Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Rozhovor Meghan Markle a prince Harryho u Oprah vyvolal skandál a rozdělil svět na dva tábory — jeden s ní soucítí, druhý se na ni zlobí. Dosahy skandálu jsme rozebrali s britským expertem
Podle několika britských médií Meghan Markle s princem Harrym rozhovorem u Oprah shodili na královskou rodinu atomovou bombu. Někdo v rodině podle Meghan vyjádřil obavu z toho, že jejich syn Archie bude mít tmavší odstín pleti. Rovněž se královské instituci údajně nelíbilo, když chtěla vyhledat odbornou pomoc, protože přemýšlela nad sebevraždou.
Rasismus a tabuizace duševního zdraví jsou v Británii velmi citlivé téma. Rozhovor u moderátorky Oprah Winfrey vyvolal bouřlivou debatu a rozdělil svět na dva názorové tábory — jeden s Meghan soucítí, druhý se na ni zlobí.
Peter Murray je bývalým producentem BBC News a mediálním expertem, který ve Velké Británii pokrýval situaci princezny Diany. Dnes učí mladé novináře na Manchester Metropolitan University, odkud nám přiblížil i případ Harryho a Meghan.
V tomto článku si přečteš:
Proč vyvolal rozhovor s Meghan a Harrym u Oprah skandál
Jak vnímají Britové konflikt mezi Meghan a královskou rodinou
Proč mají britští royals náročný život
Zda jsou v královské rodině rasisté
Podle výzkumu YouGov si většina Britů myslí, že narodit se do královské rodiny je výsada, ale zároveň břemeno. Proč se ke královskému statusu britská veřejnost staví takto?
Za 25 let od rozhovoru s princeznou Dianou, což byl pro naši generaci podobný skandál jako interview s Meghan u Oprah, se odhalilo mnoho věcí ze zákulisí královské rodiny. Mezi nimi i to, co všechno musí vlastně dělat a jak hodně se od nich očekává. Pokaždé, když vystoupí ze své limuzíny, svět čeká, že se budou usmívat, budou slušní a vždy budou dávat najevo zájem o to, co se děje, i když je to ve skutečnosti nemusí vůbec zajímat. Kromě toho se musí věnovat i velkému množství charitativní práce.
Před rokem, kdy se Meghan s Harrym rozhodli, že z britské královské rodiny odejdou, mluvili o všech těchto povinnostech, které od nich veřejnost vyžadovala. Upozornili na to, že členové jejich rodiny jsou v jednom kole. Musí se ukázat na několika akcích týdně, hodně číst, věnovat se sbírkám peněz pro charitativní organizace. Jednoduše, musí toho dělat víc, než si lidé myslí. Nejsou to jen bohatí aristokraté, kteří chodí na ryby, hrají karty a utrácejí peníze ze státní kasy.
Takže Meghan s Harrym se rozhodli vzdát titulu i kvůli tomuto tlaku?
S členstvím v královské rodině se opravdu spojuje strašně moc práce. Zčásti to Harry a Meghan zmínili u Oprah. Kromě povinností se setkali i s jinými problémy, zejména s rasismem, kterému čelili z bulvárních plátků. Řekli si, že už toho mají dost, a pokud chtějí dělat charitativní práci, mohou to zkusit i na vlastní pěst, a to nejen z pozice členů královské rodiny.
Na charitativní činnost už tedy nechtěli využívat svůj status členů královské rodiny, ale status celebrity. Problém je, že jako celebrity jsou vnímáni právě proto, že jsou z královské rodiny, což jim přináší potíže.
Je rozdíl mezi královskou rodinou a institucí královské rodiny. V rozhovoru s Oprah ji Meghan chladně nazývá firma.
Podobně jako interview s Dianou před 25 lety, i tento rozhovor otevřel témata, o kterých se dříve nemluvilo. Zaujalo mě, když Meghan hovořila o svých myšlenkách na sebevraždu a o tom, že se kvůli tomu v královském paláci snažila kontaktovat HR oddělení. Řekl jsem si, že není možné, aby členka královské rodiny musela jít na oddělení lidských zdrojů pro zaměstnance královského paláce. Ještě k tomu jí řekli, že jí nemohou pomoci, protože by nevypadalo dobře, kdyby vyhledávala pomoc.
Můžeme Meghan porovnávat s princeznou Dianou?
Jsou tam určité podobnosti. Institut královské rodiny působí jako dost misogynní a nemá rád, když do rodiny přijdou mladé ženy, které jim „narušují“ pravidla.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co mají společného Diana a Meghan
Co říkají Britové na konflikt mezi Meghan Markle a zbytkem rodiny
Jak se k věci postavila královna
Zda může tento skandál oslabit pozici královské rodiny
Od manželek princů se očekává, že budou mlčky plnit své povinnosti a nestěžovat si. Tento problém zmiňovaly Diana i Meghan.
V Dianině případě to bylo jiné, protože připomínala, že v manželství byli vždy tři — ona, Camilla a Charles. Meghan měla problém spíše s tím, že ji instituce nepřivítala jako outsiderku, Afroameričanku a někoho, kdo mohl nabídnout něco jiného.
Řekla totiž, že do této instituce přišla s cílem využít svůj status celebrity, aby tak mohla dělat věci pro charitu jménem královské rodiny. Podobně chtěla svou pozici celebrity využít i princezna Diana. Když začaly tyto mladé ženy dělat věci nezávisle, samy za sebe, královské instituci se to nelíbilo.
Rasismus i tabuizované vyhledávání psychologické pomoci. Meghan se v rozhovoru dotkla témat, která jsou pro Británii velmi citlivá.
Ano, rozhovor napáchal mnoho „škody“. Například kvůli němu Spolek editorů v Británii vydal prohlášení Nejsme rasisté, proti čemuž se ohradily nezávislé deníky jako The Guardian nebo Financial Times. Rovněž kvůli němu z populární ranní show Good Morning Britain odešel známý moderátor Pierce Morgan, na kterého přišlo do OFCOMu 41 000 stížností poté, co označil Meghanina tvrzení o rasismu a problémech s psychickým zdravím za nepravdivé.
Meghan Markle je nejen Američanka, ale i Afroameričanka. I proto tento vztah od začátku přitahoval tolik pozornosti britských bulvárních plátků a vyvolával kontroverzní reakce veřejnosti?
Když se Harry a Meghan vzali, v zemi bylo cítit optimismus a naději díky tomu, jak se lidé radovali z této svatby. Zdálo se, že podobně jako u olympijských her před devíti lety je Velká Británie v souladu s rasovou různorodostí, která byla pro ni vždy přirozená. Vypadalo to tak, že společnost souhlasí s tím, aby se rozvedená americká herečka stala součástí královské rodiny.
Ale posledních pět let se zdá, že je to jinak. Je znepokojující, že brexit, současná vláda a ještě několik dalších věcí přispělo k tomu, že Británie už jakoby ztrácela svůj přirozený postoj k multikulturalismu.
Tato debata rozdělila Británii i svět. Kdo ve Spojeném království podporuje Meghan a kdo je naopak proti ní?
Je zajímavé, že průzkum YouGov o podpoře brexitu měl z hlediska cílové skupiny podobné výsledky jako průzkum o podpoře Meghan a Harryho. Pro brexit hlasovali povětšinou lidé bílé rasy staršího věku, proti němu byla zejména mladá generace Britů s multietnickým zázemím. Tato skupina obyvatel podporuje i Meghan a Harryho, zatímco starší běloši sympatizují s královskou rodinou.
Z toho vyplývá, že díky mladé generaci se bude postupem času naše země více těšit z různorodosti, která v ní narůstá.
Když v rozhovoru Meghan uvedla, že v královské rodině se někdo obával, aby její syn neměl tmavší barvu pleti, Oprah v šoku reagovala otázkou: „Cože?!“ Je totiž opravdu těžko uvěřitelné, že v 21. století by se v pokrokové britské společnosti mohl tímto někdo zabývat, zvláště pokud jde o rodinné příslušníky. Mnozí toto Meghanino tvrzení zpochybňují.
Osobně nemám důvod zpochybňovat, co říká. Po těchto tvrzeních získala Meghan dost širokou podporu veřejnosti, což se například projevilo na zmíněných 41 000 stížnostech, které poslali OFCOMu diváci potom, co o nich pochyboval moderátor Pierce Morgan.
Mnoho neziskových organizací, které se zabývají psychickým zdravím či rasismem, se ozvalo na podporu Meghan. Tvrdily, že pokud někdo mluví o svých problémech s duševním zdravím nebo čelí rasismu, lidé mají povinnost mu věřit a podpořit ho. Zejména pokud jde o člověka tmavší pleti, který se svěří bělochovi.
Charitativní organizace, lobbisté i zastupitelé mladší generace se shodují na tom, že pokud Meghan poukazuje na tabuizování psychického zdraví a rasismus v královské rodině, je třeba s tím něco udělat.
Královna v reakci na rozhovor u Oprah uvedla, že pokud nějaký problém s rasismem v jejich rodině je, budou ho řešit. Rovněž podotkla, že Archie, Meghan a Harry jsou milovanými a navždy vítanými členy v jejich rodině. Čekal jste takovou reakci?
V tomto vyjádření se královna snažila dát najevo, že jsou stále součástí rodiny a jsou v ní vítáni, ale rovněž tím naznačila, že jejich pohled na věc je jiný a nesouhlasí s Meghan. Mě tímto vyjádřením královská rodina nepřesvědčila a nezdá se mi, že tím něco vyřeší. Fakt, že řekli, že se s tím budou snažit vyrovnat „v soukromí“, naznačuje, že nebudou v této věci transparentní. Měli by to řešit veřejně.
Koneckonců jsou veřejná instituce. Máte představu, kam tento konflikt dospěje?
Jedna ze zajímavých věcí, které mohou ovlivnit královskou rodinu, je, že v důsledku brexitu se bude měnit britská ústava. Vedou se diskuse o spojení Irska a druhém referendu za nezávislost Skotska. Tyto dvě věci bude muset Británie nyní řešit a je otázkou, jak se k tomu postaví královna.
Je možné, že do budoucna bude mít monarcha méně kompetencí a její funkce bude víceméně reprezentativní. Kompetence koruny mohou nepřímo ovlivnit i podobné rozhovory, jako vedla Oprah s Meghan a Harrym, ale nejvíce ji zasáhnou velké změny v zemi jako brexit, Irsko či Skotsko.