Už jsi někdy zkoušel akupunkturu? My ano. Prozradíme ti, jaké to bylo.
Sedavá práce, málo pohybu v době pandemie a práce v pokřiveném posedu během lockdownu. Bolest zad je něco, s čím se pravděpodobně potýká větší část populace. Najít způsob, jak si zaručeně ulevit od bolesti, je pořádně tvrdý oříšek. V úterý jsme proto vyzkoušeli akupunkturu v Centru tradiční čínské medicíny v Praze a přinášíme ti reportáž, v níž ti popíšeme, jak alternativní léčba probíhá, kolik za ní zaplatíš nebo to, zda přinesla kýžené výsledky.
Akupunktura nejsou jen náhodně rozmístěné jehly
Pokud nemáš tušení, co to akupunktura je a představuješ si stovky jehliček náhodně zapíchaných v zádech, nemáš tak úplně pravdu. Akupunktura je alternativní léčba, která vznikla před tisíci lety v Číně a je založena na empirických zkušenostech. Místa, kam se tenké jehličky zapichují, nejsou náhodná, ale jsou určená předchozí diagnostikou, při níž léčitel vybere konkrétní akupunkturní body, které je nutné napíchnout pro odstranění problému. Zdroje uvádí, že takových akupunkturních bodů existují až 2 000.
Jehličky se pak aplikují do povrchu lidského těla. Hloubka vpichu se odvíjí od množství podkožního tuku. Musíme říct, že aplikace do určitých částí těla byla poměrně bolestivá. Zároveň to však není nepřekonatelná bolest a za slibované výsledky to rozhodně stojí.
V akupunktuře se pracuje i s meridiány, kterých existuje dvanáct a je to vlastně dráha, která je přesně definovaná a zastupuje určitý orgán. Máme tedy například meridián ledvin, meridián plic, meridián tenkého střeva a mnoho dalších.
V těchto drahách proudí „životní energie“. Pokud tento koloběh není hladký a nastane v něm určitá disharmonie, projeví se to na našem psychickém i fyzickém zdraví. Vpichováním jehliček do akupunkturních bodů, které ovlivňují tyto dráhy, se spouští léčebné procesy, a proto se po akupunktuře prý budeme cítit lépe.
Proč zrovna Centrum tradiční čínské medicíny v Praze?
V případě, že se rozhodneš dát akupunktuře šanci, je podle mě důležité vybrat si i správné místo, kde tuto proceduru podstoupíš. My jsme k alternativní léčbě navíc trochu skeptičtí, takže jsem se rozhodovali i podle našich přátel, kteří již Centrum tradiční čínské medicíny navštívili a zbavili se tak zdravotních problémů, konkrétně bolesti zad a migrény.
Určitou roli zde podle nás hraje i to, jak na tebe léčitel působí, zda je ti sympatický a zda věříš, že tomu, co dělá, opravdu rozumí. Autorka článku byla u pana Václava Kalouše, na nějž jsme slyšeli samou chválu, a protože jsme důslední, prověřili jsme si i to, zda je zapsán v Komoře tradiční čínské medicíny a pročetli jsme si ohlasy, které o něm píší lidé na internetu. Hned po příchodu jsem věděla, že jsme udělali dobře. Léčitel byl skvělý.
Centrum tradiční čínské medicíny v Praze navíc funguje již od roku 1996 a kromě akupunktury si v něm můžeš zakoupit i bylinné směsi na řešení různých zdravotních problémů, které jsou dováženy přímo z Číny a jsou míchány na míru klientům.
Léčitel Václav Kalouš se nezaměřuje pouze na léčbu zad, ale pomocí akupunktury pomáhá i při bolesti kloubů a svalů, při blokádě zad, krční a hrudní páteře, během stavů vyčerpání a přetížení, při neurologických problémech, migréně, chronických onemocnění, nehojících se ran a zranění, při inkontinenci, neplodnosti, nadváze, přehnanému pocení a dalších problémech. Jehličky ti navíc údajně pomohou i při léčbě psychických poruch, depresí, úzkostí či poruch spánku.
Příchod a úvodní vyšetření
Na akupunktuře jsem nikdy nebyla a nevěděla jsem, co od toho očekávat, co bude následovat po příchodu a zda bude léčitel provádět nějakou diagnostiku problému. Jakmile jsem vešla do Centra tradiční čínské medicíny v ulici Lidická, ihned mě přivítala velmi milá recepční, nabídla mi čaj a usadila mě do křesla, kde jsem čekala na příchod pana Kalouše.
Hned na první pohled bylo jasné, že léčitel patří k těm oblíbeným a v prostorech jeho ordinace byly hned tři pokojíčky, které byly plně obsazené „napíchnutými“ lidmi.
Pan Kalouš mě jen po pár minutách vyzvedl a odvedl do pokojíčku, kde si se mnou nejprve sedl a pobavil se se mnou o tom, co mě trápí. Řekla jsem mu, že mám problémy se zády, především s vrchní částí, krční páteří a také s pravým ramenem, které jsem si před pár lety mechanicky poškodila a doktoři mi říkali, že je to neléčitelná věc, která mě bude nárazově bolet po zbytek života.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak probíhala aplikace jehel, zda redaktorka cítila bolest
- Kolik měla v sobě zapíchnutých jehel a jak dlouho
- Kolik sezení stálo
- Zda akupunktura redaktorce pomohla