Některé státy vakcínou AstraZeneca přestávají očkovat. Proč tomu tak je? A co skutečně víme o britské očkovací látce?
Očkování proti koronaviru běží na plné obrátky a jen během včerejšího dne bylo nově naočkováno 44 336 pacientů. V Česku se sice zatím nejvíce používá vakcína od Pfizer/BioNTech, ale její náskok začíná pomalu dotahovat i méně oblíbená AstraZeneca. Proč se jí některé státy bojí? A co si o tom myslí Evropská léková agentura?
Je AstraZeneca vhodná pro osoby starší 65 let? Ano!
Hned od uvedení na trh se AstraZeneca potýkala s nedůvěrou osob u starších 65 let. Důvodem byla chybějící data o účinnosti této očkovací látky u starších věkových kategorií, na což ihned zareagovaly Německo, Rakousko, Polsko, Švédsko, Belgie a Francie, které zakázaly aplikaci AstraZenecy osobám starším 65 let. A tak se zrodil jeden z prvních hoaxů, podle kterého byla očkovací látka pro starší osoby „nebezpečná.“
Mýtus vznikl kvůli podmínkám Evropské lékové agentury, která při uvedení nové vakcíny na trh požaduje do studií o účinnosti zahrnout alespoň 25 % populace nad 65 let. U vakcíny AstraZeneca to však bylo pouze 6 %, a tak někteří začali o jejím působení na starší osoby pochybovat. Nejnovější rozsáhlé studie však dokazují, že britská vakcína AstraZeneca je vhodná a účinná i u osob starších 65 let, a tak se nemusíš obávat, že by tvoje babička nebo dědeček dostali vakcínu, která pro ně není vyhovující.