Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Tech - Mobily

5 skvělých funkcí iPhonu, na které se můžeš těšit v novém iOS 15

Vlastní režimy soustředění, lokální velikost textu, meteomapy, tahání souborů mezi aplikacemi a podrobnosti o fotkách — tohle všechno přinese nový iOS.

Richard Bonde
20. 7. 2021 17:30 Čas čtení: 2:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
5 skvělých funkcí iPhonu, na které se můžeš těšit v novém iOS 15
Zdroj: Marián Mauik Biel/REFRESHER
Tech - Mobily
1
Richard Bonde
20. 7. 2021 17:30
Čas čtení: 2:49

5 skvělých funkcí iPhonu, na které se můžeš těšit v novém iOS 15

Vlastní režimy soustředění, lokální velikost textu, meteomapy, tahání souborů mezi aplikacemi a podrobnosti o fotkách — tohle všechno přinese nový iOS.

Richard Bonde
20. červenec 2021, 17:30
Čas čtení: 2:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
5 skvělých funkcí iPhonu, na které se můžeš těšit v novém iOS 15
Zdroj: Marián Mauik Biel/REFRESHER
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Apple v červnu představil novou verzi svého operačního systému pro iPhony — iOS 15. Novými funkcemi je naplněna doslova po okraj, proto v nich mnozí ztrácejí přehled a nevědí, jak přesně budou fungovat. V tomto článku ti přinášíme přehled pěti nejlepších z nich, které se vyplatí znát a zjednodušit si s nimi život.

 

iOS 15 bude pro širokou veřejnost dostupný až v září, pokud se ho ale nemůžeš dočkat, můžeš si nainstalovat veřejnou betaverzi. Nedávno jsme přinesli podrobný návod, jak si tuto betaverzi můžeš nainstalovat do svého iPhonu už teď.

1. Vytvoř si vlastní režimy soustředění

Snad nejpřevratnější funkcí v novém iOS 15 je Soustředění. Tato funkce nahrazuje dosavadní režim Nerušit, který měl absolutní pravidla a platil pro všechny kontakty a všechny apky stejně. Letošní novinka je ale mnohem promyšlenější. Funkce Soustředění má několik předvolených režimů (Volný čas, Práce, Cvičení, Spánek a další), ale co je pro mnohé ještě užitečnější, podporuje i vytváření vlastních.

 

Pokud chceš upravit stávající nebo vytvořit nový režim, stačí, že v nastavení přejdeš do menu Soustředění a klikneš na malé plus v pravém horním rohu. Každý režim si můžeš přizpůsobit vlastním názvem, barvou i piktogramem. V dalších krocích si přidáš kontakty, které ti v daném režimu mohou psát a volat bez omezení. Ostatní budou muset zavolat dvakrát po sobě nebo při psaní iMessage kliknout na tlačítko Je to neodkladné. Také si můžeš zvolit, které apky ti budou moci v tomto režimu posílat hlášení a které ne.

 

Zdroj: Richard Bonde/Refresher

2. Změň si velikost textu jen ve vybraných apkách

iPhony jsou již odnepaměti známé svými nastaveními přístupnosti, od barevných filtrů přes vyprávění obsahu obrazovky až po adaptivní velikost textu. V novém iOS 15 se její přizpůsobitelnost posouvá o další úroveň výš, protože si ji nově můžeš nastavit pro každou aplikaci zvlášť.

 

Stačí, že v nastavení vejdeš do menu Ovládací centrum a přidáš si mezi zahrnuté ovládací prvky i Velikost textu. Odteď když si v aplikaci, ve které chceš zmenšit nebo zvětšit text, vytáhneš ovládací centrum z kraje displeje, klikneš na symbol AA blízko spodního okraje a přetažením přepínače doleva nebo doprava si vybereš, jestli chceš měnit lokální (pouze v konkrétní apce) nebo globální velikost textu (ve všech aplikacích).

 

Zdroj: Richard Bonde/Refresher

3. Podívej se na teplotní a srážkovou mapu přímo v aplikaci Počasí

Aplikace Počasí je v nové verzi iOS 15 ještě krásnější, přehlednější a užitečnější než dříve. Kromě informací, které nabízí dosud, po novém zobrazuje i UV index na příštích 24 hodin, hodnotu rosného bodu a dokonce i teplotní a srážkovou mapu. Podle informací z ní dokáže několik minut před deštěm varovat o jeho blížícím se nástupu.

 

Pokud si chceš přece jen teplotu v okolí nebo polohu srážek sledovat manuálně, pomůže ti k tomu nová meteomapa. Otevřeš ji kliknutím na ikonu poskládané mapy v levém dolním rohu. Standardně se otevře jako teplotní mapa — na srážkovou ji přepneš kliknutím na ikonu vrstev na pravé straně.  

Zdroj: Richard Bonde/Refresher

4. Přetáhni soubory mezi aplikacemi

Pokud používáš iPad nebo Mac, pravděpodobně miluješ funkci Drag and drop (táhni a pusť), díky které můžeš jakýkoliv soubor přetáhnout odkudkoliv kamkoliv, ať už jde o dokument ze složky do e–mailu, fotku z prohlížeče do prezentace nebo album z knihovny do konverzace. S příchodem iOS 15 můžeš tuto skvělou vymoženost využívat i na iPhonu.

 

Používání je jednoduché — stačí pár desetin sekundy podržet prst na souboru, který chceš táhnout (dokument, fotka, skladba, video, složka). Prst z displeje dolů nedávej, pouze jím táhni k jednomu z okrajů displeje. Když uvidíš, že tažený soubor „levituje“ v prostoru, prostě jiným prstem zavři aktuální aplikaci, otevři tu, do které chceš soubor přetáhnout, a táhni ho na správné místo. Když se ti u „levitujícího“ souboru objeví malé zelené plus, můžeš ho pustit a on se vloží na správné místo.

 

Zdroj: Richard Bonde/Refresher

5. Prohlédni si přesné detaily svých fotek

Dosud bylo v knihovně iPhonů a iPadů možné zobrazit pouze základní informace o fotce — datum, čas a přibližnou lokalitu zachycení. Více detailů se dalo zobrazit jen v počítači. Systém iOS 15 však toto omezení ruší a množství detailů o fotce lze nově zobrazit přímo v aplikaci Fotky.

 

Pokud si chceš prohlédnout tyto detaily, otevři si fotku na celou obrazovku a potáhni ji nahoru. Pod fotkou najdeš datum a čas, název, formát a velikost souboru, rozlišení, typ zařízení, ohniskovou vzdálenost, nastavení clony, citlivosti a expozice, expoziční čas a přesnou lokalitu, kterou dokonce můžeš manuálně upřesnit, stejně jako datum a čas, který se ti podaří i po vyhotovení fotky upravit nebo zcela odstranit.

 

Zdroj: Richard Bonde/Refresher
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Apple, Richard Bonde/Refresher
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.