Objev nám podle archeologů poskytne unikátní pohled na život starověkých Egypťanů v době, kdy byla jejich říše nejbohatší.
V Egyptě objevili 3 000 let staré město, ve kterém kdysi žili faraoni. Zapomenuté „zlaté město“ vybudovali za vlády jednoho z nejmocnějších faraonů Amenhotepa III., který vládl přibližně v letech 1388 př. n. l. až 1351 př. n. l. Jde o největší objev od doby, kdy se archeologům podařilo nalézt Tutanchamonovu hrobku, píše BBC.
Na archeologickém nalezišti se nacházejí stavby zasypané pískem, hrobky, kostry, šperky, barevné keramické nádoby, amulety a další artefakty. Vědci předpokládají, že jde o největší starověké město v Egyptě. O jednom z nejzásadnějších objevů v historii starověkého Egypta informoval známý egyptolog Zahi Hawass.
الدكتور زاهي حواس يعلن عن اكتشاف المدينة المفقودة في الأقصر
– Ministry of Tourism and Antiquities (@TourismandAntiq) April 8, 2021
اكتشفت البعثة المصرية برئاسة الدكتور زاهي حواس، المدينة المفقودة تحت الرمال والتي كانت تسمى "صعود آتون" والتي يعود تاريخها إلى عهد الملك أمنحتب الثالث، واستمر استخدام المدينة من قبل الملك توت عنخ آمون، اي منذ 3000 عام. pic.twitter.com/Tf9M3m1Fj2
Ztracené město se nachází v blízkosti Luxoru, 500 km jižně od hlavního města Káhira. Město v minulosti neslo název Aten a využívali ho i další známí faraóni, například Aje II. či Tutanchamon.
Jejich téměř neporušené hrobky objevil v Údolí králů britský archeolog Howard Carter ještě v roce 1922. Jeho výzkum byl od roku 1907 financován bohatým anglickým šlechticem lordem Carnarvonem.
Výkop zlatého města začal už v září 2020 a podle profesorky egyptologie Betsy Brian z Univerzity Johna Hopkinse v americkém Baltimoru nám umožňuje unikátní a velmi vzácný pohled na život starověkých Egypťanů v době, kdy byla jejich říše nejbohatší.