Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. listopadu 2018 13:38
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Jak se žilo před rokem 1989? Jaké byly výplaty, kolik stály potraviny, jak jsme bydleli a co přinesla revoluce?

ZAJÍMAVOSTI 17. LISTOPAD 1989
Uložit Uložené

Před 29 lety proběhla Sametová revoluce. Jak se žilo lidem před pádem socialismu? Měli jsme se lépe?

Fronta na banány a na pomeranče, nedostatek toaletního papíru. Jaká byla doba před rokem 1989? Měli jsme se lépe? Kolik stály potraviny dříve, kolik stojí dnes a kolik by stály, pokud bychom dodrželi stejný poměr platu a ceny zboží? 

Podle výzkumu agentury SANEP berou současní obyvatelé za největší klady možnost svobodně rozhodovat o svém životě, svobodu projevu a volné podnikání a studium. Naopak se jim nelíbí česká korupce, ztráta sociálních hodnot, zvýšená kriminalita a vyšší náklady na život. Jak to bylo a jak to je? Podívejme se na srovnání.

Doporučeno
Před 80 lety byla při studentské demonstraci v Praze prolita krev. Protest proti nacismu skončil střelbou do lidí Před 80 lety byla při studentské demonstraci v Praze prolita krev. Protest proti nacismu skončil střelbou do lidí 15. listopadu 2019 10:52
Jak se žilo před rokem 1989? Jaké byly výplaty, kolik stály potraviny, jak jsme bydleli a co přinesla revoluce?
Zdroj: Archive Photos / Stringer

Život

Jak se žilo před rokem 1989? Jaké byly výplaty, kolik stály potraviny, jak jsme bydleli a co přinesla revoluce?
Zdroj: Český statistický úřad

Práce

„Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu,“ říkal si možná nejeden dělník, když po směně ze stavby pašoval v plátěné tašce deset bílých obkladaček. Tak, aby ho nikdo neviděl. Vidět až tak nikdo nepotřeboval, ostatní totiž povětšinou dělali to samé. Pokud neodporovali režimu, o nic závažného nešlo.

Právě taková lidská selhání, např. individuální malé krádeže v zaměstnání a různé pokoutné oboustranné domluvy, dělala z lidí podvodníky.

„Vzpomínám, jak v autoopravně neměli převodovku řízení na Moskviče, a já jsem jezdil s vůlí volantu dobrých 30 stupňů. Prostě nebyla a nebyla nikde. Nepomáhalo nic. Kdyby o tom věděli esenbáci, zakázali by mi jezdit a auto jsem mohl odstavit. Nakonec jsem si ji nechal vyrobit v podniku, ve kterém jsem pracoval. Tajně jako fušku jednomu soustružníkovi,“ vzpomíná ve svém textu spisovatel Vlastimil Podracký. Bez úplatků, protislužeb nebo protekce podle jeho slov nešlo nic sehnat. 

Jak se žilo před rokem 1989? Jaké byly výplaty, kolik stály potraviny, jak jsme bydleli a co přinesla revoluce?
Zdroj: Testet95/Wikimedia Commons

Zároveň připomněl důvody tohoto kšeftování za cizí. Materiál do dílny se totiž nedal nikde sehnat, bylo ho nedostatek – zaměstnanci továren a podniků tedy pro své rodiny či známosti vyráběli z podnikového majetku majetky svoje.

Byť nezaměstnanost v podstatě neexistovala (zaměstnanost byla režimem vytvářena uměle), existovali někteří dělníci, ale i pracovníci na vysokých postech, kterým se pracovat nechtělo. Je to zcela normálním společenským jevem napříč dobou. Svůj pracovní čas trávili poflakováním, spánkem, popř. alkoholovými dýchánky.

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 60192 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse