Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
31. července 2021 12:45
Čas čtení 11:34
Vojtěch Vanda

Deset tipů na výlety do přírody po Česku, které tě nebudou stát skoro nic

Deset tipů na výlety do přírody po Česku, které tě nebudou stát skoro nic
Zdroj: Pixabay/Hans/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI CESTOVÁNÍ BĚHEM KORONAVIRU
Uložit Uložené

Odmysli si cestovné, pokud nebydlíš přímo u nich, a získáš výlet, za nějž s malou svačinou s sebou nezaplatíš skoro nic. A koronavirus mu nezabrání.

Ano, koronavirová opatření jsou v létě roku 2021 schůdnější, co se cestování za hranice týče. Stále se k němu váže ale spousta opatření, která nechce každý úplně podstupovat. Nejjednodušší variantou je tedy podnikat cesty podobně jako minulý rok – navštěvovat výletní místa v rámci republiky. Loni se ti nicméně určitě podařilo procestovat všechna místa, která znáš a neměl jsi možnost se k nim vydat v posledních letech. Ale kam letos?

Pokud jsi milovník přírody, který nerad utrácí peníze za dovolenou, rozklikl jsi správný článek. Rozhodli jsme se totiž zmapovat krásná, neobvyklá či jinak zajímavá přírodní místa v Česku, které si vychutnáš i bez toho, aniž bys výrazně provětral peněženku. Abys je mohl navštívit, stačí obvykle pouze zaplatit cestovné, sbalit nějakou svačinu, obléknout si oblečení do přírody a mít chuť objevovat.

Jak jsme vybírali?

Snažili jsme se vybrat taková místa v České republice, která jsou v přírodě a mají nějakou jedinečnost. Místa jsme se snažili rozložit tak, aby měl každý občan republiky blízko alespoň k jedné z nich. Dalším kritériem byla cena; bylo pro nás důležité, aby člověk nemusel platit obrovské peníze za vstup nebo další poplatky. Na každém místě by se měl turista vlézt maximálně do stokoruny.
Doporučeno
Česká příroda nezvládá nápor turistů. Některá místa se proto zavírají a jiná omezují množství turistů Česká příroda nezvládá nápor turistů. Některá místa se proto zavírají a jiná omezují množství turistů 7. června 2021 20:30

Levandulová farma Starovičky

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Levandule z Moravy (@levandulezmoravy)

Místo: Starovičky, Jihomoravský kraj
GPS: 48.916054578658006, 16.75862988655947
Cena: 60 korun (dospělí), 20 korun (děti do 15 let), 0 korun (děti do 6 let)

Přitahuje tě vůně levandule? Líbí se ti fotografie širých lánů této hluchovkovité rostliny, která nejenže dobře voní, ale je také praktická? Pokud se těšíš na letní výlet, kde tě stoprocentně nebudou otravovat komáři i bez použití repelentu a okolí bude krásně vonět, rádi bychom ti doporučili návštěvu Levandulové farmy Starovičky, která se nachází v Jihomoravském kraji zhruba 5 kilometrů od Hustopečí.

Romantikovo srdce při pohledu na okolí zjihne. Mírně zvlněná krajina, úrodná zelená pole a do toho fialové lány levandule... Když budeš projíždět obcí Starovičky na jižní Moravě, naskytne se takovýto obrázek. Místní pole je totiž vyhlášenou přírodní senzací, za kterou se sjíždí lidé z celého okolí. Vizuálním zážitkem to ale nekončí; farma svou levanduli zpracovává a výrobky z ní nabízí v obchůdku přímo na místě

Doporučeno
Cestovatelský semafor aneb jaké platí podmínky a při návratu z kterých zemí musíš do karantény Cestovatelský semafor aneb jaké platí podmínky a při návratu z kterých zemí musíš do karantény 6. července 2021 11:46

Na první pohled se zdá, že dostat se na takové místo nemusí být úplná sranda, a také, že úplně není. Najít obec Starovičky nyní takový problém, leží kousek od dálnice D2 směrem na Břeclav, po příjezdu na místo je ale nutné nechat auto na hlavní odstavné ploše, kterou majitelé farmy zaznačili na mapě. Na pole se totiž autem nesmí; pokud chceš tuto krásu zažít na vlastní kůži, musíš jít zhruba kilometr a půl pěšky.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Levandule z Moravy (@levandulezmoravy)

Příjezd na místo si také vyžádá trochu peněz. Za parkování vybírá obec peníze a vstup na pole se také platí, nejedná se však o nijak závratnou částku. Děti do 6 let ale mají navíc vstup zadarmo. 

Turisté bez auta se pak na místo dostanou jednoduše – z Brna jezdí osobní vlak do Hustopečí, kde si přesednou na autobus prakticky k farmě. A i když túry někdy mohou být fuška, za trochu té pěší námahy se můžeš odměnit přírodními levandulovými limonádami nebo dobrou kávou.

Stonehenge Holašovice

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Jižní Čechy (@jiznicechy)

Místo: Holašovice, Jankov, Jihočeský kraj
GPS: 48.965984535327415, 14.276148457611384
Cena: 35 korun, 20 korun (snížená cena

Lidé v dnešní uspěchané době často postrádají jednu důležitou věc – klid. Honění se za vším dokola si občas vyžádá svou daň nejprve v podobě špatné nálady, která pak může postupem času přerůst v chronické problémy. V Česku ale máme místo, které překypuje obrovskou energií a dá se v něm krásně meditovat. Není divu, že své jméno přebralo po svém větším předchůdci z anglických plání.

Stonehenge Holašovice nicméně není jen místem pro ty, kteří by rádi viděli menhiry v kruhu, ale nemohou si z nějakého důvodu dovolit cestu k těm originálním na Salisburské pláni, ale i pro ty, kteří potřebují dobít vlastní baterie nebo mají rádi mystické přírodní úkazy. Soubor pětadvaceti žulových kamenů nicméně nepostavili žádní druidové, nýbrž majitel pozemku Václav Jílek, který je našel v okolí Holašovic. Internetový bedekr každopádně slibuje, že tato skutečnost nesnižuje energetický náboj místa.

Doporučeno
Koronavirus ve světě: Británie, Portugalsko, Rusko i Afrika bojují s další vlnou Koronavirus ve světě: Británie, Portugalsko, Rusko i Afrika bojují s další vlnou 2. července 2021 13:56

Zajímavým bonusem jsou také samotné Holašovice. Tato součást obce Jankov, respektive její soubor budov ve stylu tzv. selského baroka, je totiž od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a od roku 1998 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 101153 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse