Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ruský opoziční lídr byl minulý týden v utajení převezen do takzvané trestanecké kolonie číslo 2.
„Osvoboďte Navalného!“ žádají naštvaní Rusové před velvyslanectvím v Berlíně s transparenty v rukou. Zatčení lídra ruské opozice způsobilo ve světě rozruch. Jeho převezení do takzvané trestanecké kolonie číslo 2 pak dokonce ještě větší. Původně o tom neřekli ani jeho rodině či právníkům.
Ruské trestanecké kolonie se liší na základě závažnosti trestného činu, kterého se vězeň dopustil. Liší se i podmínky, v jakých vězni žijí, v některých však mohou být velmi drsné. O koloniích se často mluví jako o novodobých ruských gulazích. Praktiky dozorců způsobily vážné ublížení na zdraví či smrt několika vězňům.
V tomto článku si přečteš:
Kam přesně poslali ruského opozičního lídra Alexeje Navalného.
Jak to vypadá v ruské trestanecké kolonii.
Proč je Alexej Navalnyj pro Putina nebezpečný.
Jak reaguje Rusko na jeho zatčení
Novodobé gulagy?
Pokud jsi viděl známou americkou sci–fi sérii Příběh služebnice, při slově kolonie tě zamrazí. Automaticky člověku evokuje pracovní tábory se špatnými podmínkami k životu. Alexej Navalnyj se nachází údajně v jednom z nejhorších ruských trestaneckých táborů — v takzvané kolonii číslo 2, která je ve Vladimirské oblasti přibližně 200 kilometrů od Moskvy.
Ruské noviny Novana Gazeja minulý týden zveřejnily videa, která unikla z trestaneckých kolonií. Na obou videích dozorci mlátí vězně. Gruzínec Važa Bočorišvili v důsledku zranění ledvin po útoku zemřel.
Proč tedy nastal tento náhlý přesun do kolonie z vězení, kam Alexeje Navalného umístili po vynesení rozsudku? Mnozí se domnívají, že záměrem vlády je izolovat ho od Ruska.
„Režim ho má v hledáčku a dává si velký pozor na to, kdo k němu může jít. Chce, aby byl co nejvíce izolován od ruské společnosti a veřejného prostoru. Aby se nemohl vyjadřovat a aby za ním nemohl nikdo chodit,“ vysvětluje pro REFRESHER odborník na ruskou politiku Pavel Havlíček z českého výzkumného centra AMO.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak to vypadá v ruském vězení.
Zda jsou tam podmínky podobně hrozné jako kdysi v gulazích.
„Když byl Navalnyj na svobodě, byl mu odpírán přístup do médií či bylo opakovaně zamítnuto zaregistrování jeho strany. To vše nyní pokračuje ve vězeňském kontextu, jen jinými prostředky. Ve vězení v Moskvě byl v tom nejvyšším stupni kontroly, aby nemohl utéct. Je jasné, že v trestanecké kolonii bude mít velmi ostrý režim,“ hodnotí Havlíček.
Kultura posílání politických vězňů do trestaneckých táborů vychází z praktik Sovětského svazu. V kolonii na Sibiři skončil například ukrajinský režisér Oleg Sencov, kterého se podařilo osvobodit až díky tlaku veřejnosti při výměně vězňů s Ukrajinou.
„Víme o celé řadě problémů, na které poukazují ruská občanská hnutí i samotní vězni. V minulosti tam docházelo k mučení, znásilňování, porušování lidských práv či práva na advokáta,“ říká Pavel Havlíček.
Dodává, že situace je dnes lepší alespoň díky tomu, že se o táborech mluví a informace jsou zveřejňovány. „Ne vždy však dochází k tomu, aby byli dozorci, kteří se na mučení podílejí, potrestáni. Často nejsou odsouzeni na dostatečně dlouho nebo vyváznou jen s podmínkou či finančním trestem.“
Nechápu, jak jsem přežil
Na podmínky v ruských koloniích dlouhodobě poukazují různá světová i ruská média či hudební skupina Pussy Riot. Pozornost upoutala zejména reportáž Ally Konstantinové, která byla nominována na Evropskou novinářskou cenu — Příběhy vězňů kolonie číslo 9 v Petrozavodsku.
„Nechápu, jak jsem přežil,“ popisuje vězeňský život v reportáži Sergej Tarasov. „Bili mě hodinu a půl v kuse, nechali mě viset jako maso na rožni, přičemž mi opakovali, že dostanu infarkt.“
Ve většině kolonií nejsou vězni ubytováni v klasických vězeňských celách v budově, ale pohromadě v cihlových či dokonce dřevěných barácích. Ty jsou často zamořeny nemocemi jako jsou tuberkulóza či AIDS.
Přestože přes den mají vězni program a dozor, největší nebezpečí přichází v noci, kdy kolonie funguje podle své vlastní hierarchie. Podle listu New York Times jsou na jejím vrcholu členové gangů a na spodku běžní vězňové. Ale na rozdíl od sovětských gulagů dnes politické vězně v koloniích respektují.
Jedním z nich je i zmíněný ukrajinský režisér Oleg Sencov, který strávil roky v kolonii na Sibiři. Pro New York Times uvedl, že Navalnyj s ostatními vězni problém mít nebude.
Alexej Navalnyj si během svého působení vytvořil širokospektrální fanouškovskou základnu — podporují ho ruští intelektuálové i pravicoví extremisté. Mnozí politologové ho pro jeho přizpůsobivé politické názory označují za populistu. Jisté je, že dokázal do ulic dostat tisíce Rusů demonstrujících za společnou věc — svobodnou demokratickou zemi a nyní už i za jeho propuštění. Jen 23. ledna zatkla policie přes pět tisíc demonstrantů po celém Rusku.
Nikdo není v bezpečí
Victor Oleynik je ruský investigativní novinář, který se věnuje hoaxům a dezinformacím. Jelikož mu v Rusku hrozilo trestní stíhání, emigroval do USA, kde požádal o azyl. V Rusku se účastnil protestů s Navalným.
„Naposledy jsem byl na protestu v Moskvě v květnu 2018. Stál jsem po boku Alexeje Navalného, když na klidný protest zaútočila polovojenská skupina Kozáků a s biči se ho snažila přerušit. Druhý den jsme spolu s kolegou založili telegramový kanál a web bewareofthem.org, abychom mohli identifikovat a odhalovat členy nenávistných skupin, polovojenských útvarů a dalších lidí, kteří byli zodpovědní za útlak opozice tím, že narušovali občanské aktivity a klidné protesty. Tuto online platformu na ochranu ruské občanské společnosti před násilím na ulicích podporoval i Navalnyj. Našemu týmu hrozilo trestní stíhání, takže jsme museli opustit Rusko,“ vysvětluje pro Refresher.
Kreml podle něj dává zatčením Navalného ruské společnosti najevo, že nikdo nemůže být v bezpečí. „Vláda pokračuje s masivním politickým útlakem a se zastrašováním společnosti. Chápe, že použití radikální síly může přispět k mobilizaci obyvatelstva, proto se autority pokoušejí neutralizovat výstupy z protestů hned na začátku — vedením soudních sporů proti nejaktivnějším členům společnosti, opozici a dokonce i novinářům. Pro Kreml bude mnohem jednodušší zachovat si pozici dominance, když je ve vězení lídr jediné reálné opoziční síly, která měla šanci vzdorovat režimu,“ říká Oleynik.
Victor hovoří o koloniích zděděných po Sovětském svazu jako o místech, která mají daleko od normálu. Podle něj je však v případě známého člověka jako je Navalnyj méně pravděpodobné, že by byl v kolonii mučen nebo by mu bylo ublíženo, protože kolonie si dobře uvědomují pozornost globální komunity i lidskoprávních organizací, která se na ně v tomto případě upírá.
Podle analytika Pavla Havlíčka se do ruských parlamentních voleb v září 2021 odehraje ještě mnoho demonstrací za Navalného propuštění.
„Ruská společnost reaguje velmi ostře a bude nadále ostražitě sledovat, co se s Alexejem Navalným stane. Důležitý je však kontext daný zářijovými parlamentními volbami. Ruská opozice se bude snažit mobilizovat, dohlížet na volby, aby poukázala na to, že nejsou dodržovány demokratická pravidla,“ říká Havlíček.
Dodává, že toto není poslední soudní proces, který Alexeje Navalného čeká. „Bude jich více a myslím si, že žádný z nich nedopadne podle našich představ, tedy tak, aby se Navalnyj dočkal spravedlivého soudu,“ míní expert.
Osud Alexeje Navalného je sporný. V kolonii si bude muset odpykat dva roky a šest měsíců. Je pravděpodobné, že vzhledem k medializaci případu si bude vedení vězení dávat pozor, aby neudělalo přešlap.
V důsledku špatného zdravotního stavu, v jakém je Alexej Navalnyj po několika pokusech o otravu, to pro něj bude určitě náročné období. Navzdory všemu se ale nevzdává a z vazby posílá Rusům symbolický vzkaz: „Všechno je v pořádku.“ Nevzdávají se ani ruští demonstranti a nadále bojují za jeho svobodu.