
Česko je znovu mezi nejhoršími na světě. Nyní je pozadu s očkováním
Podle dostupných statistik, které nejsou aktualizovány, se řadíme mezi nejhorší země na světě, co se týká očkování proti koronaviru.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Česká republika prakticky neočkuje. Vyplývá to z dat, které poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Tato čísla vykreslují Česko opravdu bídně; k 6. lednu je uvedeno, že bylo podáno pouze 19 918 dávek, které ještě nemusí znamenat počet očkovaných. Pro srovnání to vypadá tak, že ve Spojeném království naočkovali 4 lidi na 100 obyvatel, v Česku pouze 0,2.

Toto číslo však nejspíš nebude správné. Už ve víkendovém rozhovoru pro Právo uvedl premiér Andrej Babiš, že bylo očkováno zhruba 40 tisíc lidí, do Česka, jak informují Novinky.cz, mělo přitom ještě před koncem roku dorazit prvních 33 tisíc dávek, a nyní by Česká republika měla disponovat zhruba 100 tisíci dávek. Ministerstvo zdravotnictví totiž nechce podávat data o očkování častěji než jednou týdně.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1621 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Fakt je ten, že celý svět se, co se očkování týká, dívá na záda Izraeli, kterému se už povedlo naočkovat dokonce 20 lidí ze sta a pokračuje dále. V Evropě se na špičce drží výše zmíněné Spojené království se 4 lidmi na 100 obyvatel a například Dánsko, které zvládlo očkovat 2 obyvatele na 100.
Zaostáváme i za našimi sousedy. Nejblíže je nám Rakousko, které zatím zvládlo očkovat pouze 0,3 obyvatele, před ním je Slovensko se 0,48, Polsko se 0,68 a vedou Němci s 0,73.

Očkujme hned a začněme od nejstarších, radí odborníci
Podle členů neziskové organizace Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů Reného Levínského a Ondřeje Nezdary je současné situace s očkováním pouhý hazard s lidskými životy a ztráta obrovských financí. Dle jejich názoru je třeba přistoupit k očkování co nejrychleji a začít od nejstarší populace.
„Pokud by strategie očkování prioritizovala výhradně podle věku, pak bychom po naočkování ‚jen‘ 1 000 000 lidí omezili počet úmrtí o 70 %,“ uvedli ve své zprávě. Uvádí, že vládní strategie začít s nejstaršími pacienty je tedy správná, nicméně chybí správná organizace. Podle jejich názoru se nedá od nejstarší populace očekávat, že se zaregistruje na internetu, ale je třeba jí volat nebo ji obepisovat.
K tomu zatím ani není úplně jasno v tom, kde se následné očkování bude konat. Přeplněné nemocnice koronavirovými pacienty by měly nejspíš nahradit mobilní očkovací stanice, které by byly rozmístěny po republice. Alespoň tak to zamýšlí kraje. Vláda zase přemýšlí o tom, jestli by nešlo přetvořit v očkovací prostory volební místnosti.
Veřejnost by se měla dočkat očkování od 15. ledna, kdy se budou moci zaregistrovat občané starší 80 let, přičemž zbytek dospělých si na registraci počká až do února.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.





