Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 25. 9. 2021 svátek má Zlata, Zlatuše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat…
Billie Eilish tvrdí, že se lidé bojí jejích velkých ňader, prý proto přišla už o sto tisíc followerů Billie Eilish tvrdí, že se lidé bojí jejích velkých ňader, prý…
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Tech - Hry

Recenze: Ratchet & Clank: Rift Apart – je to skutečně nejkrásnější hra na světě, na kterou žádná jiná nemá?

Po 8 letech se vracíme do příběhu Ratcheta a Clanka, tentokrát i s novým lombaxem Rivet a bouráním dimenzí. Měl by sis hru koupit?

Dominik Vetrák
8. červen 2021, 16:00 Čas čtení: 8:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Tech - Hry
1
Dominik Vetrák
8. červen 2021, 16:00
Čas čtení: 8:21

Recenze: Ratchet & Clank: Rift Apart – je to skutečně nejkrásnější hra na světě, na kterou žádná jiná nemá?

Po 8 letech se vracíme do příběhu Ratcheta a Clanka, tentokrát i s novým lombaxem Rivet a bouráním dimenzí. Měl by sis hru koupit?

Dominik Vetrák
8. červen 2021, 16:00
Čas čtení: 8:21
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Pět let po poslední části, která byla malou předělávkou a restartem série, a osm let po poslední regulérní hře jsme se konečně dočkali. Insomniac Games vydávají hru Ratchet & Clank: Rift Apart exkluzivně pro PS5, díky čemuž hra využívá všechny hardwarové možnosti, které nová konzola nabízí.

 

 

 

Co vyvedl Dr. Nefarious tentokrát?

Děj začíná po událostech hry Into the Nexus. Ratchet & Clank již dlouho nemuseli zachraňovat galaxii a užívají si "důchod". Captain Quark a ostatní postavy jim přichystali velkou oslavu, na níž Clank daruje Ratchetovi přístroj zvaný Dimensionator, díky němuž bude moci Ratchet prohledat různé dimenze a světy. Konečně se bude moci setkat se svou ztracenou rodinou a ostatními zástupci rasy lombax, kteří z této dimenze odešli, když byl Ratchet ještě dítětem.

 

Zdroj: Playstation Studios/Insomniac Games

 

Vše však pokazí Dr. Nefarious. Ukradne Dimensionator, způsobí chaos a Ratcheta s Clankem vtáhne do dimenze, kde Dr. Nefarious vyhrává a podmaní si celou galaxii. Clank se dostane do rukou dalšího lombaxe, dívky jménem Rivet, které je v podstatě verzí Ratcheta v nové dimenzi. Ratchet je musí najít a společně s nimi se pokusit zachránit všechny dimenze dříve, než se rozpadnou.

 

V ději tě čeká nejedno malé i větší překvapení a zejména jedna úžasná postava, kterou v ukázkách nepředstavili. Má zajímavý příběh a společně s ostatními řeší své psychické problémy. Nemyslíme si, že předešlé hry šly takto hluboko do pocitů postav, takže je to v sérii vítaný progres.

 

Příběh je zajímavý, ale chyběly nám v něm silnější zvraty či více nových postav. Drtivá většina z nich jsou totiž jen dimenzionální alternativy pro již známé bytosti, které se akorát chovají jinak než jejich originální verze z předešlých titulů. Děj však v těchto hrách nikdy nebyl klíčový, takže chápeme, že tvůrci nenapsali bohatší a promyšlenější seriál. Nakonec, Ratchet & Clank je stále rodinná hra.

 

Zdroj: Playstation Studios/Insomniac Games

 

Je Rivet úžasná nová postava nebo absolutně úžasná?

Rozhodně však potěší Rivet. Kromě Ratcheta a Clanka jsme se v sérii nedočkali plnohodnotně hratelné třetí postavy, která by dostala tolik prostoru. Rivet je stejně jako Ratchet z rasy lombax a stejně jako on, i ona usiluje o mír v galaxii a bojuje proti každému, kdo ohrožuje nevinné.

 

Je neuvěřitelně milá, má skvělé dialogy a okamžitě si ji zamiluješ. Neumíme si představit pokračování bez ní a doufáme, že se už navždy budou s Ratchetem dělit o pódium (ideálně i v coop pro 2 hráče). Ratchet & Clank jsou stále hlavními postavami, ale Rivet má téměř stejně hodně prostoru jak v příběhu, tak i v hratelnosti.

 

Součástí této série je i humor a i když jsme se párkrát usmáli, myslíme si, že v předešlých dílech byl lepší. Co se týče dialogů, vadilo nám akorát to, že když jsme je přerušili nějak akcí, útokem či přechodem do jisté sekce, dialogy skončily a postavy se k nim již nevrátily. Často jsme tedy přišli o výživné rozhovory mezi postavami.

 

Pokud sis užil bullet hell ve hře Returnal, Ratcheta si zamiluješ

A s tím souvisí asi i obecný problém her, ve kterých si postavy povídají během akce. Vnímat titulky či dialogy během výbuchů a chaotické scény je velmi náročné. A že těch chaotických scén ve hře zažiješ. Pokud jsi hrál Returnal, už víš, co je to „bullet hell“. Akční peklo, když na tebe střílí všechno možné a do toho se přidají mnohé efekty, co tvoří opravdu strhující obraz. Občas se v něm však ztratíš.

 

Zdroj: Playstation Studios/Insomniac Games

 

Střílejí nepřátelé, střílíš ty, mezi vámi bláznivě pobíhají civilisté, hýbou se nepřátelé a když je zabiješ, už klasicky z nich dostaneš „součástky“. Občas se tedy stane, že ani nebudeš vědět, kam střílíš. Velmi to však nevadí, protože nábojů máš hodně a působí to efektně.

 

Hru můžeme k Returnalu přirovnat i ve využití ovladače Dualsense. V Returnalu jsme díky němu cítili dokonce i kapky deště. Ratchet Dualsense nevyužívá až tak úžasně, ale určitě je to oproti předešlé hře studia Insomniac Games Spider-Man: Miles Morales krok vpřed. Čekali jsme však, že haptické odezvy zpracují lépe.

 

Adaptivní tlačítka (L2, R2) využili podobně jako Returnal. Zbraně mají většinou dva módy. Stisknutím R2 do poloviny vystřelíš méně, ale přesněji nebo prostě namíříš přímo na nepřítele, stisknutím R2 vystřelíš naplno (například u brokovnice Enforcer jsou to jeden nebo dva náboje).

 

Zbraní je celkově 24, po osmi v každém ze tří zobrazovacích „kruhů“. Hru jsme prošli na 100 procent za nějakých 15 hodin, ale neodemkli jsme asi šest zbraní. Nevíme, zda jde o technickou chybu (bug) nebo se zpřístupní až v Challenge Mode (náročnější mód, který se zpřístupní po dohrání).

 

V každém případě je škoda, že jsme si už během prvního hraní neužili všechny zbraně. Na jedné straně nám ty nové alespoň obohatí druhé projdutí hry (už teď se těšíme, jak si Rift Apart dáme znovu), na druhou stranu si však myslíme, že všechny zbraně by měly být zpřístupněny již při prvním hraní.

 

Série je známá svými šílenými zbraněmi a jejich efektními, ale také efektivními útoky. Potěší tě tak, že kromě oblíbených kousků z předešlých her vývojáři vymysleli i originální a nové styly zbraní. Jednou z nejzajímavějších je Topiary Sprinkler, který z nepřátel na chvíli udělá obrostlé rostliny.

 

Zdroj: Playstation Studios/Insomniac Games

 

Mnohem přístupnější hra pro děti, které chybí větší výzva

Hratelnost je i díky nim nesmírně zábavná. Tvůrci se fungující formulku nesnažili změnit, pouze ji okořenit. V rámci bojiště se tak můžeš přesouvat pomocí takzvaných rifts, které tě přenášejí z místa na místo. Můžeš tak získat strategickou výhodu nad nepřítelem, i když, upřímně, vůbec to nebudeš potřebovat. Máme totiž dojem, že Rift Apart je mnohem jednodušší hra jako předešlé tituly. Během souboje jsme za celou hru zemřeli pouze jednou. A to jen pro nepozornost – nikdy jsme neměli nedostatek nábojů.

 

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 99180 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak je hra náročná a čím nás zklamala.
  • Kolik různých planet navštívíš.
  • Jak tvůrci zapracovali unikátní vlastnosti ovladače Dualsense.
  • Proč je SSD v PS5 revoluční a čím nás loading posadil na zadek.
  • Co má Rift Apart společného s A Crack in Time a zda jde o nejlepší díl celé série.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Insomniac Games
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
V Německu přestanou vyplácet ušlou mzdu dobrovolně nenaočkovaným. Je to takto spravedlivé, říká ministr zdravotnictví.
před 2 hodinami
Rytmuse ještě letos čeká boxerský zápas s dalším raperem. Poprvé od zápasu s Vémolou se porve i Attila Végh.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně
Billie Eilish tvrdí, že se lidé bojí jejích velkých ňader, prý proto přišla už o sto tisíc followerů Billie Eilish tvrdí, že se lidé bojí jejích velkých ňader, prý proto…
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít