Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Spousta průměrných filmů se bohužel nachází i v TOP 10.
Marvel Studios už v rámci Marvel Cinematic Universe vydalo 25 celovečerních filmů (i když by rádi na některé asi zapomnělo) a 4 seriály (Loki, WandaVision, Falcon and the Winter Soldier a What If?). Nedivili bychom se, kdyby sis na všech 25 nevzpomněl, a tak si je můžeš připomenout zde.
My si na ně však (většinou) pamatujeme, a tak jsme se rozhodli, že po 25 snímcích je načase znovu zhotovit výběr 10 nejlepších. Bohužel, stále nemůžeme říci, že by se v žebříčku nenacházelo i několik lehce nadprůměrných filmů, ale to neznamená, že by za to některý z nich nestál.
Akorát nám je všem jasné, že marvelácké filmy nejsou žádné terno a málokdy dokáží být více než jen nadprůměrnými komiksovými blockbustery. Naposledy se to opravdu podařilo asi jen Infinity War a Endgame, po kterých už následovaly tradiční komiksovky na úrovni 7-8 bodů z 10.
Na 10. příčku by se vešlo několik filmů. Stejné hodnocení jako Black Widow dostal v naší recenzi nedávno i Shang-Chi. Shang-Chi však neměl Florence Pugh. Black Widow ano a velmi z ní těžil. Florence bude do budoucna novou Black Widow a zatím jí to v této roli nesmírně sekne. Samotný snímek dokázal překvapit fajn akčními scénami, sympatickými postavami a vztahem mezi Natashou a Yelenou. Pochválit můžeme i potitulkovou scénu či skvělý začátek snímku.
Bohužel, šlo o prequel a všichni jsme dobře věděli, přibližně jak film skončí. Marvel navíc neměl v úmyslu vyjít ze svých mantinelů, a tak jsme viděli další nevýraznou komiksovku, která sice pobavila, ovšem pouze na jedno zhlédnutí. Tedy až na Florence Pugh a její vtipné dobírání.
9. Iron Man (r. John Favreau)
První film v MCU, který to celé odstartoval. Nedávno jsme se mu věnovali ve velkém článku o začátcích a bankrotu Marvelu. Bylo nesmírně důležité, aby Iron Man uspěl. V opačném případě by zřejmě žádná komiksová éra Hollywoodu nezačala a kina by po současné pandemii nemělo co nakopnout.
Iron Man je jedním z mála filmů, který funguje jako samostatný celovečerák. I přes svou potitulkovou scénu odkazující na Avengers je dostatečně uzavřeným příběhem, který navíc skvěle funguje. Tedy až na záporáka v podání Jeffa Bridgese. Pokud něco předznamenal už tento film, tak to, že Marvel bude mít neuvěřitelně velké problémy vytvořit zajímavé záporáky.
Avšak úžasné vizuální triky ve spojení s explozivním soundtrackem a akčními scénami způsobily, že Iron Mana si okamžitě zamiloval celý svět. Velká škoda, že jsme se po skvělé trojce nikdy nedočkali dalšího pokračování. Downeyho životní role si zasloužila ještě o něco více prostoru.
8. Spider-Man: Far from Home (r. Jon Watts)
Oba Spideyho filmy s Tomem Hollandem mají své plusy. Jednička má lepšího záporáka v podobě Vulture (Michael Keaton), dvojka má zase lepší akci. Oba snímky jsou na tom kvalitou velmi podobně, ale konec dvojky nás přece jen potlačil trochu směrem k jejímu výběru. Celý svět se totiž dozví identitu Spider-Mana, o čemž bude i třetí díl.
Zklamáním byl záporák Mysterio v podání Jaka Gyllenhaala. Stejně jako Vulture, i on byl produktem Iron Manova chování a přístupu k lidem. Jsme celkem unavení z toho, jak Spidey bojuje se záporáky, které vytvořil Iron Man (ať už přímo nebo nepřímo). Nicméně skvělá akce, stále lepší Holland v roli Spider-Mana a Zendaya v roli MJ to vše zachránili.
Baví nás sledovat Hollanda v roli Petra Parkera a Spider-Mana, i když je pravda, že nás stále „neodpálil“ a marně čekáme, kdy se jeho sólovka dostane na úroveň Raimiho prvních dvou Spider-Manů.
7. Thor: Ragnarok (r. Taika Waititi)
Thor byl po druhém dílu a Avengers: Age of Ultron na odepsání. Nikdo ho netoužil vidět více než v týmovkách, kde párkrát zahláškuje a zamává Mjolnirem. Marvel si to dobře uvědomoval, a tak na režii zavolal Taiku Waititiho, aby Thora posunul novým směrem a oživil zájem o postavu. A jemu se to podařilo s grácií.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Které marvelovky neměly šanci vejít se do TOP 10.
Který Iron Man je podle nás nejlepší.
Kdo jsou nejlepší režiséři v Marvelu a co je ultimátní marvelácký film.
Spojil ho s Hulkem, postavil příběh z několika komiksových předloh do celku, který překvapivě fungoval, a podařila se mu jak akce, tak humor. Představil skvělé, nové postavy v podání Korga (toho si i sám zahrál) a Valkyrie, no a výtečně (konečně) využil Idris Elbu jako Heimdalla, který je v rámci Marvel Cinematic Universe asi nejvíce nevyužitou postavou a hercem na úrovni.
6. Iron Man 3 (r. Shane Black)
Nejosobnější Iron Man s vynikající akcí a skvělým zapracováním vedlejších postav, avšak s katastrofálním záporákem a tak trochu nešťastným dějovým zvratem kolem Mandarina. Třetí Iron Man je jeden z těch mála marvelovek, u kterých máš pocit, že si režisér a scenárista Shane Black mohl dovolit víc než ostatní tvůrci a mohl trochu vyjít ze zaběhnutých marveláckých chodníčků.
Konec snímku trochu nesedí s dalším chováním a činy Iron Mana v dalších filmech (Civil War, Inifnity War a Endgame), přesto na Iron Mana trojku vzpomínáme v dobrém. Po tomto filmu a jeho tržbách (více než miliarda a půl dolarů z kin) jsme čekali, že čtyřka je povinností. Bohužel, nestalo se. Marvel už zřejmě takovou charismatickou a milovanou postavu jako Iron Mana v podání Roberta Downeyho Jr. nikdy nevytvoří.
5. Avengers (r. Joss Whedon)
Prezentace prvních Avengers nebyla tak bohatá a kvalitní jako u Infinity War či Endgame, první velká komiksová týmovka mimo X-Mena s vysokými produkčními hodnotami, která vypadala opravdu draho, se také podařila.
Skvělý komiksový nádech, splněný sen všech fanoušků a spojení milovaných hrdinů bok po boku se zábavným Hulkem vyvolalo vlnu euforie a upevnilo status Marvelu jako obrovského hollywoodského hráče. První Avengers se cituje dodnes. Akční, blockbusterová zábava, která vylepšila všechno, co jsme na těchto postavách měli rádi z předešlých filmů.
4. Captain America: Civil War (r. Joe a Anthony Russo)
Bratři Russovi se po skvělém Winter Soldier upsali i na trojku Captain America. Více než jeho sólovkou to však byla týmovka a v podstatě Avengers 2,5. Hrdinové však nebojovali s žádnou globální hrozbou, ale spíše mezi sebou. Zpracování úžasné komiksové série představilo Black Panthera a Spider-Mana a dodnes působí jako jeden z nejdůležitějších filmů.
Kdy naposledy Marvel představil takto důležité 2 postavy v jednom filmu? Obáváme se, že to bylo poprvé a naposled. Casting Toma Hollanda a zesnulého Chadwicka Bosemana dopadl na jedničku a diváci si okamžitě oblíbili i jejich postavy. Snímek měl spoustu vynikajících momentů, ať už to byly scény s Buckem, finální souboj mezi Iron Manem, Buckym a Stevem Rogersem, seznámení se Spider-Manem, prvky soundtracku Black Panthera při jeho nástupu na scénu a mnoho dalších.
Třešničkou na dortu byl souboj na letišti, kterému sice chyběla logika (absence Vision během drtivé většiny bitev), ale vypadal úžasně. Avengers navíc potrápil Baron Zemo a dočkali jsme se i zajímavého příběhového zvratu z minulosti Tonyho Starka. Pro bratry Russovi šlo o dokonalé cvičení na dvojfilm Infinity War a Endgame.
3. Guardians of the Galaxy (r. James Gunn)
Dvojku velmi rádi nemáme a chtěli bychom na ni upřímně zapomenout, ale jednička Strážců galaxie byla svěžím a originálním komiksovým filmem, který více než komiksovka působil jako moderní a zábavné sci-fi ve vesmíru. Star Wars pro novou generaci mělo vynikající postavy, skvělé hlášky, herce, kteří se dokonale hodily do svých rolí, a do dnešního dne nejlepší licencovaný soundtrack v rámci celého Marvelu.
James Gunn přinesl do Marvelu skvělý vizuál a tým hrdinů, který se nedá nezamilovat si. Bohužel, ani jemu se nepodařilo postavit proti nim dobrého záporáka, ale to už od těchto filmů v podstatě ani nikdo nečeká.
2. Captain America: Winter Soldier (r. Joe a Anthony Russo)
Winter Soldier působil jako nejserióznější film tehdejšího MCU. Měl politický podtón, vážné postavy, které své psychické útrapy neskrývaly za humor, vynikající akční scény díky skvělé choreografii, která se nespoléhala na vesmírné síly, a samozřejmě Roberta Redforda.
K Stevovi se navíc přidali další hrdinové jako Sharon Carter či Falcon, takže souboje s Winter Soldierem byly dost zajímavé. Chris Evans se pro roli Captain America narodil a jeho charisma z plátna přímo sršelo, a to i v blockbusterovém finále, když toho vybuchovalo více než v Iron Manovi.
1. Avengers: Infinity War a Endgame (r. Joe a Anthony Russo)
Po skvělých dvou filmech s Captainem America se Russovi pustili do natáčení jednoho z nejnáročnějších a nejkomplikovanějších projektů na světě, alespoň co se týká předprodukce. Úspěšně se jim však podařilo natočit gigantický dvoudílný komiksový blockbuster. Už Infinity War byl skvělý, ale Endgame smetl ze stolu všechny ostatní marvelovky.
Vůbec nevadí, že jde o obrovský fan service, a tedy shluk scén, z nichž i mužská část fanoušků píská od radosti. Jako celek to překvapivě dobře fungovalo, a to i přesto, že na konci měli spojit desítky postav. No dobře, tento moment Endgame musíme odpustit, ale jinak to byla dokonalá komiksová jízda s emotivními scénami, napětím a snad poprvé v rámci MCU i nejistotou o osud postav.
Režiséři brilantně zvládli nostalgické prvky a akci a krásným způsobem se rozloučili s původními Avengers, když kolem nich vystavěli téměř celý film, což považujeme za velmi moudré rozhodnutí. A to jsme ještě nezačali zpívat ódy na Thanose, suverénně nejlepšího záporáka Marvelu, kterého už dnes považujeme za jednoho z nejikoničtějších záporáků kinematografie. Obrovský úspěch ze všech stránek a v případě Endgame i celovečerák, který si můžeš pustit kdykoliv a několikrát a stále tě bude bavit.