Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. února 2021 v 15:09
Čas čtení 3:11
Vojtěch Vanda

Přehled: Jaký respirátor si koupit, jak často jej měnit a na co si dát pozor při výběru

Přehled: Jaký respirátor si koupit, jak často jej měnit a na co si dát pozor při výběru
Zdroj: David Benito/Getty Images
ZAJÍMAVOSTI ČESKO KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Sepsali jsme odpovědi na nejčastější otázky k respirátorům.

Povinné nošení respirátorů se už brzy stane realitou. Nastalá koronavirová situace si žádá vyšší ochranu, a proto bude nutné nosit buď správný respirátor, nanoroušku či dvě zdravotnické roušky na sobě. Proto ti přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky, které se konkrétně k respirátorům vážou. 

Doporučeno
Respirátory FFP2 a KN95. Jaký je mezi nimi rozdíl? Respirátory FFP2 a KN95. Jaký je mezi nimi rozdíl? 26. ledna 2021 v 12:11

Jaký je rozdíl mezi respirátorem a (zdravotnickou) rouškou? 

Už z toho, jakým způsobem jsou obě ochranné pomůcky vyrobeny, je vidno, že respirátor, ať už jednorázový nebo s filtrem, je bytelnějšího rázu. Může se ale stát, že špatným nošením může chránit méně než rouška. Jaké má ale respirátor vlastnosti? 

Podle Srovnávací analýzy respirátorů společnosti Porta Medica s.r.o. respirátory „významným způsobem snižují expozici uživatele neolejovým částicím včetně velkých respiračních kapének a aerosolů.“ Pokud jsou nasazeny správně, chrání své uživatele a ochrana, kterou proklamují, platí. Zdravotní rouška naopak primárně chrání člověka před přenosem nemoci od jejího uživatele a snižuje expozici vůči velkým respiračním kapénkám. 

Vzhledem k tomu, jakým způsobem funguje filtrace u nezdravotnických roušek, se nedá hovořit o ochraně jako spíš o snížení rizika přenosu z jejího uživatele na okolí, která momentálně nestačí.

Který respirátor si pořídit?

Obecně je potřeba nosit respirátor, který splňuje požadavky evropských směrnic. Ve zdravotnictví se jedná o směrnici 93/42/EHS o zdravotnických prostředcích anebo již nového nařízení (EU) 2017/745 o zdravotnických prostředcích. V tomto případě se jedná o respirátory, které poskytují takzvanou oboustrannou ochranu. Jejím nošením se nevystaví riziku ani její uživatel a ani lidé kolem něj.

Doporučeno
KOMENTÁŘ: I holky si chtějí plnit sny. Proč Kolouchová po smrti čelí nenávisti a otázkám, na které by se mužů nikdo neptal? KOMENTÁŘ: I holky si chtějí plnit sny. Proč Kolouchová po smrti čelí nenávisti a otázkám, na které by se mužů nikdo neptal? 10. července 2025 v 10:00

Proto na většinu respirátorů s výdechovými ventily zapomeň. Česká vláda sice dočasně zrušila DPH na respirátory třídy FFP2 a vyšší, některé z nich však výdechový ventil mají. Například hned o třídu vyšší FFP3. V případě, že bys tyto respirátory nosit chtěl, musel by sis přes ně nasadit i zdravotnickou roušku, jelikož vzduch při výdechu nefiltrují, a pokud bys byl nakažený, šířil bys nákazu v okolí.

Jako ideální varianta se tedy jeví respirátor FFP2, jehož užití je schváleno Evropskou unií, a jeho účinnost je rovna či vyšší 94 %. Nicméně je nutné, aby uživateli na obličeji seděl, jinak se jeho účinnost snižuje nebo úplně anuluje. Proto si dávej pozor na označení respirátorů. Je totiž pravda, že například asijský typ respirátoru KN95 má podobnou procentuální účinnost, nicméně je vyroben na jiný typ obličejů než jsou ty evropské, a proto ti nemusí sedět. Rozdíly mezi nimi jsme popsali v tomto článku.

Co je u respirátorů důležité?

Jak už bylo uvedeno, je nutné, aby měl respirátor oboustrannou ochranu. Respirátor musí uživateli sedět správně na obličeji, a musí mít dostatečnou účinnost proti virům. Pokud má dostatečnou ochranu, je nutné ji i „potvrdit“ odpovídajícím nošením.

Doporučeno
Česko má vážný problém. Na JIP docházejí lůžka, přibylo 11 233 nakažených a počet obětí brzy přesáhne 20 tisíc Česko má vážný problém. Na JIP docházejí lůžka, přibylo 11 233 nakažených a počet obětí brzy přesáhne 20 tisíc 23. února 2021 v 10:47

Jak respirátor nosit?

Ve zdravotnictví se respirátory nosí proto, aby ochránily uživatele před vdechnutím malých částí během procedur, které vytváří aerosoly. Princip nošení respirátorů proti koronaviru je totožný.

Odborníci, kteří vytvořili Srovnávací analýzu respirátorů, tvrdí: „Je nezbytné, aby (respirátory) těsně přiléhaly k obličeji. Respirátory je také nutno správně nasadit v souladu s návodem k použití od výrobce.“ K tomu je nutné dodat, že například vousy dost často snižují účinnost ochrany, proto je dobré dát si pozor na různé skuliny, které by mohly vytvořit jisté „obličejové doplňky“.

Jak často respirátor měnit?

Respirátory existují jak jednorázové tak na vícero použití. Často se ale potkáváme s jednorázovými respirátory. Už z názvu vyplývá, že se dají nosit pouze jednou, a to tak dlouhou dobu, jak uvádí výrobce respirátorů. Kvalitní respirátory vydrží v průměru 6 až 8 hodin, tudíž pracovní směnu. Každopádně na průměrnou dobu účinnosti se opravdu spoléhat nedá.

Lze prodloužit životnost respirátoru?

Pro jisté sociální skupiny lidí se může takové měnění ochranných pomůcek výrazně promítnout do rodinného rozpočtu. Přestože je vláda zlevnila, nemusí to vždy stačit, a proto vynalézavé jedince může napadnout, že by si mohla jejich účinnost prodloužit. 

„Použití respirátorů pro opakované použití při ochraně před biologickým rizikem je však problematické, neboť bývá vyžadována nejen výměna filtrů, ale také jejich celková dekontaminace. Při použití jednorázových respirátorů opakovaně se jedná o použití
v rozporu s návodem k použití, což může přinášet zvýšená zdravotní rizika,“ uvádí Srovnávací analýza respirátorů.

Analýza každopádně připouští, že v kritických situacích se dá využít metod pro ošetření jednorázových respirátorů tak, aby se daly opakovaně použít. Taková situace však momentálně vyhlášena není, tudíž opakované nošení podobných typů ochrany se rovná spíše hazardu se životem.

Doporučeno
Vláda zrušila dočasně DPH na respirátory, ceny zlevní od středy Vláda zrušila dočasně DPH na respirátory, ceny zlevní od středy 1. února 2021 v 18:00

Kde respirátor koupit?

Místa, kde se dají správné respirátory koupit, se v poslední době rozrostla. Než vláda respirátory zlevnila, nejlepším místem, kde je koupit, byla lékárna. Zde mohli lékárníci kupujícímu i osobně poradit, čímž se eliminuje riziko špatného nákupu. I nyní taková možnost existuje, avšak se vzrůstající poptávkou se stává, že mizí z pultů lékáren již v ranních hodinách.

Druhým místem byl internet. Tam si člověk ale musí dávat pozor, co a jak vybírá. Důležité vlastnosti respirátorů jsme popsali výše. Dnes se však dají respirátory a i zdravotnické roušky nakupovat různě. Nabízí je i supermarkety v různých obchodních řetězcích nebo například i drogerie. Ceny se nyní mění, průměrná cena jednoho respirátoru může začínat i na 15-20 korunách, obvyklá cena je kolem 30 korun za kus.

Domů
Sdílet
Diskuse