Nová Sněmovna je konzervativní. Vypadá to, že většinu pro schválení manželství pro stejnopohlavní páry nenajde.
Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi. Voliči opět rozdali karty výrazně jinak, než predikovaly předvolební průzkumy. Nová Sněmovna bude podstatně konzervativnější a pravicovější než ta nynější. Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry v tomto prostředí pravděpodobně neprojde.
Ve Sněmovně bude sedět 23 lidovců. Jejich šéf Marián Jurečka ve vyjádření pro REFRESHER před volbami uvedl, že za manželství považuje svazek muže a ženy. Během posledního hlasování o manželství pro všechny byli všichni přítomní poslanci KDU-ČSL proti.
Tradiční pravicová a konzervativní ODS bude mít v nové Sněmovně 34 poslanců. Ti mají sice volné hlasování, v minulosti ale hlasovali většinově proti manželství pro všechny. Předseda Petr Fiala sám uvedl, že by hlasoval proti.
Ve své knize Od A do Z Fiala napsal: „Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce. Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené. Odporuje to mé víře, mému rozumu, mému poznání.“
SPD jednohlasně proti
Podporu pro manželství stejnopohlavních párů nemůžeme čekat ani od SPD. Všichni poslanci tohoto subjektu v hlasováních o manželství byli proti. Předseda strany Tomio Okamura se na plénu Sněmovny dokonce vyjádřil následovně o adopci dětí stejnopohlavními páry: „Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. A můžu vám říct, že kdyby mě jako malého kluka adoptoval stejnopohlavní pár, tak radši skočím z okna.“ Tato strana bude mít v nové Sněmovně 20 poslanců.
Třetí člen koalice SPOLU – TOP 09, bude mít v nové Sněmovně 14 poslanců. Tato strana bude mít o manželství pro všechny volné hlasování. Při posledním hlasování byla většinu poslanců pro, ale například poslanec Jan Jakob hlasoval proti. V nové Sněmovně bude také.
Podporu pro manželství pro všechny můžeme očekávat od Pirátů. Ti se ale kvůli kroužkování kandidátů za STAN výrazně propadli a do nové Sněmovny se dostanou jen čtyři. Jejich koaličních kolegů za Starosty se dostalo 33. Také oni mají volné hlasování. Při tom posledním se část zdržela, část byla pro a poslanec Petr Pávek se zdržel.
ANO má volné hlasování, Babiš je proti
Zásadní bude postoj vládního Hnutí ANO, které podobně jako ostatní subjekty má v tomto případě volné hlasování. Sám předseda a premiér Andrej Babiš se ale vyjádřil, že by hlasoval proti. Stejnopohlavním párům by dal stejná práva, ale ne v rámci institutu manželství. V posledním hlasování bylo 15 poslanců pro, 13 se zdrželo hlasování, 12 bylo proti, zbytek nebyl přítomen. Hnutí ANO bude mít ve Sněmovně 72 poslanců.
Sečteno podtrženo, už nyní se dá očekávat, že nejméně osm desítek poslanců bude proti. Vzhledem k rozložení sil ve Sněmovně se dá očekávat, že novela zákoníku, který by umožnila manželství stejnopohlavním párům, podporu 101 a více zákonodárců nezíská.