Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 17. 6. 2019 svátek má Adolf

hledej na refresheru

Odteď si můžeš článek
uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Tech - Hry
4
Ondřej Jarůšek
Dominik Vetrák
15. leden 2018, 3:43

10 nejlepších her, které jsme hráli v roce 2017

V roce 2017 nebylo o kvalitní hry nouze.

Ondřej Jarůšek
Dominik Vetrák
15. leden 2018, 3:43
10 nejlepších her, které jsme hráli v roce 2017
Zdroj: Guerilla Games/Horizon Zero Dawn
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Rok se s rokem sešel, a tak vám opět přinášíme výběr těch nejlepších herních kousků, které jsme měli příležitost si letos zahrát. Tak jako vždycky, ani tentokrát nebylo rozhodování snadné a obsazení výsledných deseti příček provázely četné dohady a připomínky, jelikož o žhavé kandidáty na tu či onu pozici rozhodně nebyla nouze. Nakonec se nám to ale podařilo. Již tradičně na vás dole pod článkem čeká anketa, v níž můžete udělit hlas svému favoritovi, a pokud by vám v naší top desítce váš osobní oblíbenec náhodou chyběl, určitě se s námi o něj podělte v komentářích. Tak jdeme rovnou na to.

 

Hry si můžete zakoupit například v obchodě Ciernydrak.sk

 

10. Hellblade: Senua’s Sacrifice (Ninja Theory, režisér: Tameem Antoniades) - Metacritic: 81 (PS4, PC)
Jsme nesmírně rádi, že do žebříčku nejlepších her tohoto roku můžeme zařadit i indie záležitosti. Sice to tak nevypadá, ale Hellblade je skutečně dílem nezávislého studia, které na hře pracovalo dlouhá léta. Podařilo se jim vytvořit skvost z hlediska vzkazu lidstvu (bez legrace, tato hra mnohým změnila a změní životy) a své hloubky, ale také z hlediska chytlavé hratelnosti, skvělého soubojového systému, originálního vizuálu a zejména brilantního zvuku. Hellblade je příběhem Senuy, která trpí duševní poruchou a vám jako hráči to bude jasné po celou dobu hraní. Skvělí bossové, místy nápadité puzzly, úžasná hororová atmosféra a hra, na kterou jen tak nezapomenete.

 


9. Resident Evil 7: Biohazard (Capcom, režisér: Koshi Nakanishi) - Metacritic: 86 (PS4, PC, Xbox One)

Nový přírůstek vlil do žil poněkud skomírající série Resident Evil potřebnou sílu a zvedl ji zpátky do výšin. K dokonalosti jí sice ještě něco málo schází, přesto se však jedná o poctivě odvedený hororový titul, který je takřka povinností pro všechny milovníky žánru. Ve snaze nalézt svoji nezvěstnou partnerku se podíváte do venkovského domova jedné tak trochu nenormální rodinky a postupně začnete rozplétat klubko záhad, kterými je zdejší panství opředené. Pokud se tedy rádi bojíte, máte silný žaludek a potrpíte si na kvalitní příběhové lince, s Resident Evil 7 nemůžete šlápnout vedle.

 

 

8. Cuphead (Studio MDHR, režiséři: Chad Moldenhauer a Jared Moldenhauer) - Metacritic: 86 (Xbox One, PC)

Dětsky roztomilá, a přece tak pekelně náročná. Takto by se dala ve zkratce charakterizovat nová indie exkluzivita z portfolia Microsoftu s prostým názvem Cuphead. Přestože se totiž hra navenek tváří jako neškodná, milá plošinovka, její závěrečné titulky uvidí jen ti nejšikovnější (a nejtrpělivější) hráči. Ve hře na vás čeká pestrá plejáda bossů, při jejichž zdolávání si nejednou sáhnete na samé dno, o to sladší je pak ale těžce vydřené vítězství. I když se ale u hry budete mnohdy trápit, po celou dobu budete bezbřeze obdivovat její originální audiovizuální stránku, která má mezi současnými tituly jen pramálo konkurence.

 

 

7. NieR: Automata (Platinum Games, režisér: Taro Yoko) - Metacritic: 88 (PS4, PC)
Nic jsem od této hry neočekával, takže bylo příjemným překvapením zjistit, že si ji neuvěřitelně užívám. V sérii NieR, respektive Drakengard jsem nováčkem, a tak bylo pro mě všechno v Automatě nové. Originální prostředí, jeden z nejlepších letošních soundtracků, perfektní vyváženost mezi zábavností a náročností boss fightů a skvělé vztahy mezi postavami a postavy samotné. Na hře NieR: Automata se toho skutečně dá obdivovat mnoho. Ne vše se k vám však dostane na poprvé. Abyste pochopili příběh v plné míře, musíte ji projít cca třikrát. Samozřejmě, konců má tato hra více, ale těch skutečně důležitých je méně. Na RPG jde sice o krátkou hru, ale díky znovuhratelnosti a množství jiných konců u NieR bez problémů necháte i 50 hodin. Výlet do tohoto sci-fi světa, kde planetě vládnou roboti, si náramně užijete a na několik momentů a lokací pravděpodobně nikdy nezapomenete.

 

 

6. What Remains of Edith Finch (Giant Sparrow, režisér: Ian Dallas) - Metacritic: 92 (PS4, Xbox One, PC)

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší „walking simulator“. Ve 2 hodinách vám odvypráví absurdně smutný a „živý“ příběh rodiny Finchových... a jejich prokletí. Poslední žijící členka rodu vás provede rodinným domem, který po letech odhalí mnohá tajemství. Originální způsob vyprávění děje, nápadité hratelností sekvence, úžasné příběhy a hlavně množství proměnlivých emocí. What Remains of Edith Finch je bezpochyby nejlepší příběhovka tohoto roku. Vytvořilo ji pár lidí, je až příliš krátká, ale od začátku až po konec vás nenechá chladnými. Zlomí konečně Edith prokletí rodiny, anebo...?

 

 

5. Uncharted: The Lost Legacy (Naughty Dog, režiséři: Shaun Escayg, Kurt Margenau) - Metacritic: 84 (PS4)

Tým vývojářů ze studia Naughty Dog jednoznačně dokázal, že hra ze světa Uncharted může být extrémně poutavá a zábavná i bez jejího hlavního protagonisty Nathana Drakea. Nové masivní standalone rozšíření s podtitulem The Lost Legacy představilo v hlavní roli dvojici ženských hrdinek – Chloe Frazer a Nadine Ross – které se svého úkolu zhostily na jedničku a přinesly dobrodružství, které by nemělo žádného majitele konzole PS4 minout. Velkou pochvalu si zaslouží také grafické zpracování, které se od fantastického čtvrtého dílu tvůrcům podařilo ještě o trochu zdokonalit, a nechybí ani výborný multiplayer.

 

  

4. Persona 5 (Atlus, režisér: Katsura Hasino) - Metacritic: 93 (PS4, PS3)

Fanoušci žánru JRPG se letos dočkali skutečně fenomenálního zážitku. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o nejnovějším pokračování série Persona, v němž se hráč v kůži mladého středoškoláka vydává doslova do nitra srdcí proradných dospěláků, aby zničil zlo, které v nich dřímá, a změnil tak svět k lepšímu. Poutavý příběh v kombinaci s povedeným soubojovým systémem a líbivou vizuální stránkou patří k nejsilnějším stránkám hry, přičemž vytknout se jí dá jen opravdu máloco. Tahle téměř stohodinová jízda zkrátka rozhodně stojí za to.

 

 

3. Horizon Zero Dawn (Guerilla Games, režisér: Mathijs de Jonge) - Metacritic: 89 (PS4)

Bezpochyby nejlepší nová IP/značka nejen tohoto roku. Kvalita Horizon byla pro všechny velkým překvapením. Tvůrci z Guerilla Games dokázali vytvořit skvělý herní engine a postavit v něm gigantický open world s originálním příběhovým zamotáním. Stvořili novou silnou ženskou hrdinku a bezpochyby nejkrásnější hru roku. V Horizon strávíte hned několik hodin jen kocháním se odzbrojující krásou přírody, zarostlými betonovými stavbami a vizuálem celkově. Vývojáři přísně se orientující na FPS žánr přesedlali na open world RPG s množstvím dialogů, postav a obrovským post-apo světem, kde se jako Aloy snažíte přijít na to, co se stalo s planetou Zemí. Odkud se vzali mechaničtí dinosauři, co se stalo s předchozími lidmi obývajícími mrakodrapy a kdo vlastně jste? Nejlepší exkluzivita PlayStationu tohoto roku je rozhodně něčím, co byste neměli ignorovat.

 

 

Slyšel jsi o konzoli Wii U? Mnoho lidí totiž dosud neví, že něco podobného existovalo, případně si stále myslí, že šlo o nějakou nástavbu či ovladač k populárnímu Wii, které ale postavilo svou relevanci na našem trhu na všem jiném, jen ne na kvalitních titulech.

 

Ty předchozí konzoli od Nintenda (zmiňovanému Wii U) sice nechyběly, ale právě vědomí o značce bylo na bodu mrazu, což se podepsalo na katastrofálních prodejích hardwaru.

 

Poslední období existence konzole na ni tak už ani nevycházely hry, lidé od Nintenda ji nechali klidně zemřít (bez snížení ceny) a také vývojáři obrátili svůj zrak k chystanému Switchi, který měl japonskou společnost opět navrátit na výsluní. Pokud by se tak nestalo, možná bychom se dalších Mariů či Pikachu (toto slovo skloňovat fakt nebudu) dočkali už jen na mobilech.

 

Hybridní konzole ale sklízí od prvního dne vydání obrovský úspěch, prodává se jako teplé housky, za rok od uvedení na trh překoná prodeje Wii U, a to i přesto, že možná neznáš nikoho v okolí, kdo ji vlastně vlastní.

 

Ty i kámoš však děláte obrovskou chybu, protože Nintendo nevydalo v roce 2017 jen jeden klenot, který by se zařadil hodnoceními k nejlepším titulům všech dob, ale hned dva. A právě ty se ocitly v našem žebříčku na nejvyšších pozicích.

 

2. Super Mario Odyssey (Nintendo EPD, režisér: Kenta Motokura) Metacritic: 97 (Nintendo Switch)

Mnozí si myslí, že mají hry od Nintenda nějakou protekci, a proto vždy dostávají tak vysoké známky, hlavně Zeldy a právě tituly s Mariem v názvu. Ale když jsou tak návykové a úžasné, co by od recenzentů jeden vlastně chtěl? V Odyssey se vrátíš v čase, osedláš T-Rexe, zabojuješ si proti Drakovi, nedokážeš titulní píseň dostat z hlavy, zachráníš princeznu, vyskáčes se do zbláznění, užiješ si překrásnou grafiku...

 

Co je však nejpodstatnější, budeš mít neustále úsměv na rtech a začneš přemýšlet, jak to ti Japonci dělají, že dokážou naservírovat tak zábavnou plošinovku. A i když je v Česku a na Slovensku králem Crash, Mario ho hratelností schová do kapsy. Dokážete si však představit další díly bez Cappyho?

 


1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo EPD, režisér: Hidemaro Fujibayashi) Metacritic: 97 (Nintendo Switch, Wii U)

Hra vyvíjená původně pro Wii U se stala launch titulem konzole Nintendo Switch. To, že se vydařila na výbornou, pravděpodobně už víš. Hodnocení 10/10 po celém internetu spustily mánii kolem konzole Switch v první den jejího vydání. Jakpak by také ne, když jsme se Zeldy na předešlém počinu od Nintenda vlastně ani nedočkali. I když ale hra vyšla i na starší konzoli Wii U, její největší fanoušci se jí raději zbavili a novinku si vychutnali na kvalitnějším a novějším hardwaru.

 

V Breath of the Wild najdeš mnoho chyb, pokud je budeš hledat, žádná jiná hra tě však nevezme na takové dobrodružství jako nejnovější Zelda. Zapomeň na držení za ručičku, přesné šipky, kudy se vydat k nejbližšímu questu nebo nízkou obtížnost. Na začátku možná hru kvůli frustraci vypneš, ale čím více hodin budeš mít za sebou, tím více ti titul blíže přiroste k srdci a nedokážeš konzoli (nebo ovladač) spustit z ruky.

 

Rok 2017 přinesl opravdu mnoho skvělých her, ale o hře roku nebylo pochyb už od března.

 

 

Bonus: Hollow Knight (Team Cherry) Metacritic: 86 (PC, Switch verze dorazí v tomto roce) 

Hra na první pohled působí mile, ale obal lže. Hollow Knight je nekompromisní 2D Metroidvanie, které se poslední roky vrátily ve velkém stylu a půjčujíce si i z titulů Souls jako mnohé hry v předchozích letech. Užijí si ji momentálně jen PC hráči, i když měla vyjít na Nintendo Switch ještě v první polovině roku. Vývojáři se však vyjádřili, že raději vychytají mouchy, protože jde o jejich vůbec první projekt a Hollow Knight vydají až v 2018. Doufejme tedy, že si ostatní hráči budou moci tento klenot užít už během nejbližších měsíců.

 

 

A které hry se navzdory své kvalitě do našeho žebříčku nevešly? Jednou z nich je Assassin’s Creed Origins, který se s přehledem zařadil mezi ty povedenější díly série. Dále je to Yakuza 0, Divinity: Original Sin 2 (letos se snad dočkáme i konzolové verze), Prey, Gravity Rush 2, Xenoblade Chronicles 2, The Evil Within 2, South Park: The Fractured But Whole nebo Forza Motorsport 7, která má mnohé co nabídnout jak kovaným závodníkům, tak i úplným nováčkům. Zapomenout nemůžeme ani na povedené akce Destiny 2 nebo Wolfenstein II: The New Colossus. Za zmínku pak stojí taky samurajská rubačka Nioh, no a co by to bylo za článek o nejlepších hrách, kdyby nepadlo pár slov o herním hitu roku jménem PlayerUnknown‘s Battlegrounds. 

 

Hra PUBG během roku na Steamu lámala jeden rekord v počtu aktivních hráčů za druhým, a to i přesto, že vydání plné verze se na PC a Xbox One dočkala teprve nedávno (verze na PS4 dorazí později). A jak jste byli s letošní herní nadílkou spokojeni vy? Který titul vás oslovil nejvíce? Dejte nám vědět níže v komentářích.

PS: Měli byste vyzkoušet i úžasné indie hry, jako například: Night in the Woods, Nex Machina, Matterfall (užijte si poslední arkádové střílečky od géniů z Housemarque. Jelikož se jejich klenoty neprodávají, mění styl svých her), Timbleweed Park, Gorogoa, Samus Returns na 3DS, Pyre a další.

Která hra za rok 2017 je podle tebe nejlepší?
What Remains of Edith Finch
18 hlasů
Uncharted: The Lost Legacy
119 hlasů
Hellblade: Senua's Sacrifice
50 hlasů
Resident Evil VII: Biohazard
110 hlasů
Cuphead
42 hlasů
NieR: Automata
34 hlasů
Persona 5
22 hlasů
Horizon Zero Dawn
231 hlasů
Super Mario Oddysey
25 hlasů
The Legend of Zelda: Breath of the Wild
55 hlasů
Hollow Knight
15 hlasů
Jiná
259 hlasů
Zdroj: Vlastní Tagy: hry, 2017
Ohodnoť článek
27
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.