Restaurační zařízení začínají bojovat proti restrikcím vlády.
Od pátku se Česko částečně vrací do 4. stupně protiepidemického systému PES, což znamená, že restaurace, hospody a bary budou opět muset uzavřít své provozovny. „Čísla stoupají a musíme jednat, velice nás to mrzí,“ omlouval rozhodnutí vlády premiér Babiš. To se ovšem nelíbí některým provozovatelům restauračních zařízení, a proto se již dříve rozhodli založit výzvu Chcípl PES, pomocí které svolávají kolegy k protestu.
„Vyzýváme ostatní kolegy z gastronomie, hotelnictví, navázaných oborů a naše podporovatele z řad občanů a ostatních živnostníků a podnikatelů, aby se aktivně zapojili do podpory našich požadavků,“ stojí na webu Chcípl PES.
„Vláda svými kroky, pokus omyl, nás doslova nahnala do situace, kdy se musíme aktivně bránit. Jde opravdu o doslovné přežití nás podnikatelů, ale i zaměstnanců a jejich rodin. Na jaře jsme dodržovali všechna vládní rozhodnutí, ale dneska již nemůžeme zavřít, bez jasných kompenzačních balíčků! Bylo by to totiž poslední zavření.“
Jako formu protestu si provozovatelé podniků nevybraly venkovní hromadné demonstrace, nýbrž tyto tři kroky: Vyvěšení státní vlajky v prodejnách a oknech domovů, rozsvícení prodejen na znamení souhlasu a ponechání otevřených podniků do 22 hodin.
„Vláda si musí uvědomit, že rychlá pomoc v rozmezí pár dní, bude stát státní kasu mnohem méně, než rekonstrukce trhu až po pandemii. Obávám se, že budeme zažívat mnohem horší vlnu pandemie – chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělání. Bude pak stát pro nás budovat chudobince v zavřených hotelech? Jediná možnost, je poskytnou urychleně 80% z tržeb z minulých let.“
Čeho se snaží provozovatelé docílit?
Jasného a přehledného informování o vývoji nemoci včetně mechanismů přijímání opatření.
Schůzky jejich poradního týmu s ministrem Havlíčkem, a to ještě před vydáním rozhodnutí o navrhovaných kompenzací. Tím chtějí předejít dalším neuváženým krokům naší vlády a zároveň požadují, aby záchranný balíček opravdu pomohl a byl bez zbytečných podmínek a obstrukcí.

Požadují účast jejich zástupce s hlasem poradním na jednání krizového štábu pana ministra Hamáčka, v případě projednávání pandemických opatření, která se jich týkají.
K výzvě Chcípl PES se v současné chvíli připojilo již 175 podniků a další protestující se pravděpodobně přidají. Jejich seznam najdeš ZDE.