
Kubek: Obětovat zdravotníky kvůli nákupům je zločin. Ministerstvo zdravotnictví nechává rozjet další vlnu pandemie
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se opatření rozvolňují chybně a ministerstvo zdravotnictví tak nechává rozjet další vlnu pandemie.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek při rozhovoru pro CNN Prima News zkritizoval protiepidemický systém PES a rozvolnění přijatých opatření označil za zločin. Ministerstvo zdravotnictví v čele s Janem Blatným podle něj akorát nechává rozjet další vlnu pandemie, která výrazně zasáhne již teď vyčerpaný zdravotnický personál a přeplněné nemocnice.

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1742 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM„Do maléru jsme se dostali, když 29. října nastoupil ministr Blatný a vláda nevyslyšela žádost ČLK, aby se opatření zpřísnila po vzoru Izraele. Abychom dva až tři týdny vydrželi v karanténě jako na jaře. Nárůst by byl mírnější a lidé by více důvěřovali tomu, že opatření mají smysl. Nedocházelo by ani k takovému poškozování ekonomiky a zachránilo by se více lidských životů,“ odpověděl Kubek na to, kdo může za zhoršení situace.
Vinu však nedává pouze vládě, ale také lidem, jejichž morálka klesá a tím pádem nedodržují nařízené restrikce. Kubek mimo jiné ani nesouhlasí se systémem PES: „Já jsem nikdy vznik PES nepochopil. Systém se dělal bez jakýchkoliv konzultací s ČLK, ministr Blatný nám systém nevysvětlil a já nevím, proč se jednotlivá kritéria stanovila a proč se naše životní aktivity rozdělily zrovna takto. Mezi čtvrtým a pátým stupněm není takový rozdíl, ale mezi třetím a čtvrtým jde o velký skok. A pustit naráz děti do škol, otevřít všechny obchody, povolit služby a pustit lidi do hospod je strašné riziko,“ uvedl prezident ČLK.
Rozvolnění přijatých opatření označil za populistické rozhodnutí, ke kterému by v jiném než předvánočním čase možná nedošlo. „Celkově se na rozhodnutí rozvolnit koukám skepticky, protože nechci, abychom v lednu byli několik týdnů v karanténě a zdravotnictví se hroutilo pod náporem pacientů. To by byla krutá daň za to, že lidé dnes mohou chodit na nákupy a do hospod. Obávám se ale, že zdravotníci budou obětováni.“
„V této situaci naprosto vyčerpaného personálu a přeplněných nemocnic je zločin nechat rozjet další vlnu epidemie. V současnosti máme 4 700 zdravotníků s koronavirem, z toho je 830 lékařů a 2 300 sester,“ zakončil pak rozhovor Kubek.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.

