjódo.
„Abychom zabránili jakémukoli zpoždění v procesu eliminace vody, musíme se rychle rozhodnout,“ řekl v pátek ministr průmyslu Hiroši Kadžijama.
Proti rozhodnutí se ohradily svazy rybářů a bojovníci za životní prostředí, podle expertů je však ohrožení minimální. Stejně tak se ozvala i Jižní Korea, která momentálně nepovoluje import mořských plodů z této oblasti. Rybáři se bojí zhoršení už tak špatného rybolovu a exportu z lokality.

Celkově zamořená voda váží přes milion tun a je uložena ve více než tisícovce cisteren. Každý den se uloží zhruba 170 tun vody, místo pro skladování by mělo podle výpočtů dojít v létě roku 2022. Proto se Japonsko rozhodlo pro vypuštění vody do oceánu. To samotné je také běh na dlouhou trať, musí se vybudovat vhodná infrastruktura, což zabere 2 roky.
Podle ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii je tento způsob zbavování se vody běžný a splňuje mezinárodně nastavené standardy. Voda se před vypuštěním bude ředit a bude 40krát méně koncentrovaná. Celkově tento proces podle japonských novin Yomiuri Shimbun zabere třicet let.
Mnoho míst zůstává kontaminovaných a vstoupit se na ně smí pouze na pár hodin. V přírodě se podařilo sesbírat vrchní vrstvu zamořené země, ta zůstává uložena v pytlích podobně jako znečištěná voda.
