Některé státy vakcínou AstraZeneca přestávají očkovat. Proč tomu tak je? A co skutečně víme o britské očkovací látce?
Očkování proti koronaviru běží na plné obrátky a jen během včerejšího dne bylo nově naočkováno 44 336 pacientů. V Česku se sice zatím nejvíce používá vakcína od Pfizer/BioNTech, ale její náskok začíná pomalu dotahovat i méně oblíbená AstraZeneca. Proč se jí některé státy bojí? A co si o tom myslí Evropská léková agentura?
Je AstraZeneca vhodná pro osoby starší 65 let? Ano!
Hned od uvedení na trh se AstraZeneca potýkala s nedůvěrou osob u starších 65 let. Důvodem byla chybějící data o účinnosti této očkovací látky u starších věkových kategorií, na což ihned zareagovaly Německo, Rakousko, Polsko, Švédsko, Belgie a Francie, které zakázaly aplikaci AstraZenecy osobám starším 65 let. A tak se zrodil jeden z prvních hoaxů, podle kterého byla očkovací látka pro starší osoby „nebezpečná.“
Mýtus vznikl kvůli podmínkám Evropské lékové agentury, která při uvedení nové vakcíny na trh požaduje do studií o účinnosti zahrnout alespoň 25 % populace nad 65 let. U vakcíny AstraZeneca to však bylo pouze 6 %, a tak někteří začali o jejím působení na starší osoby pochybovat. Nejnovější rozsáhlé studie však dokazují, že britská vakcína AstraZeneca je vhodná a účinná i u osob starších 65 let, a tak se nemusíš obávat, že by tvoje babička nebo dědeček dostali vakcínu, která pro ně není vyhovující.
Způsobuje AstraZeneca krevní sraženiny? Nejspíš nikoli
Několika osobám v Dánsku, Norsku a na Islandu, kterým byla podána vakcína společnosti AstraZeneca, se v těle začaly tvořit krevní sraženiny a země tak pozastavily její používání. K nim se pak postupně přidala také Itálie nebo Rakousko, v němž po podání vakcíny na žilní trombózu zemřela devětačtyřicetiletá zdravotní sestra.
Podle Evropské lékové agentury vakcíny nejsou příčinou zmíněných zdravotních obtíží a klinické testy a data shromážděná při očkování ukázala, že preparát je bezpečný a účinný. Zkoumání údajně problematická šarže, která se do České republiky ani nedostala, bude i nadále probíhat, avšak lidé by neměli mít žádné obavy.

Funguje AstraZeneca na britskou mutaci koronaviru? Ano!
S výskytem nových mutací koronaviru začalo mnoho lidé pochybovat o tom, zda na ně budou vakcíny zabírat. Výzkumy však ukazují, že všechny vakcíny dostupné na českém trhu tě ochrání i před britskou mutací, zvanou též Brigita. Zmutované viry jsou sice až o 50 % nakažlivější, ale nemusíš se obávat, že by tě před nimi očkovací látky neochránily natolik, jako před viry původními.
A proti jihoafrické mutaci? Není to tak jisté...
Co se jihoafrické mutace týče, žádná klinická hodnocení zatím neukazují jasný výsledek. Podle prvních testů to však bohužel vypadá, že AstraZeneca tě před touto zákeřnou mutací pravděpodobně neochrání a z toho důvodu dokonce Jihoafrická republika očkování vakcínami AstraZeneca odložila. Na další studie a výsledky si však budeme muset ještě počkat.