V mnoha oblastech je to nejlépe vybavený mobil dneška za ne úplně bláznivou cenu. I tak však nebude pro každého.
Asus u nás nepatří mezi ty nejprodávanější značky mobilů, přitom má v nabídce několik velmi zajímavých modelů za fajn ceny a s nevšedními vlastnostmi. Například ZenFone 7 s výklopným fotoaparátem. Dobré jméno mají zejména mezi hráči. Právě tato cílovka by měla nad novým ROG Phone 5 slintat.
Republic of Gamers (ROG) je podznačka produktů Asusu, které jsou zaměřeny na herní komunitu. Od roku 2018 působí i na poli smartphonů. Tchajwanská značka přeskočila číslo 4, které je v Asii považováno za nešťastné, a po loňském ROG Phone 3 představila ROG Phone 5.
Nejen hráči ocení 6,8palcový Amoled displej s 144Hz obnovovací frekvencí a rozlišením 2 448 x 1 080 bodů. Povrch chrání nový Gorilla Glass Victus, stejně jako například u Samsungu Galaxy S21.
Na první pohled je vidět, že je to trochu jiný mobil. Rozměrově (173 x 77 x 10 mm) i hmotnostně (238 g) je obrem. Nad i pod displejem je širší plocha, takže může působit zastarale. Na obrazovce proto nemusí mít výřez na přední kameru a nachází se tam místo na stereoreproduktory, které jsou podle prvních recenzí jednoznačně nejlepší ze všech mobilů na světě.
Na zadní straně je RGB panel s nastavitelnými svítícími znaky a nechybí dotyková tlačítka v rohu, která při hraní simulují gamepad. Asus dokonce ještě ponechal i klasický 3,5mm jack konektor nebo šachtu na dvě SIM karty. Místo našli i na sekundární USB-C konektor na pravé hraně, kam se připojuje dodatečné aktivní chlazení.
S ním dosahuje čip Snapdragon 888 ještě stabilnějších výsledků i při dlouhodobé zátěži. Jinak řečeno, i po dvou hodinách hraní PUBG Mobile se FPS nikam nepropadnou.
Procesoru sekunduje 8, 12, 16 nebo v edici Ultimate dokonce až 18 GB operační paměti. Na ukládání jsou na výběr verze se 128, 256 a 512 GB prostoru. Hráčům nesmí chybět wi-fi 6e.
Jedinou oblastí, v níž je podle prvních testů ROG Phone 5 jen „normální“, jsou fotoaparáty. Hlavní 64Mpix, ultraširokoúhlý 13Mpix a 5Mpix makro při horších světelných podmínkách za konkurenčními vlajkovými loděmi zaostávají.
Velké rozměry mobilu mají výhodu – vešla se tam až 6 000mAh baterie. Tedy více než dvojnásobná kapacita baterie z iPhonu 12 Pro. V balení je i 65W adaptér, takže velká baterie se umí i velmi rychle dobíjet.
Asus se u ROG Phone 5 nevyřádil pouze na parametrech, ale i na softwaru. Nabízí pravděpodobně nejvíce nastavení mobilu na trhu. Od manuálního taktování procesoru a grafického čipu přes podrobné nastavení všech parametrů nabíjení až po invertování barev ve hrách, abys dříve zahlédl nepřítele, a mnoho dalšího.
Toto herní dělo v těle smartphonu není levné, ale obávali jsme se ještě vyšších cen. Základní ROG Phone 5 s 8 GB RAM a 128 GB paměti stojí 21 490 Kč. Verze 12/256 GB pak stojí 23 990 Kč a 16/256 GB zas 25 990 Kč.
Asus prodává ještě ROG Phone 5 Pro s detailnějším zadním POLED displejem a se 16/512 GB za 30 990 Kč a verzi ROG Phone 5 Ultimate, která má v balení i aktivní chlazení a kšiltovku, ručník a různé nálepky a doplňky s logem ROG, za 34 990 Kč. Tato edice už má gigantických 18 GB operační paměti a 512 GB té interní.
Pro srovnání, Galaxy S21+ s podobnými parametry (se slabší baterií, bez jack konektoru, ale s lepším fotoaparátem) se prodává od 27 990 Kč.