Doba socialismu je již za námi, hořké vzpomínky ale zůstávají.
„Žádost o telefon rodiče podali v roce 1973 a dostali ho v roce 1986,“ napsal Pavel Hertl na Twitter a vyzval Češky a Čechy aby se i oni podíleli na vzpomínkách na těžkosti socialismu. Režim, který skončil na podzim roku 1989, byl zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Přesto na něj mnozí vzpomínají s nostalgií a o hlasy komunistické strany se i v roce 2021 opírá česká vláda.
Pojďme si proto prostřednictvím autentických vzpomínek pamětníků připomenout, čím si lidé před sametovou revolucí museli procházet.
Lukáš
„Dědovi, křesťanovi, zbourali před očima kostel, kam každou neděli chodil. Rozbrečel se.
Někdo ho tam viděl a napráskal v práci. Děda musel popřít víru, aby nedostal vyhazov a mohl uživit rodinu.“
Anonym
„Dědovi s babičkou sebrali barák a byt v podkroví pronajali největšímu udavači v ulici. Děda, bývalý řezník, přišel o živnost, táta nesměl na střední školu... oba pak poměrně brzo zemřeli. Včera jsem v tom baráku pověsila ve svém bytě jejich fotky. Jsou doma.“
Jana
„Když jsem chtěla do Egypta, musela jsem už půl roku předem posbírat hodnocení od šéfa, domovního důvěrníka, zvláštního oddělení atd. A taky nezapomenu, že bych vlastně nejela, kdyby máma neměla v CKM známou díky tomu, že jí sehnala obkladačky.“
Komouši jim sebrali statek, děda musel jít pracovat do Jáchymovských dolů, po 89´ statek vrátili v zdevastovaném stavu.
Balász
„Když necháme politické a policejní věci stranou, tak třeba koupě jízdenky a místenky do lůžkového kupé na vlak z Prahy do Budapešti byla půldenní procedura odehrávající se na Příkopech v Čedoku. Samotná cesta cca 12 hodin, na hranicích v Štúrovu přes 2 hodiny důkladná kontrola.“
Pavel
„Pamatuji si, jak jsme objížděli obchody v okolních městech a kupovali lískové ořechy na Vánoce. Prodával se jen pytlík na rodinu.“