Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 5. 8. 2021 svátek má Kristián

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

Recenze: Snyderova verze Justice League je lepší film než kinoverze. Navíc končí úžasným epilogem a novými akčními scénami

Na Snyder Cut se už můžeš podívat přes HBO. Jak se odlišuje od kinoverze a v čem je lepší?

Dominik Vetrák
19. březen 2021, 13:09 Čas čtení: 4:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Snyderova verze Justice League je lepší film než kinoverze. Navíc končí úžasným epilogem a novými akčními scénami
Zdroj: Warner Bros./HBO Max
Filmy a Seriály - Recenze
4
Dominik Vetrák
19. březen 2021, 13:09
Čas čtení: 4:32

Recenze: Snyderova verze Justice League je lepší film než kinoverze. Navíc končí úžasným epilogem a novými akčními scénami

Na Snyder Cut se už můžeš podívat přes HBO. Jak se odlišuje od kinoverze a v čem je lepší?

Dominik Vetrák
19. březen 2021, 13:09
Čas čtení: 4:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Snyderova verze Justice League je lepší film než kinoverze. Navíc končí úžasným epilogem a novými akčními scénami
Zdroj: Warner Bros./HBO Max

Zack Snyder opustil režisérské křeslo Justice League v květnu 2017, šest měsíců před premiérou v kinech. Už nějaký čas předtím však studio Warner Bros. s náhradním režisérem Jossem Whedonem upravovalo jeho film, měnily se scény a natáčely se nové, které on neplánoval. Do kin šla výrazně osekaná dvouhodinová verze, kterou kritici roznesli na kopytech.
 
Pěnili i fanoušci superhrdinů. Justice League byl obrovským zklamáním a požadovali zveřejnění sestřihu původního režiséra Zacka Snydera. My jsme pár dní po premiéře kinoverze vyzpovídali Vladimíra Valoviče, který pracoval na vizuálních tricích k filmu. Odhalil, co se dělo v zákulisí.

 


Po letech fanouškovských proseb, zaplacených billboardech, letadlech a neutuchajícím internetovém šumu se studio Warner Bros. rozhodlo dát projektu zelenou. Zavolali Snyderovi a zeptali se ho, jestli nechce dokončit svou verzi. Ten ji měl se svou manželkou a producentkou Deborah dokončit za cca 70 milionů dolarů.
 
Je jasné, proč nešla do kin v této podobě. Snímek má neuvěřitelné čtyři hodiny a je zralý na prostříhání a vyhození spousty záběrů. Minimálně půlhodinu bychom vyhodili okamžitě. Film by pak byl dynamičtější. Nejde však nutně o špatné či nezajímavé záběry. Sledování Snyderova střihu jsme si užili, většinou se na něj koukalo dobře a nenudili jsme se.
 
Nepochybně k tomu přispěl fakt, že jsme byli zvědaví, jak působí nová verze a o kolik je oproti kinoverzi lepší. Ve filmu si všimneš několika záběrů, které byly i v původní verzi. Těžko se to odhaduje, protože původní film Justice League si už pořádně nepamatujeme, ale minimálně dvě hodiny obsahují zcela nové záběry s tím, že několik dalších scén je rozšířených a pozměněných.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Kdyby byl Snyder Cut první verzí filmu, určitě bychom měli k jeho délce větší připomínky. Během šesti kapitol a skvělého epilogu se však mnohem hlouběji ponoříš do příběhu jednotlivých postav. Více jsme si užili Flashe včetně skvělé scény, když během autohavárie zachrání Iris West (známá postava z DC světa). Nechápeme, proč se tato scéna nedostala do kinoverze.

 

Jinak vyzněl i zrod Cyborga a jeho význam v příběhu. V původní verzi šlo o nezajímavou, nudnou a nefunkční postavu. Ve filmu Snyder Cut je na tom Cyborg mnohem lépe. Stále nejde o postavu, která by si zasloužila vlastní, sólový film, ale v Justice League měl své místo a dávalo to smysl.

 

Podobně se dá popsat Snyder Cut i obecně. Konečně to dává smysl. Pokračování filmu Batman vs. Superman rozumně navazuje na předešlé události a představuje záporáka Steppenwolfa. Ten konečně vypadá lépe než ta příšerná obluda vytvořená z efektů v kinoverzi. Snyder představil i jeho motivace, díky čemuž nejde o plochou postavu sloužící pouze na zavaření hrdinům.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2236 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Ano, Snyder Cut je mnohem lepší film než kinoverze Justice League. Celkem jsme si ho užili a byli bychom zvědaví i na případná pokračování, kterých se však nedočkáme. Studio Warner totiž považuje Snyder Cut jen za bonus pro fanoušky. A ono to vlastně i je jeden velký film pro fanoušky, bez kterých by nikdy nevznikl.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder zřejmě využil drtivou většinu záběrů, které natočil, díky čemuž příběh dostává nový rozměr, ale je proto i roztažený. V tomto aspektu nepomáhají ani známé Snyderovy zpomalovačky. Nemluvíme o scénách Flashe, kdy se zpomalí čas a on běží rychlostí světla.

 

Řeč je o klasických akčních scénách, které Snyder zpomalí, aby dosáhl většího efektu. Sem tam se to hodí a funguje to dobře, ale režisér to už klasicky přehání, a když v úvodních 10 minutách použije těch zpomalovaček víc, než dokážeš spočítat, začne ti to lézt na nervy.

 

Snyder přidal několik zajímavých dialogů a charaktery postav dostaly více vrstev. My jsme se těšili i na akční scény, ve kterých Snyder nezklamal. Jistě, místy jde stále o nechutný digitální bordel plný nepřesvědčivých počítačových triků (zvláště v závěru). Na toto jsme se však připravili, a tak jsme si dokázali užít hned několik skvělých akčních momentů.

 

Těch je oproti kinoverzi značně více a zejména jsou skvělým způsobem rozšířeny o cool momenty či celé sekvence. Potěší i R rating, díky kterému si užiješ i krvavé a brutální scény.

 

Synder měl na dokončení filmu okolo 70 milionů, ale ani to nestačilo. To, že některé vizuální efekty jsou nedokončené, je bolestivě cítit. Vzhledem k tomu, jak se film dokončoval, mu to však rádi odpustíme. O něco lépe je na tom oproti původní verzi i soundtrack. Wonder Woman má vynikající hudbu, ale hodila by se jí i nějaká nová, protože jako jediná se neustále opakuje již v několika filmech.

 

Díky verzi Snyder Cut jsme si více oblíbili Flashe, ale je pravda, že nám tu chybělo několik scén, které se Whedonovi skutečně povedly. Na druhé straně Snyder vyhodil několik jeho zmetků včetně úplně prvních a posledních scén. Neboj se, dementní sekvenci s ukrajinskou rodinou v bytovce, kterou musel Superman zachraňovat namísto celého světa, zcela odstranili. Snyder se rozhodl nepoužít jediný záběr, který natočil Joss Whedon, a my to respektujeme.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder Cut byl natočen pro fanoušky, kteří si užijí každou minutu. My bychom samozřejmě 4hodinový komiksový epos prostříhali, ale i tak nás velmi bavil. Oproti kinoverzi je lepší v každém důležitém měřítku a nás mrzí, že komiksovky od DC nebudou pokračovat v této příběhové linii.

 

Epilog nás totiž skvěle navnadil na to, jak mohla vypadat budoucnost Justice League. Je v něm hned několik důležitých a vynikajících scén (zvláště tu s Jokerem si zamiluješ). Díky epilogu dává větší význam i Batman vs. Superman, a proto je škoda, jak to nakonec celé dopadlo.

 

Po fiasku s kinoverzí Justice League se několikrát restartoval vývoj Flashovy sólovky, Ben Affleck skončil jako Batman, Henry Cavill buď skončil, nebo si dal dlouhou pauzu od Supermana, zrušila i sólovka pro Cyborga, no a o kvalitě filmů Wonder Woman se asi nemusíme bavit. Přitom to celé mohlo dopadnout jinak a mnohem lépe.

 

Snyder Cut stále trpí některými nedostatky, které jsme vyčítali ještě kinoverzi. Ray Fisher ani Gal Gado nejsou úžasní herci. Role Lois Lane je stále omezená a nebýt toho, že má uklidnit Supermana, je zcela zbytečná a nevýrazná. Záporák, i když dostal nový rozměr, je stále digitální příšera (stejně jako všichni záporáci) s chybějící charismatem a bez propracovanějšího charakteru.

 

Chtěli bychom také, aby Batman nepůsobil tak nemotorně a mohutně, aby byl Superman na plátně více než několik minut, aby Flash během své finální scény neměl trapný, klišé monolog, ale nemůžeme mít všechno.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Snyder vykoupil sebe i původní vizi Justice League, která je v režisérském sestřihu zábavnou a funkční komiksovkou. Oproti kinoverzi je to několikanásobně lepší film, který potěší komiksové nadšence, ale i obyčejné diváky.

 

Nebýt těch nedokončených triků, divného formátu 4:3 a utahanosti filmu, šli bychom ještě o půl bodu výše. Takto udělujeme filmu Snyder Cut sedm bodů z deseti. Pro srovnání, náš kolega Pepo udělil původní verzi Justice League v recenzi 5/10 a jak sám říká, byl velmi štědrý a dnes by šel níže.

 

P. S.: Stále zamrzí, že DC komiksovky na sebe špatně navazují. Nemusí se propojovat tak jako ty od Marvelu, ale v přítomnosti ostatních filmů by alespoň mohly dávat smysl.

 

P. S. 2: Snyder nakonec dotočil jen jednu novou scénu. Jde o Jokerovu sekvenci z epilogu, která se však maximálně podařila.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Warner Bros./HBO Max
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Pět kol divokého sexu za jedinou noc přes zákaz, ale mínus 30 tisíc eur. Jak dopadlo Too Hot to Handle po brazilsku? Pět kol divokého sexu za jedinou noc přes zákaz, ale mínus 30 tisíc…
Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které snadno zakomponuješ i do každodenních outfitů Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které…
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a jeho partnerka nám zodpověděli vše, co tě zajímalo (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a…
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie „Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly.…
Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které snadno zakomponuješ i do každodenních outfitů Vybrali jsme nejkrásnější fotbalové dresy pro sezónu 2021/2022, které…
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a jeho partnerka nám zodpověděli vše, co tě zajímalo (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel swingers vily a…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít