Nejen opozice, ale i Jan Hamáček (ČSSD) se vyjádřili k Zemanově výzvě o odvolání Blatného, šéfky SÚKL Storové a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).
Před pár hodinami obletěla internet zpráva, že prezident Miloš Zeman po premiérovi požaduje odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), šéfky SÚKL Ireny Storové a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). První dva zmíněné prezident označil za největší překážky pro dovoz ruské vakcíny Sputnik V do České republiky, k čemuž se již vyjádřil i sám ministr Blatný (za ANO), předseda ČSSD Jan Hamáček nebo stranický předseda Petr Fiala (ODS).
„Oni, a to chci říci zcela veřejně a nahlas, nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí,“ vyjádřil se Zeman k Blatnému a Sotorové, která dlouhodobě odmítá užití ruské vakcíny Sputnik V, neboť není schválena Evropskou unií. Prezident proto po Andrejovi Babišovi (ANO) požaduje jejich odvolání, proti čemuž se vyslovil i sám ministr zdravotnictví. „Sám neodstoupím. Trvám na tom, že Sputnik V musí mít před možným využitím v ČR souhlas EMA,“ reagoval.
Proti svému odvolání se postavil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika kolem dostavby Dukovan. Odmítám očkování lidí necertifikovanými ruskými či čínskými vakcínami. Za svou prací si stojím, výměny ve vládě jsou dány koaliční smlouvou,“ uvedl pro Deník N.

Petříčka se zastal i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), podle kterého má prezident názor na každého z ministrů, ale finální rozhodnutí týkající se odvolání stojí na předsedovi vlády. Pokud by prý nějaké výhrady k Petříčkovi měl, jakožto předseda strany by mu je sdělil osobně.
„Rozumím, že pan prezident má svůj názor na každého z ministrů, ale ve finále rozhoduje předseda vlády, když žádá o jmenování a odvolání daného ministra a je pro to stanovený postup v koaliční smlouvě,“ zaznělo na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu.
Proti Zemanově výroku se ohradila také opozice v čele s Petrem Fialou (ODS), který přístup Blatného k vakcíně Sputnik V podporuje. „Ministr Blatný sice už dávno neměl být ve funkci, ale ne kvůli Sputniku. Nezvládá pandemii, čísla jsou katastrofální. To, že nechce připustit necertifikované vakcíny, je naopak dobře,“ napsal Fiala na Twitter.
K němu se přidal i Marian Jurečka (KDU-ČSL), podle kterého devadesátkám již odzvonilo a Hrad má hájit naši bezpečnost a naše zájmy. „Nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání Blatného, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny a odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny. Devadesátky už skončily! Na Hradě si toho ještě nevšimli, k šípku ať už jdou ti co nehájí naši bezpečnost a naše zájmy,“ odsoudil prezidentovo chování Jurečka na Twitteru.
Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by premiér Andrej Babiš (ANO) přistoupením na prezidentovi výhružky ukázal pouze to, jaký je slaboch. „Premiér by přistoupením na vyděračské podmínky Miloše Zemana, které velmi pravděpodobně dostal na ruském notovém papíře, jen definitivně ukázal, jaký je slaboch. Toto jednání rezidenta Zemana by se mělo přičíst k ústavní žalobě. Věřím, že po volbách bude v PS projednána,“ zveřejnila na Twitteru.