Na to, zda se jedná o placebo, nebo reálný účinek otužování, jsem se zeptala i praktického lékaře.
Otužování zažívá v posledních měsících ohromný boom. Mnoho lidí ho začalo praktikovat především díky ledovému muži Wim Hofovi, jenž poukázal na příznivé účinky tohoto trendu. „Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele,“ káže jednašedesátiletý Nizozemec, který díky tréninku dokáže vědomě ovlivňovat imunitní reakci organismu.
Vzhledem k situaci s koronavirem, který mnoho z nás uvěznil doma, připravil nás o některé koníčky a neblaze působí na naše psychické zdraví, jsem se rozhodla, že vyzkouším všemi opěvované otužování a Wim Hofovu metodu dýchání, která by měla ulevit od stresu a jako zázrakem by člověku měla pomoci dostat se do psychické pohody. Dýchání je také důležité pro samotné otužování, neboť právě díky správnému prodýchání bude tvoje tělo nasyceno kyslíkem a lépe si tak poradí s proudem ledové vody.
Wim Hofova metoda dýchání a jak jsem s ní bojovala
V první řadě je potřeba zmínit, že u dýchání je důležité zaujmout bezpečnou a zároveň pohodlnou polohu, neboť při něm dochází k hyperventilaci, což může vést ke ztrátě rovnováhy či omdlení. Dýchání podle Wim Hofa je pak dobré provádět po ránu, před otužováním nebo při stresové situaci, kdy se potřebuješ hodit do klidu. Já osobně jsem ho prováděla 2x denně, a to právě v průběhu dne, kdy jsem pociťovala stres a večer před ledovou sprchou.
Na YouTube můžeš najít tutorial vedený Wim Hofem, který ti přesně bude říkat, kdy se máš nadechnout, vydechnout a kdy zadržet dech. V podstatě se jedná o tříkolové cvičení, které ti dohromady nezabere více než 10 minut. V prvním kole budeš provádět 30 rychlých a pravidelných nádechů/výdechů, po kterých bude následovat minuta zadržení dechu ve výdechu, hluboký nádech a 15 sekund zádrže s plnou kapacitou plic. V druhém kole se minuta bez nádechu protahuje o 30 sekund a třetí kolo zůstává stejné.
Ze začátku jsem si nedokázala představit, že dokážu vydržet nedýchat minutu a půl, neboť v životě bojuju s panickými atakami, při kterých mám často pocit, že nemohu dýchat. Hned pátý den jsem se však dokázala oprostit od nepříjemných pocitů brnění těla, vnímala jsem tlukot srdce a zpomalila jsem své tělo natolik, že minuta a půl bez nádechu mi nedělala větší obtíže. Pokud tohle zvládneš, pocítíš, jak tvé tělo zaplní teplo a rovnováha, což přispěje i k lepšímu psychickému rozpoložení.
Připrav se na to, že díky snížené koncentraci oxidu uhličitého a zvýšené koncentraci kyslíku v krvi se ti mohou za zavřenýma očima vířit barvy a zjevovat obrazce. Je to normální a patří to k tomuto procesu. Po dokončení dechové cvičení vydrž ještě alespoň 5 minut v relaxační poloze, neboť se ti může točit hlava. Přesto ale budeš plný energie, v dobré náladě a budeš připravený na to přesunout se pod ledovou sprchu.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Proč podle doktora dýchání dokáže ovlivnit naše psychické rozpoložení
- Jak nám podle něj může dýchání pomoci při bolesti či nemoci
- Na jakém principu otužování funguje
- Jak s otužováním začít
- Jak otužování prospělo autorce článku