Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. září 2021 9:30
Čas čtení 10:20
Marián Mauik Biel Richard Bonde

Otestovali jsme nové skládací smartphony od Samsungu. Jaké je mít smartphone, který můžeš kdykoliv zlomit na polovinu?

Otestovali jsme nové skládací smartphony od Samsungu. Jaké je mít smartphone, který můžeš kdykoliv zlomit na polovinu?
Zdroj: Samsung
TECH
Uložit Uložené

Galaxy Z Flip3 je první skládací mobil, který může zaujmout masy. Galaxy Z Fold3 to možná dokáže také, ale bude to mít těžší.

Výkon jako notebooky střední třídy – to už má každý. Ultrajemný displej s HDR? I to. Přidali extra rychlé nabíjení, nové barvy, ale výrobci mobilů bez něčeho opravdu nového dlouho nevydrží.

Právě ohebné displeje by mohly být tím čerstvým elementem, který dokáže trendy vytáhnout ze zajetých kolejí. Ty byly celá léta jen o černých dotykových plackách – ale přišel čas na změnu.

Nové technologie před dvěma lety dovolily přijít s flexibilními obrazovkami v běžně dostupných mobilech. Samsung byl tehdy mezi prvními. A dnes je prakticky jediný, který již nepovažujeme za koncept a ukázku možností, ale za standardní smartphone s nestandardní konstrukcí.

A dvojnásob to platí o Galaxy Z Flip3, plnohodnotném smartphonu, který se dá zmenšit na polovinu, a také o Galaxy Z Fold3, který se dá, právě naopak, roztáhnout na dvojnásobek.

Doporučeno
OnePlus 9 Pro – jeden z nejlepších (Recenze) OnePlus 9 Pro – jeden z nejlepších (Recenze) 24. května 2021 14:30

V této dvojí recenzi jsme se podívali, kam se Samsung ve svém boji proti sílícím konkurentům Xiaomi a Apple posunul a zda jsme již opravdu v době flexibilní.

  Samsung Galaxy Z Flip3 Samsung Galaxy Z Fold3
Rozměry

166 × 72,2 × 6,9 mm

86,4 x 72,2 x 18,9-17,1 mm složený 

 158,2 × 128,1 × 6,4 mm

158,2 x 64,1 x 14,4-16 mm složený

Hmotnost 183 g  271 g 
Odolnost IPX8 IPX8
Displej

6,7-palcový Dynamic Amoled 2X,
2 640 × 1 080, 120 Hz 

7,6-palcový Dynamic Amoled 2X,
2 208 × 1 768, 120 Hz
Sekundární displej

1,9-palcový Super Amoled, 512 x 260

6,2-palcový Dynamic Amoled 2X,
2 268 x 832, 120 Hz
Čipset Qualcomm Snapdragon 888 Qualcomm Snapdragon 888
RAM 8 GB   12 GB
Interní paměť 128 nebo 256 GB  256 nebo 512 GB
Fotoaparát 12 Mpix f/1.8, OIS, 12 Mpix ultraširokoúhlý f/2.2 12 Mpix f/1.8, OIS, 12 Mpix ultraširokoúhlý f/2.2, 10 Mpix teleobjektiv 2X zoom
Selfie kamera 10 Mpix f/2.4  4 Mpix f/1.8
Baterie 3 300 mAh  4 400 mAh
Rychlost nabíjení 15 W drátově, 10 W bezdrátově  25 W drátově, 11 W bezdrátově
Doplňková výbava čtečka otisků v rámu,  stereoreproduktory ultrazvuková čtečka otisků v rámu, stereoreproduktory, Samsung DeX, Wi-Fi 6e
Cena od 26 990 Kč (8/128 GB)  od 46 990 Kč (12/256 GB)
Samsung Galaxy Z Flip3
Zdroj: Marián Biel/Refresher

Samsung Galaxy Z Flip3

Design

Zatím neměníme názor na to, že ohebné mobily nám dávají smysl při vertikálním otevírání. Tedy přesně tak, jak to dělá například Motorola Razr, ale zejména Galaxy Z Flip. Standardní smartphone, na který je každý zvyklý. Ačkoli trochu užší a delší.

Ale stále poměrně běžná šířka, délka i tloušťka. Od všech ostatních je však jiný v tom, že se v polovině prolomí a najednou je z něj o polovinu menší, i když dvojnásobně tlustší krabička.

Galaxy Z Flip3 se od svého předchůdce v oblasti designu v podstatě nijak zásadně neliší.

Samsung Galaxy Z Flip3
Zdroj: Marián Biel/Refresher

Stále stejná forma otevírání, oblé tvary, minimální rámeček kolem displeje. Jediný viditelný designový posun je část se zadními fotoaparáty. Jsou uloženy ve barevně odlišené horní čtvrtině mobilu vedle citelně většího externího displeje.

Kromě toho, že to zlepšuje praktické záležitosti při používání, subjektivně vypadá tato generace elegantnější a méně „hračkářská“. V otevřeném stavu je to vizuálně příjemný, ačkoli tuctový mobil. Samozřejmě, umí se složit na polovinu a najednou přitáhnout pozornost všech okolo.

Pochválit můžeme skládací konstrukci, která je vylepšená a odolnější. Mobil zůstane otevřený v jakékoliv poloze, ideální je například na videohovory. Tehdy je spodní polovina vlastně jakýmsi stativem. Je jasné, že jsme mobil nerozebírali, ale pocitově zjišťujeme, že u kloubu, zásadní věci při skládacích mobilech, se Samsung poučil i na vlastních chybách a nyní je v této oblasti lídr.

Jediná škoda, že tam není nějaká pružina nebo jiný konstrukční prvek, aby se dal mobil otevřít jednou rukou. Přesněji řečeno – při troše praxe se to dá, ale ne tak efektivně jako stará dobrá tlačítková „véčka“. Na začátku testování jsme si také museli zvykat na výše položené tlačítka změny hlasitosti. Ve složeném stavu to už není žádný problém.

Velké plus a také znamení, že na odolnosti se pracovalo, je fakt, že Flip3 je už konečně odolný proti polití vodou.

Samsung, Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3
Zdroj: Samsung

Displej

Tato oblast si vyžádala jedno malé zlepšení – dočkali jsme se. Rozlišení Amoled displeje zůstalo a rovněž velikost úhlopříčky, ale Z Flip3 už podporuje obnovovací frekvenci 120 Hz. Standard z normálních mobilů se dostává i do flexibilních. Samozřejmě, je to cítit to a viditelně to zlepšuje pocit z používání. Hlavně při posouvání stránek na Facebooku nebo Instagramu.

Samsung také přidal na maximálním jasu a celkově byla radost prohlížet na obrazovce obsah, ale i filmy na Netflixu nebo hrát hry.

Zbývá odpovědět na nekonečnou otázku – je vidět stále kloub obrazovky? Ano i ne. Při vypnutém displeji nebo nějaké zcela tmavé scéně ve hře či ve filmu ano. Trochu méně například při nastaveném tmavém režimu některých aplikací. Tak či onak, po asi dvou dnech jsme si to přestali uvědomovat. Ani prsty po ohybu neprocházejí až tak často, protože gesta Androidu dovolují mobil ovládat v podstatě jen malým pohybem palce při spodní hraně obrazovky.

Samsung, Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3
Zdroj: Samsung

Druhý displej na vnější části je novinka, která Z Flip3 posouvá do oblasti opravdu praktických ohebných mobilů. Větší úhlopříčka znamená mnohem pohodlnější dělání selfie při složeném mobilu. Ale hlavně Samsung umožnil přidávat několik widgetů, které se na dotykovém displeji i ovládají, a také oznámení se již dají číst bez otevírání mobilu. Dokonce se dá se zavřeným mobilem i telefonovat – byť jen přes hlasitý odposlech. Během testování jsme někdy i půl dne nemuseli použít hlavní displej, což se ukáže i na výdrži baterie. Oproti první generaci Flipu s 1,1-palcovým sekundárním displejem jsou i tyto necelé dva palce posun tím správným směrem.

Samsung Galaxy Z Flip3
Zdroj: Marián Biel/Refresher

Oproti Galaxy Z Fold3 zde však chybí podpora S-Pen. Možná za rok.

Výkon a výbava

Na rozdíl od Motoroly není skládací mobil od Samsungu v oblasti výkonu vyšší střední třídou, ale plnohodnotnou vlajkovou lodí. Používá nejnovější Snapdragon 888 a k tomu 8 GB operační paměti, čili totéž jako například Galaxy S21+. S výkonem proto nebude nejmenší problém ještě minimálně dva roky.

Je jasné, že po pár desítkách minut hraní náročnějších her se výkon projeví zvýšením teploty povrchu mobilu, ale nedostali jsme se na úroveň, kdy by to bylo jakkoliv nepříjemné. Při použití krytu je to ještě méně citelné.

Samsung Galaxy Z Flip3
Zdroj: Marián Biel/Refresher

Baterie

Upřímně, trochu jsme se obávali výdrže. Kapacita baterie se meziročně nezměnila a je jen 3 300 mAh. Novinka z Koreje má však výkonnější procesor a 120-hertzový displej a k tomu ještě větší externí obrazovku.

Ukázalo se však, že jsme se mýlili, pravděpodobně i díky tomu, že po čase jsme si zvykli stále více používat vnější displej a nerozsvítit ten velký při každém oznámení. Bez problémů jsme se tedy dostali na jeden den používání, později i na jeden a půl dne. Škoda, že už nezůstal prostor na rychlejší nabíjení. 15 wattů je hodnota před dvou-tří let.

Samsung Galaxy Z Flip3
Zdroj: Marián Biel/Refresher

Fotoaparát

Do skládací tenké placky se nedokáže dostat všechno. Tím hlavním kompromisem tak zůstaly fotoaparáty. Není nutné se hned zaleknout. Určitě nejde o žádnou katastrofu – to ani zdaleka, jen to zkrátka není výbava vlajkových lodí.

Dva 12-megapixelového snímače na běžné a ultraširokoúhlé záběry si svou práci odvedou. Hlavně při dostatku světla budou záběry naprosto dostačující pro sociální sítě. S náročnějšími scénami jsme již začali cítit, že máme v ruce fotoaparáty z mobilů za přibližně třetinovou až poloviční cenu oproti ceně Flip3.

Ostrost a kontrast jsou stále v pořádku, barevné podání příjemné a dokonce i noční režim dokáže často udělat použitelnou fotografii. Podobně i nahrávání videa bude pro většinu dostačující. Stabilizace a saturace byly v normě, možná bychom ubrali z ostrosti.

Skládací mobil velmi pravděpodobně nebude nikdo kupovat kvůli fotoaparátům – a pokud ano, bude překvapen. Mnozí mohou být až příliš skeptičtí – přitom Flip3 umí udělat pěkné záběry přední, ale i selfie kamerou, protože na to používá hlavní snímač. Vnitřní 10 Mpix kameru jsme proto na focení prakticky nepoužívali.

Samsung, Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3
Zdroj: Samsung
Doporučeno
Top aplikace pro smartphony s iOS i Androidem, které stojí za vyzkoušení Top aplikace pro smartphony s iOS i Androidem, které stojí za vyzkoušení 28. července 2021 14:30
Galaxy Z Flip3, Galaxy Z Fold3
Zdroj: Refresher/Marián Biel

Samsung Galaxy Z Fold3

Design

Ani v případě Galaxy Z Fold3 jsme meziročně nezaznamenali výrazné pokroky v designu. Každý, kdo minulogenerační Z Fold2 vlastnil, nebo se v smartphonech perfektně vyzná, si rozdílu všimne v prvních sekundách – jiný design kamer, sofistikovanější pant a také nové barevné provedení.

Pokud se chceme v případě Z Fold3 bavit o estetičnosti, můžeme to hned zabalit. Skládací vlajková loď od Samsungu má spoustu skvělých stránek, ale téměř jistě bychom ji neměli nazývat hezkým smartphonem. Co se na ní však určitě přehlédnout nedá, je její zajímavá a do očí bijící konstrukce.

Přestože Fold3 je ve složeném stavu neuvěřitelně tlustý, možná ještě více než některá tlačítková „véčka“ z dob minulých, není až tak těžký. S hmotností rovných 271 gramů je stále lehčí než tablety, ale svou gigantickou 7,6-palcovou úhlopříčkou v otevřeném stavu může tabletu v některých aspektech konkurovat.

Mezi ně však rozhodně nepatří sledování filmů, seriálů či videí. Většina z nich se produkuje v poměru stran 16 : 9 nebo 64 : 27 (tedy 1,78 : 1 nebo 2,37 : 1), ale Z Fold3 má poměr stran otevřeného displeje 276 : 221, tedy jen 1,25 : 1 a při sledování filmů tak většinu displeje zabírají černé pásy. Středem obrazu navíc prochází ohyb, který je, podobně jako u Galaxy Z Flip 3, jasně zřetelný.

Galaxy Z Flip3, Galaxy Z Fold3
Zdroj: Refresher/Marián Biel

Musíme však říci, že během vícedenního testování Z Fold3 jsme využití obrovského displeje našli jen několikrát a také jsme si při většině činností vystačili s „polovičním“ displejem s úhlopříčkou 6,2 palce, což je jen o trochu méně než Galaxy S21+ za přibližně poloviční cenu. Během velké části dne jsme i tak „příplatkový“ displej nechali zavřený.

Toto rozhodnutí nám nepochybně pomohlo šetřit procenta baterie. Dva vnitřní lithium-iontové akumulátory s výslednou kapacitou 4 400 mAh nám v Z Fold3 vydržely více než celý den. Na smartphonu nás však mrzí to, že jeho designéři se pravděpodobně řídili heslem „z bláta do louže“. V zavřeném stavu je Fold3 příliš tlustý, v otevřeném je neprakticky obrovský. A když jsme ho chtěli mít položený na stole, v obou případech se nám pro vyčnívající objektivy kamery kolísal ze strany na stranu.

samsung, galaxy z fold3
Zdroj: Samsung

Displej

Musíme uznat, že technologický pokrok, který inženýrům vůbec dovolil vyrobit skládací dotykový displej, je fascinující kus magie. Jeho využití v praxi jsme otestovali hned dvojmo a můžeme bez delšího rozmýšlení říci, že Z Fold3 je jen velmi povedeným pokusem o jakýsi hybrid mezi mobilem a tabletem.

Pokud by byl primární displej menší, sekundární, tedy ten poloviční, by byl příliš malý a reálně by nevěděl přinést téměř žádný užitek. Pokud by však Samsung chtěl zvětšit sekundární displej tak, aby neměl absurdní poměr stran 2,49 : 1 a nebyl příliš úzký, ze Z Fold3 by se stal jeden gigantický produkt, který by se sotva vešel i do velké mužské dlaně. V redakci jsme si náklonnost k Z Flip3 vybudovali rychle a snadno, ale Z Fold3 nás prostě nedokázal „sbalit“.

samsung, galaxy z fold3
Zdroj: Samsung

Pro ty, kteří jsou však přesvědčeni o tom, že chtějí skládací smartphone od Samsungu a Flip3 jim nestačí, jsme přinesli několik detailů. Podobně jako v případě druhého flexibilního Galaxy série Z, ani v případě Foldu se mezigeneračně nezměnila velikost ani rozlišení displeje. I zde však přibyla obnovovací frekvence 120 Hz a ta je patrná zejména při surfování po internetu, protože není příjemnějšího uživatelského zážitku, než když jsou systémové animace stoprocentně plynulé.

Jak jsme již stihli zmínit, ani na Z Fold3 není ohyb displeje neznatelnou záležitostí. Prsty po něm uživatel procházet pravděpodobně nebude, ale oči ho vnímat budou a tohoto vjemu se minimálně první dva-tři dny nezbaví.

Samsung, Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3
Zdroj: Samsung

Výkon a výbava

Interně se Z Fold3 od menšího bratříčka Z Flip3 liší pouze v jednom aspektu – ve velikosti paměti RAM. Z už dost velkých 8 GB cítit pokrok na gigantických 12 GB jen těžko, proto jsme ho ani při testování nepozorovali. Potěšilo nás však, že jsme ani jednou nezaznamenali, že by se nám nějaká appka zavřela na pozadí i po desítkách minut nepoužívání.

Čipset mají oba smartphony stejný – Qualcomm Snapdragon 888 –, což se projevuje opravdu velmi slušným výpočetním i grafickým výkonem. Při náročnějších činnostech, včetně stahování více appek najednou či hraní hry Asphalt 9: Legends, se smartphone trochu zahřál, ale nebylo to nic nesnesitelného.

samsung, galaxy z fold3
Zdroj: Samsung

Baterie

Inženýři v Samsungu nacpali do skládacího Galaxy Z Fold3 baterie s celkovou kapacitou 4 400 mAh, která telefonu bohatě stačí. S takovým masivním a relativně tlustým tělem jsme se špatné výdrže nebáli. Je pravda, že téměř 8-palcový displej musí spotřebovat kvantum energie, ale protože jsme ho používali jen u některých činností a většinou jsme smartphone ponechali zavřený, o celodenní používání bez nutnosti zapojení do sítě prostřednictvím portu USB-C jsme měli postaráno.

Tento port na Z Fold3 zajišťuje hbité nabíjení výkonem až 25 W. A když jsme smartphone položili na podložku s bezdrátovým nabíjením, procenta přibývaly o něco pomaleji, ale stále docela úctyhodně. Samsung totiž naučil svůj flexibilní produkt využít až 11 wattový výkon bezdrátové nabíječky. Nesmíme zapomenout zmínit fakt, že ani jeden ze smartphonů nemá v originálním balení přiložen adaptér, pouze metrový USB-C kabel, ale to už je v dnešní době jakýmsi standardem.

Fotoaparát

První dvojice snímačů se přesně shoduje s těmi ze Samsungu Galaxy Z Flip3, o kterém píšeme o několik odstavců výše. Ten je vybaven standardním i širokoúhlým objektivem, to však neznamená, že telephoto objektivy již nejsou v módě. Právě naopak – Fold3 jeden takový objektiv dostal.

Galaxy Z Flip3, Galaxy Z Fold3
Zdroj: Refresher/Marián Biel

Bez ohledu na objektivy však stále platí myšlenka, kterou jsme zpracovali do slov už při hodnocení menšího Flip3. Fotoaparát má Fold3 skvělý, o tom není pochyb, ale pokud by si někdo koupil skládací smartphone zejména kvůli focení a nahrávání videí, udělal by chybu.

Kvalita fotoaparátů je hodna smartphonů s nižšími cenami a většina částky, kterou nový majitel za svůj Fold3 zaplatí, je pouze kompenzací těžké práce, která šla do technologie ohebného displeje. Za fotoaparáty si v případě série Galaxy Z opravdu hodně nepřiplácíme.

samsung, galaxy z fold3
Zdroj: Samsung

Závěrečné hodnocení

Galaxy Z Flip3

Samsung při tomto ohebném mobilu překvapil ani ne tím, že nová generace je v mnoha oblastech vylepšená. To je přirozené při každé značce. Vyslechl kritiku loňského Flip 5G a přidal na odolnosti, vylepšil displej a ten vnější zvětšil.

Přidal mu na použitelnosti a také nešetřil na výkonu, přičemž stále vydrží na jedno nabití jako většina ověřených smartphonů. Jenže co jsme nečekali, bylo, že citelně lepší mobil výrobce prodává za nižší cenu. A pořádně nižší. Zatímco loni Galaxy Z Flip 5G startoval na částce 35 990 Kč (i když s 256 GB pamětí), nový Galaxy Z Flip3 startuje na 26 990 Kč.

Je pravda, že stále to je řádně prémiová cenovka, ale už se dostává do sféry, která bude dostupná mnohem širšímu publiku. Z Flip3 není bezchybný nebo ve všem nej. Můžeme však říci, že je to nejpraktičtější a nejdostupnější vstupenka do světa flexibilních smartphonů.

Výhody Nevýhody
+ odolnější konstrukce – stále prémiová cena
+ 120 Hz displej – fotoaparáty spíše ze střední třídy
+ citelně větší a praktičtější sekundární displej – ohyb obrazovky může někomu stále vadit
+ výkon vlajkové lodi  
+ výdrž běžného smartphonu díky malé baterii
+ nižší cena oproti předchůdci
galaxy z fold3, samsung
Zdroj: Samsung

Galaxy Z Fold3

V relativním pojetí by se dalo polemizovat o tom, zda je cena ohebného Fold3 vysoká nebo ne. V absolutním však můžeme tvrdit pouze jedno: 46 990 Kč v základní výbavě je opravdu obrovský peníz.

Je pravda, že kdo si koupí Galaxy Z Fold3, si vlastně koupil smartphone a tablet v jednom, a ještě k tomu s designem, který přiláká všechny zvědavé milovníky technologií, kteří ho ještě neměli možnost vidět, držet či dokonce „zlomit“.

Podobně jako u Flip3, ani v tomto případě nemůžeme tvrdit, že jde o smartphone s nejlepším displejem, nejlepší baterií, nejlepšími fotoaparáty a nejlepším výkonem na světě. Oproti předchozí generaci však prošel několika vylepšeními, včetně 120-hertzové obnovovací frekvence či podpory pera S pen. V jedné věci se však zhoršil a tou je kapacita baterie, která meziročně klesla o 100 mAh – ačkoli to není nic hrozného. Na závěr musíme zhodnotit, že pokud někdo opravdu chce flexibilní smartphone, Samsungu se podařily dva skvělé kousky.

Výhody Nevýhody
+ odolnější konstrukce – astronomická cena
+ 120 Hz displej – fotoaparáty nejsou úplně nej
+ velký displej má opravdu blízko k tabletu – ohyb obrazovky může někomu stále vadit
+ výkon vlajkové lodi – v složeném stavu je velmi tlustý
+ dobrá výdrž baterie  
+ podpora S pen
samsung, galaxy z fold3
Zdroj: Samsung
Doporučeno
5 skvělých funkcí iPhonu, na které se můžeš těšit v novém iOS 15 5 skvělých funkcí iPhonu, na které se můžeš těšit v novém iOS 15 20. července 2021 17:30
Domů
Sdílet
Diskuse