Preferenční hlasy mohou voliči využít třeba u koaličních uskupení.
Máš ve ve volební listině favorita, ale nachází se až na zadních pozicích a má tak mizivou šanci na úspěch? Tento problém u voleb (nejen) do Poslanecké sněmovny spolehlivě řeší metoda kroužkování. Jak funguje a jak moc může letošní hlasování ovlivnit?
Ve volbách do Poslanecké sněmovny má každý volič přesně čtyři preferenční hlasy. To znamená, že z kandidátní listiny může zakroužkovat hned čtyři konkrétní kandidáty či kandidátky, které by rád svým hlasem dostal do Parlamentu.
Jak na to? Na kroužkování není vůbec nic složitého. Za plentou si vybereš kandidátní listinu uskupení, které chceš volit. Preferenční hlasy udělíš tak, že zakroužkuješ číslo před jménem kandidáta, kterého chceš posunout dopředu.
Na co je potřeba dát si pozor, je počet preferenčních hlasů. Pokud totiž zakroužkuješ víc než čtyři osoby, neuznává se žádný z nich. V takovém případě ale lístek nepropadá a započítává se jako hlas pro celou stranu.
Když kandidující subjekt získá poslanecké mandáty, kandidát, který obdržel přednostní hlas od alespoň pěti procent voličů uskupení, může přeskočit spolustraníky s nižšími čísly na kandidátce.
To v minulosti dostalo do dolní komory Parlamentu třeba Dominika Feriho. Dnes už bývalý politik kandidoval v roce 2017 za TOP 09 v Praze. Na kandidátní listině se nacházel na posledním, 36. místě. Díky více než patnácti tisícům preferenčních hlasů se vyhoupl na 2. místo.
Letos by metoda kroužkování mohla zamáchat s pořadím kandidátek koaličních uskupení SPOLU nebo Pirátů a Starostů. Dá se předpokládat, že voliči těchto uskupení vykroužkují na kandidátní listině pouze zástupce jedné ze stran.