
Respirátory FFP2 a KN95. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Mezi respirátory FFP2 a čínskými respirátory KN95 je rozdíl. Přestože byly prezentovány jako srovnatelné, jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Čínský respirátor například nesplňuje unijní normy FFP2.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Česká republika v minulém týdnu uvažovala o podobném kroku, ke kterému kvůli nezlepšující se situaci okolo koronaviru přistoupily sousední státy Německo a Rakousko. A to ke povinnému nošené respirátorů v obchodech a v MHD.
V Česku okamžitě stoupla poptávka po respirátorech FFP2, které začaly mizet z e-shopů. V návaznosti na jejich nedostatek začala veřejnost hledat alternativu, kterou mohla potenciálně najít v respirátorech s označením KN95. Přestože byla účinnost těchto čínských respirátorů na jaře tlumočena jako „srovnatelná s FFP2“, není tomu tak, na což apeluje i vláda.

Aby byla zmatkům učiněna přítrž, vydala Rada pro koordinaci podpory strategických technologií a produktů Ministerstva průmyslu a obchodu dokument, v němž objasňuje, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma druhy respirátorů.
Hned první rozdíl je viditelný; každá kategorie respirátorů je jinak označena a spadá do různých normalizačních systémů v závislosti na původ produktu. FFP2 je pojmenování pro evropský standard, KN95 pro čínský.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1752 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Základní hodnotou každého respirátoru je takzvaná filtrační účinnost, která určuje stupeň ochrany pro jeho nositele. Takže přestože je u FFP2 indikováno, že má účinnost větší nebo rovnu 94 % a KN95 dokonce 95 %, nejde o stejnou úroveň ochrany.
„Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem,“ je uvedeno v dokumentu.
Test parafinovým olejem totiž mnohem lépe stimuluje situaci záchytu kapének, kterými se koronavirus přenáší. Takovýto test čínská norma GB 2626 předepisuje pro jiný typ respirátoru označovaný jako KP95. Propustnost kapének KN95 je tak v konečném důsledku mnohem vyšší.
Na to upozorňuje i detailnější Srovnávací analýza respirátorů společnosti Porta Medica s.r.o. „Respirátor typu KN95 tedy filtruje neolejové částice s účinností minimálně 95 %. (...) Tato norma je však primárně určena pro oblast průmyslu, respirátory splňující tuto normu se obvykle používají k ochraně k činnostem jako je malování, svařování a jiné průmyslové
činnosti,“ stojí zde.
„Je třeba upozornit, že norma nevyžaduje odolnost vůči tělním tekutinám (a respirátor není testován ani na průnik olejových částic), a proto by měly být respirátory tohoto typu v oblasti zdravotnictví používány velmi obezřetně a jen ve výjimečných případech,“ dodávají odborníci.

Čínské respirátory se testovaly už na jaře
Testy čínských respirátorů se například zabýval web Seznam Zprávy již na jaře, kdy testoval, jaká je účinnost vládou nakoupených respirátorů. Problém s pomůckami GB19083-2010 a GB 19083-2006 nebyl v jejich filtraci jako v jejich velikosti, jelikož byly vyrobeny na obličeje, které mají jinou anatomii. V momentě, kdy nebyly respirátory na figurínu přilepeny, klesla poté jejich účinnost až o polovinu, tedy na 40 %.
Stejně tak to je i s rouškami, které netěsní. Jejich filtrace se následně pohybuje někde kolem 20 %, což potom znamená, že chrání prakticky stejně jako obyčejná šála omotané kolem úst a nosu. Nutno však podotknout, že vládní rezorty nakoupily tyto čínské pomůcky v nouzi, kdy se respirátorů, které by splňovaly normy Evropské unie, nedostávalo.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.