Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. srpna 2021 13:11
Čas čtení 1:40
Vojtěch Vanda

Romové v Česku mají věk dožití až o 15 let nižší než majorita

Romové v Česku mají věk dožití až o 15 let nižší než majorita
Zdroj: Pxfuel
NEWS
Uložit Uložené

Uvádí to výzkumná zpráva Univerzity Palackého, která se zabývá zdravotní péčí u sociálně vyloučené romské populace.

U romské populace v České republice je zaznamenán výrazný rozdíl mezi jejich průměrnou délkou života a délkou života jiných občanů. Tento fakt, jenž potvrzuje výzkumná zpráva autorského kolektivu z Institutu sociálního zdraví Univerzity Palackého, rozvířil debatu na Twitteru. Vyplývá z ní, že výkyv je enormní. Uvádí se zde, že odchylka je 10 až 15 let. Romové jsou také více náchylní k chronickým nemocem.

Doporučeno
Z mnoha romských studentů se stávají lékaři, právníci nebo biologové. Nejhorší jsou předsudky společnosti, říká Štefan Balog Z mnoha romských studentů se stávají lékaři, právníci nebo biologové. Nejhorší jsou předsudky společnosti, říká Štefan Balog 22. srpna 2021 11:05

Debatu o tomto tématu rozvířil šéfredaktor Alarmu Jan Bělíček, jenž se nad situací v České republice rozlítil na sociální síti. „Jako wtf? Průměrný věk dožití českých Romů je o 18 let nižší než u zbytku české populace? Jaký chcete prosím ještě důkaz českého strukturálního rasismu? Vždyť to je naprosto šílený údaj a měl by se opakovat furt dokola, ať docvakne každému, co všechno to znamená,“ uvedl.

Domů
Sdílet
Diskuse