Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Od fotbalu přes baseball až po americký fotbal. Toto jsou nejlepší sportovní snímky.
Filmů, dokumentů či motivačních videí zanechávajících v nás nutkání zlepšovat se, vyhrávat a překonávat své hranice, je opravdu nespočet. Sestavili jsme proto seznam filmů podle skutečných nebo fiktivních událostí, které zobrazují nejkrásnější sportovní příběhy, odhodlání, tvrdou dřinu a překonávání někdy na první pohled nepřekonatelných překážek.
Záměrně jsme použili slovo seznam, protože sestavit žebříček nejlepších sportovních filmů obecně je nemožné. Je jich totiž příliš mnoho a hodnocení ovlivní rozdílné preference každého z nás, protože každému se líbí jiný sport.
Rozhodli jsme se vynechat všechny dokumentární snímky, vyhnuli jsme se i závodním sportovním filmům, například Rush od Rona Howarda, nebo statickým sportům, jako jsou například šachy. Stejně tak jsme vynechali filmy o zimních sportech, které se asi dočkají vlastního článku při příležitosti příštích zimních olympijských her. A nečekej ani žádné boxerské filmy, protože těm jsme věnovali samostatný článek. Raději dáme prostor snímkům, o kterých jsme ještě nepsali nebo si zaslouží více prostoru.
V USA jde zřejmě o nejoblíbenější tematiku sportovních filmů. Střední škola, americký fotbal a trenér, který se potácí na hranici osobního životního selhání. Tým orlů trénovaný Grantem Taylorem se již tradičně pohybuje na chvostu tabulky a ve své soutěži plní roli fackovacího panáka. Mužstvo složené z chlapců zvyklých prohrávat nemá do budoucna žádné vítězné vyhlídky, dokud jejich smolařský trenér nezačne objevovat sílu víry v sebe sama a v Boha.
Grant ve svých hráčích probouzí naději a odhodlání. Jejich tréninky se výrazně změní a po letech konečně dosahují i pozitivních výsledků. Jde o feel-good sportovní snímek, jehož největší chybou je typické americké klišé — stačí věřit, že na to máš, přidat v trénincích, prosit Boha a výsledky se dostaví.
2. Coach Carter (režie: Thomas Carter, 2005)
Coach Carter je založen na skutečných událostech. Kontroverzní trenér Ken Carter v podání famózního Samuela L. Jacksona přijme nabídku na místo trenéra svého bývalého středoškolského basketbalového týmu. Richmondská střední škola má kromě nevýrazných a slabých výkonů svého basketbalového týmu mnohem větší problémy v podobě nepřizpůsobivých studentů, gangů a celkově klesajícího prospěchu.
Carter bere svou roli trenéra vážně. Nechce z chlapců dostat jen lepší výkony na palubovce. Zaujme roli jejich mentora a pokusí se je vést životem i školou. Touží po tom, aby začali dělat správná rozhodnutí a aby v životě nabrali ten správný směr. Studenti i škola však začínají být frustrovaní, když upřednostní řešení problémů žáků na úkor sportovních výsledků.
Nezajímá ho, zda posadí nejlepšího hráče týmu na tribunu jen proto, že se flákal po škole. Pokud se hráči nestanou pořádnými žáky a nebudou ho respektovat, ve hře končí. Příběh trenéra Cartera není ani tak příběhem o úspěších středoškolského basketbalového týmu, jako spíše příběhem o životě, morálce a chování mladých lidí i mimo palubovku.
3. 42 (režie: Brian Helgeland, 2013)
Píše se rok 1946 a Branch Rickey (Harisson Ford), majitel brooklynského baseballového týmu Dodgers, udělá revoluční rozhodnutí. Rasistická a konzervativní politika ve sportu přetrvává i nadále, ale on se jí vzepře a podepíše mladého afroamerického hráče jménem Jackie Robinson. Ten se stane legendou tohoto sportu a navždy ho změní.
Ještě předtím se však musí vyrovnat s otevřeným rasismem a s výhružkami ze strany veřejnosti, médií a také svých spoluhráčů. Situace se nejednou vyhrotí a Jackie se musí bát o svou bezpečnost. Je však neoblomný ve snaze všem dokázat, že si místo v týmu zasloužil.
Jde o první velký hollywoodský film Chadwicka Bosemana, kde měl více prostoru než na pouhé cameo. Střihl si rovnou hlavní roli a Jackieho ztvárnil famózně. Snímek je plný dramatických momentů, skvělých dialogů a hereckých výkonů, ale nezapomíná ani na napínavé scény na hřišti. Z hlediska historie baseballu a systematického rasismu v USA jde o povinnost pro každého diváka. A stejně tak jde o povinnost každého fanouška dnes už zesnulého Chadwicka Bosemana, kterému tento film otevřel dveře do velkého Hollywoodu.
4. Hoosiers (režie: David Anspaugh, 1986)
Vracíme se do basketbalového prostředí. Hoosiers nám přináší náhled do světa trenéra Normana Dala, který byl kdysi zářící hvězdou a postupně dokázal z každého týmu udělat neporazitelné mužstvo. Časem se mu však kariéra zhroutila, což zapříčinilo i napadení vlastního hráče. Normanova kariéra vyhasínala, ale rozhodl se nevzdat se a jeho novým a možná posledním týmem se stala skupinka basketbalistů ze střední školy v Indianě.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Nejen Samuel L. Jackson natočil skvělý sportovní film. I Denzel Washington si zahrál nekompromisního trenéra.
Ve kterém sportovním filmu si zahrál Heath Ledger, i když je možné, že ho nepoznáš.
Ve kterém filmu od Clinta Eastwooda ztvárnil Morgan Freeman nezapomenutelného Nelsona Mandelu.
Kterého legendárního golfistu si zahrál Shia LaBeouf.
Která emocionální sportovní dramata tě dokážou rozplakat.
A přestože neoplývali velkým talentem, trenér si našel cestu, jak z nich udělat prvotřídní sportovce, a dokázal něco, na co lidé jen tak nezapomenou. Film podle skutečných událostí získal i několik nominací na Oscara.
5. The Damned United (režie: Tom Hooper, 2009)
Povinná jízda pro všechny fanoušky fotbalu. The Damned United představuje souhrn skutečných událostí z let 1973 — 1974, kdy se k vedení v té době nejlepšího anglického týmu Leeds United dostává mladý ambiciózní trenér Brian Clough. Brian, známý svým tvrdohlavým vystupováním či kontroverzními prohlášeními, zatím v nižších ligách sbíral úspěch za úspěchem.
Snímek zachycuje kromě Brianovy 44denní cesty u kormidla týmu Leeds United i pohled na jeho předchozí úspěchy, vztah s jeho nejoblíbenějším asistentem, ale věnuje se i Brianovým konfliktům s médii a managementem klubů, ve kterých působil. Za zmínku stojí fantastický výkon Michaela Sheena.
6. Chariots of Fire (režie: Hugh Hudson, 1981)
Kinematografická klasika se zaměřuje na letní olympijské hry v roce 1924, které se odehrály v Paříži. Na začátku poznáváme mladíka Erica Liddella, odvážného křesťana, který věří, že pokud se mu podaří vyhrát, bude to jakýsi dar od Boha.
Potkáváme i sportovce židovského původu Harolda. Pokud chtějí tito nábožensky založení sportovci zvítězit, musí toho spoustu obětovat, protože cesta na vrchol je nesmírně náročná a svět nefunguje tak, jak ho známe dnes.
Dvojice navzdory všem překážkám a nečekaným událostem dokáže, že je třeba jít si za svým. Snímek získal čtyři Oscary, přičemž jeden putoval tvůrcům za nejlepší celovečerní film a druhý za nejlepší scénář. Film založený na skutečných událostech je povinností pro každého sportovce.
7. Invictus (režie: Clint Eastwood, 2009)
Invictus se do seznamu dostal jen s odřenýma ušima. Přemýšleli jsme, zda místo něj nedoporučit League of Their Own s Tomem Hanksem. Vzhledem k politickému a společenskému významu jsme se však rozhodli upřednostnit Invictus (určitě se však podívej i na zmíněné drama s Tomem Hanksem).
Jihoafrický ragbyový tým patří mezi ty nejlepší na světě a dlouhodobě bojuje na šampionátech o přední příčky. Invictus od Clinta Eastwooda přehledně zobrazuje situaci v Jihoafrické republice v roce 1994, kdy doznívá politika apartheidu a do vedení země se dostává oblíbený Nelson Mandela (Morgan Freeman).
Morálku v zemi podkopávají množící se neúspěchy národního ragbyového týmu bojujícího o kvalifikaci na domácí světový šampionát. Mandela se jako velký fanoušek sportu rozhodne sblížit s kapitánem týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon) a prostřednictvím ragby sjednotit zemi.
Film až na pár detailů věrně zobrazuje skutečné události z let 1994 až 1995 a nabízí nám sympatický pohled na to, jak se národ dokáže sjednotit, jen aby podporoval své domácí mužstvo. Projektu nepřispívá občas až příliš zobrazované politické pozadí. Negativa ale vyvažují velmi šikovně natočené scény z hřiště.
8. The Greatest Game Ever Played (režie: Bill Paxton, 2005)
O golfu se mluví jako o hře pro džentlmeny či bohaté. Ve skutečnosti však zajímá lidi z každé sociální vrstvy. Důkazem toho je i legendární americký golfista Francis Ouiment (Shia LaBeouf). Ve snímku sledujeme jeho začátky od prvního úderu až po účast na prestižním US Open.
V období, kdy bylo velmi důležité narodit se ve správné rodině, jen aby se vám otevřely jiné možnosti, to mladý Francis nikdy neměl jednoduché. Francis zpočátku neprojevuje velký zájem o sport a jeho hra leží ve stínu fantastické britské výpravy v čele s legendárním Harrym Vardonem.
Postupem času se však ukáže, že z 20letého mladíka je najednou poslední naděje USA na záchranu poháru na domácí půdě. Skutečný příběh jednoho z největších amerických golfistů nám hravě zobrazuje cestu za největším sportovním úspěchem.
To vše zatímco bojuje se svým pragmatickým otcem a proti společenské diskriminaci na počátku 20. století. Film doporučujeme jako skvělou oddychovku, která dává jako kombinace napětí, humoru, úžasného vizuálu a skvělého výkonu LaBeoufa dohromady velmi zdařilý sportovně laděný celek.
9. The Natural (režie: Barry Lee Levinson, 1984)
The Natural byl natočen podle stejnojmenné knihy z roku 1952. Zaměřuje se na talentovaného baseballového hráče Roye Hoobse (Robert Redford). Film zachycuje několik desetiletí jeho kariéry a nabízí množství skvělých sportovních, ale i dramatických momentů. Snímek se zaměřuje na velkou část Royova života, což diváka nikdy nenudí zejména díky skvělé režii a hereckým výkonům.
Exceluje nejen Robert Redford, ale i Glenn Close či Robert Duvall. The Natural se jednoznačně řadí k těm lépe natočeným a technicky dokonalejším sportovním filmům, které v divákovi dokáží rozproudit adrenalin. Mimochodem šlo o první film, který začala produkovat společnost TriStar Pictures. Snímek získal čtyři oscarové nominace.
10. Remember the Titans (režie: Boaz Yakin, 2000)
Skvělá hudba, dialogy a herecké výkony. V hlavní roli poznáváme mladého nekompromisního trenéra středoškolského týmu Hermana Boona (Denzel Washington), který je čerstvou náhradou za dlouhodobě působícího původního trenéra. Boon se musí jako nová složka týmu kromě nového prostředí vypořádat i se všudypřítomným rasismem. Jediné, co ale trenéra Boona zajímá, je úspěch jeho týmu, a rasistické narážky se mu proto daří inteligentně absorbovat.
Stmelení kádru, ve kterém působí hráči různých barev pleti, je jednou z mnoha překážek za vysněným titulem v středoškolské soutěži amerického fotbalu. Jednou z nejsilnějších zbraní trenéra jsou však dobře zakomponované dialogy a motivační monology. Není to jen o teatrálních řečech o víře ve vítězství a o zázračných bodech pár vteřin před koncem zápasu.
Remember the Titans skvěle pracuje s citlivým tématem a opírá se o mistrovský herecký výkon Denzela Washingtona. I v tomto případě jde o příběh inspirovaný skutečnými událostmi.
Bonus: Lords of Dogtown (režie: Catherine Hardwicke, 2005)
Kalifornie, 70. léta a čtvrť Dogtown. Surfaři se rozhodnou přenést svou magii na desky skateboardů. Nezůstane ale jen u sportu. Chlapci zakládají vlastní tým, zatímco divák sleduje základy moderního skateboardingu. S ježděním na skatu se začíná spojovat i osobitý životní styl plný rebelie, ke kterému se začíná hlásit stále více mladých lidí.
S přibývajícím počtem fanoušků se skupince mladíků začne dařit i finančně a ze skromných nerozlučných kamarádů se začínají stávat populární sportovní ikony. Peníze a velký tlak však začnou vytvářet ve skupině přátel neshody. Ve snímku jsou zobrazeny skutečné události popisující vývoj moderního skateboardingu, počin samotný je oslavou mládí, nezávislosti, svobody a zábavy.
Za zmínku určitě stojí perfektní výkony mladých herců včetně Emila Hirsche, Michaela Angaranoa a samozřejmě Heatha Ledgera, který skupinku mladých jezdců usměrňoval a plnil funkci jejich společného otce.