Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Téma osobní hygieny začalo po vyjádřeních hollywoodských hvězd ve světě rezonovat. My jsme se proto zeptali na to, co je třeba dodržovat, zda je sprcha nutná každý den a jak je to s ženskými intimními partiemi.
Nemyjeme své děti, nemyjeme ani sebe, neboť sprchovat se netřeba každý den. „Své tělo si mýdlem nemyji každý den... Ale myju si podpaží, prsa, genitálie a chodidla,“ prohlásila nedávno světoznámá herečka Mila Kunis v podcastu, kde o svém životě vyprávěla společně s manželem Ashtonem Kutcherem.
Téma osobní hygieny hollywoodských hvězd se najednou stalo možná nejklikanějším na sociálních sítích, a tak se k Mile Kunis s Ashtonem Kutcherem začali přidávat známá jména jako Kristen Bell, Jake Gyllenhaal či Dwayne Johnson. Jedna skupina hlásala, že dennodenní sprchování není podstatné, druhá – v čele s Johnsonem – zase preferuje vícenásobnou sprchu během dne.
My jsme se proto rozhodli podívat na problematiku osobní hygieny z odborného hlediska. Část fanoušků sice začala dvojici Kunis a Kutcher označovat za „neumývající se celebrity“, ale opak může být pravdou. Každý člověk je individuální, a tak neexistuje dokonalá hygienická rutina pro každého, ale naštěstí existují základní pravidla, která by měli dodržovat všichni.
V tomto článku si přečteš:
Co si na těle každý den myje Ashton Kutcher.
Jaké kožní problémy si můžeš způsobit, pokud se nemyješ.
Zda se podle dermatologů třeba sprchovat každý den.
Zda má Ashton Kutcher pravdu se ztrátou přírodních olejů z kůže.
Proč je sprchování jednou denně jen společenským očekáváním.
Jak hodnotí ženskou hygienu Mily Kunis gynekoložka.
Zda je správné, když rodiče myjí děti až tehdy, když začnou zapáchat.
Jak se hygiena mění po nástupu puberty.
Zda měli Ashton Kutcher s Milou Kunis vlastně pravdu.
Ashton Kutcher si myje jen genitálie a podpaží
Vlnu spustil Ashton Kutcher, který se rozpovídal o vlastní hygienické rutině. „Každý den si myju podpaží a genitálie a nikdy nic jiného,“ sebevědomě prohlásil herec, podle kterého si člověk drhnutím pokožky mýdlem zbytečně odstraňuje všechny přirozené oleje vyprodukované tělem. Takové neustálé drhnutí označil za šílené.
Co na takový způsob mytí říkají odborníci? Mezi dermatology existuje konsenzus, že sprchování je základem správné osobní hygieny. Pokud si Ashton Kutcher každý večer opláchne jen podpaží a umyje genitálie, možná předejde zápachu z těchto oblastí, ale sprchování takové opláchnutí nenahradí.
Populární lékař Emeka Okorocha odsuzuje, pokud se člověk schválně dlouhodobě vyhýbá sprchování. „Pokud se člověk nesprchuje každý den, může to vést ke zhoršení kožních problémů, jako akné, ekzémy nebo lupénka, čímž riskuješ zanedbání dermatitidy a vznik povlakových skvrn na pokožce,“ upozorňuje lékař.
„Může se objevit i hyperpigmentace, pokud si z pokožky nesmyješ mrtvé kožní buňky, které se přilepí na tělo a mění odstín pokožky,“uzavírá.
Je potřeba se sprchovat každý den?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Zda se podle dermatologů třeba sprchovat každý den.
Zda má Ashton Kutcher pravdu se ztrátou přírodních olejů z kůže.
Proč je sprchování jednou denně jen společenským očekáváním.
Jak hodnotí ženskou hygienu Mily Kunis gynekoložka.
Zda je správné, když rodiče myjí děti až tehdy, když začnou zapáchat.
Jak se hygiena mění po nástupu puberty.
Zda měli Ashton Kutcher s Milou Kunis vlastně pravdu.
Je tedy třeba se sprchovat každý den? Odborníci se shodují, že míra sprchování závisí od tvé denní aktivity. Pokud chodíš do posilovny, kde se zpotíš, tak není problémem sprchovat se dvakrát denně, jenže ani s hygienou to netřeba přehánět.
Pokud přes den jen sedíš u počítače a odvezeš se zpět domů, klidně prý postačí sprcha párkrát týdně. Dermatologové se shodují, že pro běžného člověka není vůbec problémem, pokud se osprchuje jen dva či třikrát týdně.
Musí však dávat pozor na to, aby si svou hygienickou rutinou či jejím zanedbáváním nezpůsobil výrazný tělesný zápach. I když samotný pot nezapáchá, bakterie tvořící se v intimních partiích či v podpaží umí z potu udělat nepříjemnou záležitost.
Dermatoložka Jessica Kran, certifikovaná asociací American Academy of Dermatology, nicméně doporučuje, abys své sprchování zbytečně nepřetahoval. „Udržuj své sprchy aktivní. Nestůj jen tak pod tekoucí vodou dlouhé minuty,“vysvětluje zase dermatoložka Lauren Ploch. Obě se shodují, že čím kratší sprchu absolvuješ, tím více potěšíš své tělo.
Nemyji se, protože si smyju přírodní oleje z pokožky?Ashton Kutcher sice tvrdil, že si nemyje nic kromě podpaží a intimních oblastí, aby si náhodou z těla nesmyl oleje, které organismus produkuje, ale to není zcela pravda. Ano, čím déle zůstáváš pod sprchou, tím větší šanci dáváš vodě a sprchovému gelu, aby narušily integritu pokožky a vyplavily z ní nejen špínu a mrtvé kožní buňky, ale také prospěšné přírodní oleje.
Zajímavou radou je však doporučení dermatoložky Kran, která tvrdí, že bys měl volit výhradně vlažnou či studenou sprchu. Příliš horká voda podle ní možná poskytuje člověku výborný pocit, jenže mnohem rychleji ničí kožní buňky a z dlouhodobého hlediska může poškodit pokožku.
„Někteří lidé hlásají potřebu extrémně studené vody na povzbuzení cirkulace krve. Kromě vyhýbání se extrémně horkým teplotám však říkám: Použijte jakoukoliv teplotu, při které se cítíte nejlépe,“konstatuje Krant na margo vody.
Sprcha jednou denně je společenské, ne biologické očekávání
Mezi dermatology však neexistuje konsenzus, podle kterého by sis mohl přesně určit vhodný počet sprchování přes týden. Z vyjádření většiny z nich vyplývá, že sprchování se každý den není ideální, ale pokud se bez své denní sprchy neumíš obejít, pak bys měl pochopit, jak ji udělat co nejméně dráždivou a škodlivou pro pokožku.
„Hlavním důvodem, proč se sprchujeme, je, abychom smyli pot, mrtvé kožní buňky, odstranili špínu a předešli věcem jako zápach těla,“konstatuje dermatoložka Mary L. Stevenson z NYU Langone Health.
Kožní lékařka Emily Newsom z UCLA Medical Center potvrzuje, že sprchování každých 24 hodin je spíše společenská konvence, která se od člověka očekává, ale z biologické stránky neexistuje důvod, proč by organismus vyžadoval příliš časté sprchování.
Pokud patříš mezi lidi, kteří si neumí představit, že by na konci dne vlezli do postele bez sprchování, nemusíš se bát, že si na základě dosavadních vyjádření dermatologů zničíš pokožku. Kožní lékařka Melissa Piliang z Cleveland Clinic tvrdí, že většina lidí si dennodenní sprchou nepřivodí žádné zbytečné komplikace, jen se ve sprše nesmějí drhnout.
„Pro většinu lidí je sprchování každý den v pořádku, pokud se vyhnou agresivním koupacím praktikám,“upozorňuje Piliang. Když Ashton Kutcher vyprávěl o ničení přírodních olejů uložených na povrchu pokožky, nemýlil se. Piliang vysvětluje, že příliš dlouhým sprchováním nebo drhnutím se mýdlem, abys odstranil všechnu špínu, si naopak můžeš uškodit.
Takové agresivní praktiky můžou narušit vrstvu kůže, která zadržuje vlhkost a předchází vniknutí dráždivých částic přímo do pokožky a kůže. Dermatologové doporučují, abys nekupoval náhodné sprchové gely, ale raději se poohlédl po produktech speciálně určených pro citlivou pokožku.
Nohy a ruce netřeba mýt mýdlem?Ve většině případů neobsahují dráždivé součásti, jako parfémy nebo různé chemické přísady, které mohou lidem se suchou nebo citlivou pokožkou vrchní vrstvu zbytečně poškodit.
A co s mýtem, že člověk si nemusí mýdlem nebo sprchovým gelem drhnout nohy nebo ruce, ale pouze intimní partie a podpaží? Dermatologové tvrdí, že je to skutečně tak. Pokud se zaměříš na chodidla, intimní partie a podpaží, měl bys mýdlem odstranit většinu bakterií, zatímco na povrchu nohou nebo rukou se tolik bakterií netvoří, a tak je možné je jen opláchnout vodou.
Mila Kunis si denně myje jen prsa a genitálie. Stačí to?
I když většinu času Mila Kunis v podcastu vyprávěla o mytí svých ratolestí, stihla v krátkosti popsat i svou hygienickou rutinu. Ta zřejmě vyvolala největší rozruch, neboť Kunis konstatovala, že není fanynkou dennodenního sprchování, protože v dětství neměli vodu, a tak se nesprchovala každý den.
„Své tělo si mýdlem nemyji každý den... Ale myju si podpaží, prsa, otvory a chodidla,“ popsala Kunis. Nás proto zajímal názor gynekoložky, která se problematikou hygieny intimních partií žen zabývá ve své lékařské praxi.
„Hygiena ženských partií by měla vypadat následovně: omýt vodou jednou denně, během menstruace podle potřeby i vícekrát. V žádném případě nepoužívat mýdlo, stačí čistá voda nebo produkt určený na intimní partie. Přehnaná hygiena může vést k porušení vaginální mikroflóry, což může vyústit do různých zánětů a nepříjemných výtoků. V tomto případě méně je více,“ říká gynekoložka MUDr. Denisa Marcišová alias Myswedish_Gynlife na Instagramu.
Z tohoto zjištění vyplývá, že i když jsou ženské partie do velké míry samočisticí, intimní hygienu samozřejmě netřeba zanedbávat. Pokud Mila Kunis používá mýdlo stejně jako Ashton Kutcher, a to na celé tělo, zřejmě si zbytečně dráždí pokožku a prostředí svých intimních partií, jak potvrdila gynekoložka Marcišová.
Namísto mýdla je vhodné zvolit speciální výrobek, který hlásí, že obsahuje složení neutrální pro prostředí intimních partií – běžné sprchové gely či obyčejná mýdla mohou mikroflóru zbytečně narušit.
Je třeba vůbec koupat malé děti?
„Když jsem vyrůstala, neměli jsme vodu, takže jsem se i tak moc nesprchovala. Ale když se mi pak narodily děti, tak jsem je také nemyla každý den. Nebyla jsem tím rodičem, který by koupal své novorozence,“ konstatovala Kunis v podcastu.
Britská vládní zdravotnická agentura NHS na své stránce vysvětluje, že novorozence skutečně netřeba mýt dennodenně. „Své miminko nemusíte mýt každý den. Můžete preferovat, pokud jim pečlivě umyjete jen obličej, krk, ruce a zadek,“ zní doporučení. Mila Kunis proto ani v tomto případě nebyla na omylu.
„Jak často vaše dítě potřebuje koupání, záleží na jeho věku a aktivitách,“ zní úvod článku od American Academy of Dermatology Association. Pro děti ve věku od 6 do 11 let doporučují američtí kožní lékaři minimálně jednu nebo dvě lázně týdně, přičemž frekvence se zvyšuje, pokud si hrají ve špinavém prostředí, jako například v blátě, nebo se byly koupat v jezeře či moři, nebo se nadměrně zpotily a začínají zapáchat.
Změna, když přijde pubertaZ tohoto vyplývá, že styl koupání dětí, který v podcastu propagovali Mila Kunis a Ashton Kutcher, není zvláštní, ba co víc, jako by se do puntíku řídil doporučeními odborníků. Hollywoodští herci argumentovali tím, že dokud na svých dětech nevidí špínu, do koupání se velmi nehrnou, ale zřejmě jim minimálně jednou týdně koupel dopřejí.
„Naštěstí, většina dětí se chce koupat každý den, když dosáhnou puberty. Dermatologové rodičům doporučují, aby se děti po začátku puberty koupaly jednou denně,“zní rada expertů.
U teenagerů již začíná intenzivnější hygienická rutina, která zahrnuje sprchu minimálně jednou denně, ale opláchnout si obličej třeba alespoň dvakrát denně, protože v pubertě se člověk zpotí a zašpiní příliš často na to, aby si obličej umyl jen jednou – před spaním.