Předvolební debata na České televizi nepřinesla příliš rozruchu.
V předvečer voleb se odehrála debata České televize, v níž se utkalo osm předsedů a předsedkyň politických stran, které jsou dle průzkumů veřejnoprávní televize relevantními politickými uskupeními. Na rozdíl od debaty na CNN Prima News se natáčení neúčastnili diváci. Nedošlo ani na vyřazování pomocí SMS. Necelé dvě hodiny trvající debata se obešla bez větších hádek, zapojila se do ní umělá inteligence a moderovala Světlana Witowská.
V úvodním segmentu zazněla na půdě právnické fakulty v Praze trojice nejdůležitějších témat všech přítomných politických subjektů. Většina stran zařadila mezi své hlavní priority bezpečnost. Hnutí ANO slib důchodu ve výši 20 tisíc korun do roku 2025; SPOLU zdůraznilo orientaci na Západ a digitalizaci; KSČM bezplatné zdravotnictví; TSS zásadní snížení daní; SPD odmítlo jakoukoli diskriminaci související s probíhající pandemií; Piráti a STAN zařadili ochranu krajiny či moderní vzdělávání a Přísaha průhlednost veřejných zakázek.
Následovala více než hodinu trvající debata, která se jen v několika málo momentech začala vymykat kontrole. Většinu času se debatovalo kultivovaně. Vybrali jsme pět nejzásadnějších momentů.
1. Na premiéra kandiduje Bartoš, do debaty přišel Rakušan
Nominantem na post premiéra je za koalici i nadále Ivan Bartoš (Piráti). Už v debatě Česko hledá premiéra místo něj ale dorazil Vít Rakušan (STAN). Stejně tomu bylo i v Superdebatě ČT. Oba lídři se dle svých vyjádření před kamerami střídají. Zvolili tak jiný přístup než druhá koalice SPOLU, za níž chodí do debat jen Petr Fiala (ODS).
Kvůli „střídání stráží“, ale Piráti a STAN čelí posměškům premiéra Babiše, který se neustále dotazuje, kdo je skutečným kandidátem na premiéra. V debatě České televize několikrát řekl, že Vít Rakušan je „záskok“ za Bartoše. „Nezměnilo se u nás nic, my od začátku říkáme, že jsme koalice dvou rovnoprávných subjektů,“ vysvětloval v debatě Rakušan Světlaně Witowské proč dorazil on a ne Ivan Bartoš.
2. Babiš znovu obhajoval kauzu Pandora Papers
Na půdě právnické fakulty se řešila také kauza Pandora Papers, do které je český premiér zapletený. Podle zjištění 600 novinářů z celého světa se řada osobností a politiků včetně českého předsedy vlády dopustila podezřelých aktivit, když si pořizovali majetek přes offshorové společnosti. Případy premiéra Babiš a dalších osob z Česka prověří Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Babiš si podle webu Investigace.cz takto přesunul asi 381 milionů korun a koupil si za ně 16 nemovitostí na francouzské riviéře. „Dělal jsem to podle toho, co doporučila realitní kancelář,“ vysvětloval Babiš. V roce 2015 přitom ve Sněmovně uvedl: „Nemám žádné offshory jak vaši kámoši.“ V debatě se bránil tím, že offshorové společnosti nejsou ilegální a že daný případ je starý 12 let.
„Neznám nikoho, kdo si kupuje 3+1 v paneláku, aby mu realitní kancelář doporučila nakupovat ho přes offshore,“ opřel se do něj následně šéf ČSSD Jan Hamáček.
3. Na řadu přišla i pandemie nemoci Covid-19
Premiér Babiš ve vysílání České televize musel obhajovat také výsledky své vlády, která v rámci zvládání pandemie nemoci Covid-19 patří mezi nejhorší na světě. Vše se vsadilo na jednu kartu a „návrat do normálu“ měl přijít, až bude proočkováno přes 70 % obyvatel. K tomuto číslu jsme se ale zatím nedostali. „V ČR bylo aspoň jednou dávkou naočkováno 67,3 procenta populace,“ argumentoval Babiš.
Předseda SPD v debatě varoval před diskusí o povinném očkování. Jeho strana by byla zásadně proti. V kampani se vymezil vůči přítomným politickým subjektům, žádný z nich přitom ale povinné očkování nenavrhuje.
4. Zapojila se i virtuální moderátorka Matylda
Česká televize se rozhodla zpestřit debatu zapojením umělé inteligence. Ta si sama zvolila jméno Matylda. Od pracovníků ČT dostala k dispozici životopisy a části volebního programu týkající se budoucnosti. Pro každého hosta pak sama vygenerovala otázku.
Tato část večera byla pro politiky složitější. Otázky byly nečekané a političtí lídři na ně zjevně nebyli připraveni. Zatímco otázka na Babiš a jak si představuje budoucnost byla jednoduchá, Petr Fiala dostal dotaz, zda by reguloval v budoucnu umělou inteligenci. „Jsem rád, že Matylda nemá volební právo,“ řekl šéf ODS. Regulace připustil.
Šéf SPD Okamura dostal otázku, zda by chtěl mít nějakou superschopnost. „Jsem spokojen s tím, jaký jsem,“ uvedl a Matyldě pochválil vzhled.
5. Rozruch na závěr vzbudili Hamáček a Šlachta
Na závěr debaty se přeci jen jedna slovní přestřelka objevila. Předseda ČSSD se pustil do hlavy hnutí Přísaha a dříve šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty a vyčetl mu „kamaráda Langera“ (bývalý ministr vnitra za ODS). Ten se nenechal, začal se s ním hádat a připomněl mu kolegu Milana Chovance (ČSSD).
Hamáček pak na závěr opět překvapil, když se ve své závěrečné řeči obrátil na voliče KDU-ČSL. Ti jsou součástí koalice SPOLU s ODS a TOP 09. Řekl jim, že bývalý šéf lidovců Josef Lux by si nepřál, aby volili ODS. Vyzval je, aby šli volit sociální demokracii. Petr Fiala na tato slova nijak nereagoval. Sám se obrátil na seniory.