Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Angela Merkel za krátkou dobu skončí v pozici německé kancléřky. V tomto článku se dočteš zajímavosti nejen z jejího politického, ale i osobního života.
Pokud tě politika baví nebo jsi studentem politologie, známá jména ze sítě německévládnoucímoci pro tebe oříškem nejsou. V případě, že o politiku zavadíš pouze zběžně, nemluvě o té v Německu, při otázce, kolik známých politických osobností našich západních sousedů dokážeš vyjmenovat, pravděpodobně, až na nešťastnou éru první poloviny 20. století, se ti bude vzpomínat těžko.
Až tedy na jednu osobu, která v očích laika všechny současné německé politiky výrazně převyšuje. Je jí stále ještě nynější kancléřka Spolkové republiky Německo AngelaMerkel, jejíž mandát se ale blíží ke svému konci. Poslední měsíc vládnutí, který má před sebou, nyní ovlivní volební kampaně před parlamentními volbami, které se konají 26. září. Ty také rozhodnou, kdo ji nahradí. Pojďme si proto zrekapitulovat, čím vším si jedna z největších političek světa během svého života prošla.
Angela Merkel se narodila jako AngelaDorotheaKasner v roce 1954 v přístavním městě Hamburk na severu Německa. Křesťanská víra ji provázela od narození, jejím otcem byl luteránský duchovní HorstKasner původem z Berlína a matka Herlind, která byla učitelkou. A i když to vypadá, že se jen těžko bude u někoho hledat více německý původ, u kancléřky nedávno vyplynulo na povrch, že její kořeny sahají zahranice.
A to konkrétně do polské Poznaně. Změna její rodiny z Poláků na Němce se udála rozhodnutím jejího dědečka, LudwigaKazmierczaka. Ten nebyl zrovna dvakrát šťastný, když se Poznaň po první světové válce dostala zpět do rukou Poláků, a tak emigroval do Berlína, kde si vzal místní ženu. S ní měl právě svého syna Horsta.
Rodina si posléze, jak to bylo tehdy moderní, poněmčila příjmení na Kasner a nejspíš proto, že nebyla úplně hrdá na své polské kořeny, je uťala, a dokonce konvertovala z katolické církve do luteránské. Tuto informaci se sama Merkel dozvěděla teprve nedávno a samu ji překvapila – podle webu The Guardian bylo protestanství totiž prostředkem k poznánísebesama.
Otec Angely Kasner udělal v padesátých letech minulého století zásadní rozhodnutí, a z Hamburku se přestěhoval do Templinu, malého města ve východnímNěmecku, i se svou rodinou, jelikož zde získal pastorát. Vzhledem k tomu, že mladá Merkel žila na východě již od tří měsíců věku, západní svobodu nepoznala. Vyrůstala v socialistickém režimu, který u ní, podle autorů jejích bibliografií, zapříčinil, že dokázala své opravdové myšlenky držet za kamennou tváří.
Slavná politička, během svých pětatřiceti let za železnou oponou, stihla vystudovat i doktorátz chemie na Univerzitě v Lipsku. Jako dospívající sice byla členkou socialistického hnutí Svazu svobodné mládeže, avšak, co se politiky týče, se snažila zůstat ve všech směrech neutrální. To znamenalo, že nepřijala nabídku státní tajné policie Stasi stát se konfidentkou, a ani se nezúčastnila riskantních akcí prodemokratických aktivistů.
Tři roky po zisku doktorátu, v roce 1989, však padla Berlínská zeď a režim se uvolnil. V té době se Merkel, která se již stihla provdat i rozvést se svým prvním manželem Ulrichem Merkelem, živila jako vědkyně ve státním výzkumném centru v Berlíně. Okamžik jako tento byl pro ni znamení; odložila svůj bílý plášť a rozhodla se popustit uzdy svému zájmu o politiku a kariéru političky.
Studium v socialistickém Německu se jí postupem času vyplácelo. Naučila se výborně rusky, což byl možná i důvod, proč se jí podařilo udržovat komunikaci s prezidentem ruské federace VladimíremPutinem. Ten mimochodem byl v roce 1989 důstojníkem KGB sloužícím v Drážďanech, takže pád komunistického režimu ve východním Německu zažil na vlastní kůži.
Merkel záhy vstoupila do nově vznikající strany Demokraticképrobuzení (Demokratischer Aufbruch), která se postupem času spojila s křesťanskými demokraty, jejichž hlavou byl tehdejší kancléř a její mentor HelmutKohl. Nejdéle vládnoucí kancléř Německa nazýval Merkel „jeho holčičkou“, ona sama ale postupem času ukázala, že se více než vyrovná svým mužským kolegům.
Političku Merkel zdobil hlavně její pragmatický a odosobněnýpřístup k rozhodování, do nějž míchala i křesťanské hodnoty, v nichž vyrůstala. Její schopnost takzvaně „udržet nervy na uzdě“ byla neobyčejná a společně s analytickým myšlením udělala své. Proto, když hlava strany Kohl zapletla do finančního skandálu v roce 1999, nedělalo jí problém ukázatnajádroproblému. Její politická kariéra nabrala raketovýnárůst, kterého jsme svědky až do dnešních dnů.
Žena kancléřka
V roce 2005 se Angela Merkel stala první ženskou kancléřskou Spolkové republiky Německo a zároveň prvním občanem východního Německa, kterému se to podařilo. Mezi všemi muži, zejména z jižního Německa, se vypracovala a stala se hlavou Křesťanskédemokratickéunie (CDU), jíž reformovala a posunula ji do politického centra prosazováním agendy sociálnípolitiky, omezováním nukleárníenergie společně s prosazováním ekologickýchřešení a zrušením zákonu vojenskéslužby.
Jakožto šéfka největší ekonomiky Evropy se stala i jedním z hlavních hlasů Evropskéunie, které se povedlo vyvést svou zemi z ekonomické krize a dát jí nový impuls. Udělala ale také několik rozhodnutí, které veřejnost rozdělovala – jedním z nich byl například postoj k evropské migrační krizi po vypuknutí války v Sýrií, kdy Merkel prosadila přijetíspoustyuprchlíkůdozemě. Jedni její přístup zasypali ostrou kritikou, u druhých si vysloužila respekt a přezdívku „Matka Angela“.
Není divu, že si za svou politickou kariéru vysloužila celosvětový obdiv, přestože se jí společně s Evropou například nepovedlo zabránit Brexitu. Jedním z velkých obdivovatelů její politiky byl například bývalý prezident Spojených států BarrackObama, její obdivuhodná vytrvalost ve funkci vyvolal respekt i u jejích častých politických oponentů jako u maďarského premiéra Orbána a časopis Forbes ji v roce 2018 vyhlásil za nejmocnější ženu světa. Všechno má ale svůj konec. Jak je nyní již jasné, v čele Německa vydržela Merkel jako kancléřka celé čtyřivolebníobdobí a další už nepřidá.
Poslední rok, 2021, už ale nyní pro ni ani pro křesťanské demokraty žádný med. Zdá se, že se opuštěním mandátu kancléřky přichází u západního souseda ke generačníobměně v čele se SociálnědemokratickoustranouNěmecka (SPD) Olafa Scholze. Na druhé CDU ve volebních modelech pro Parlamentních volby tlačí progresivní Zelení v čele s kandidátkou na kancléřku Annalen Baerbock. Merkel navíc dříve opustilapředsednickýpoststrany.
Popularitu si ale rodačka z Hamburku mezi svými voliči drží. Sedmašedesátiletá politička se nyní chce stáhnout z vrcholné politiky, která ji podle jejích slov, po 16 letech, unavila, nicméně v budoucnu nevyloučiladalšíkandidaturu. Je možné, že by se jednou chtěla stát prezidentkouspolkovýchzemí. Jestli se tak stane, uvidíme třeba již příští rok.