Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 3. 8. 2021 svátek má Miluše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a jeho partnerka nám odpověděli na všechny tvé otázky (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny…
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie „Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními…
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a jeho partnerka nám odpověděli na všechny tvé otázky (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny…
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie „Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními…
Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot to Handle po brazilsku je jako swingers party hnaná frustrací Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot to Handle po brazilsku…
„Vyměníme si pár zpráv a domů už přicházím nadržená.“ Návod, jak při sexu začít s dirty talkingem „Vyměníme si pár zpráv a domů už přicházím nadržená.“ Návod, jak…
Refresher - Reportáže

Očkování se nemusíš bát. Takto probíhá návštěva očkovacího centra (Reportáž)

Nemusíš se ničeho obávat.

Tereza Šnajdrová
21. červen 2021, 19:09 Čas čtení: 3:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Očkování se nemusíš bát. Takto probíhá návštěva očkovacího centra (Reportáž)
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Refresher - Reportáže
2
Tereza Šnajdrová
21. červen 2021, 19:09
Čas čtení: 3:56

Očkování se nemusíš bát. Takto probíhá návštěva očkovacího centra (Reportáž)

Nemusíš se ničeho obávat.

Tereza Šnajdrová
21. červen 2021, 19:09
Čas čtení: 3:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Očkování se nemusíš bát. Takto probíhá návštěva očkovacího centra (Reportáž)
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Očkování, prostřednictvím nějž můžeme udělat tečku za koronavirem, je v plném proudu a registrovat se mohou všichni občané starší 16 let. Pokud stále s rezervací termínu otálíš, protože nevíš, co konkrétně tě v očkovacím centru čeká, jak takový proces probíhá nebo se jen bojíš toho, jak se budeš po vakcinaci cítit, tak jsi na správném místě. V naší krátké reportáži z očkování se dozvíš vše, co potřebuješ vědět. 

 

Registrace a rezervace termínu

V první řadě se musíš k očkování proti koronaviru zaregistrovat, což nyní mohou učinit všichni starší 16 let. Na začátku registrace vyplníš své telefonní číslo, na které ti následně přijde SMS zpráva s ověřovacím kódem PIN1.

 

Po zadání kódu do systému vyplníš údaje o sobě (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, číslo a název své zdravotní pojišťovny) a vybereš si místo, kde se chceš nechat naočkovat. Pro výběr místa ti doporučujeme mrknout na web Covid očkování, kde si můžeš zkontrolovat, které místo je nejméně vytížené a kde se dostaneš na řadu nejrychleji. 

 

Druhým krokem je rezervace, pro níž obdržíš zvací SMS s kódem PIN2. Po jeho zadání do systému provedeš rezervaci konkrétního termínu, avšak musíš ji udělat nejpozději do 72 hodin od obdržení PIN 2. Pak už bude pozdě. K samotnému očkování si pak nezapomeň vzít občanský průkaz a průkaz pojištěnce.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2231 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a jeho partnerka nám odpověděli na všechny tvé otázky (Rozhovor)Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a jeho partnerka nám odpověděli na všechny tvé otázky (Rozhovor)
Zavzpomínej si. Těchto 10 českých her tě vrátí do dětstvíZavzpomínej si. Těchto 10 českých her tě vrátí do dětství
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie
VÍCE

Příchod do očkovacího centra 

Postup, který mají jednotlivá očkovací místa, se může lehce lišit, avšak většinu mají společnou. Já jsem očkování absolvovala na Městské poliklinice Praha ve Spálené, kde je vše přehledně označeno, takže budeš přesně vědět, kam jít. Po příchodu jsem sestrám dala občanský průkaz a průkaz pojištěnce, na základě kterých si našly moji rezervaci a daly mi k vyplnění formulář.

 

Zdroj: Tereza Šnajdrová/REFRESHER

 

Na jeho první staně stačí uvést jméno, datum narození, rodné číslo, bydliště a především telefonní číslo a e-mail, na který následně obdržíš certifikát o provedeném očkování. Druhá strana se týká tvého zdravotního stavu a toho, zda jsi covid prodělal, zda máš alergie, nemoci, zda bereš léky (například proti srážlivost krve) či zda nejsi těhotná. Kromě formulářů dostaneš také poučení, jak se pár dní po očkování chovat, co dělat a co naopak ne.

 

Zdroj: Tereza Šnajdrová/REFRESHER

 

Podobný postup mají i v Národním očkovacím centru v O2 universum. Po příchodu projdeš přes detektor, u nějž stojí členové Armády ČR, kteří tě nasměrují k eskalátorům, po nichž sjedeš do vnitřních prostor haly k registračním stolům. Neboj se, že by ses ztratil, protože i zde stojí vojáci, kteří tě přesně navedou.

 

U prvního registračního stanoviště si pracovníci centra naskenují tvůj QR kód rezervace, občanský průkaz a poznamenají si, že ses na očkování dostavil. Také ti dají průkaz o očkování, na němž bude zapsáno, jakou vakcínu jsi dostal a pošlou tě k dalšímu stanovišti, kde tě Armáda ČR odkáže na konkrétní očkovací místo

 

Samotné očkování

Než dojde na samotné očkování v Městské poliklinice Praha ve Spálené, musíš projít přes pět stanovišť. Na tom prvním ti bude změřena teplota a pracovníkovi centra předložíš občanský průkaz spolu s vyplněnými formuláři. Následně tě odkáže na druhé stanoviště, kde formuláře předložíš doktorce, která zkontroluje, zda se s něčím neléčíš, nemáš alergie, atd. Pokud bude vše v pořádku, přesuneš se na třetí stanoviště, kde ti konečně bude píchnuta vakcína. Tento proces je velmi rychlý, bezbolestný a nezabere déle než dvě minuty.

 

Zdroj: Tereza Šnajdrová/REFRESHER

 

Po aplikaci očkovací látky se přesuneš k dalšímu stolu, kde obdržíš průkaz o provedeném očkování, druhý termín a papír s přesným časem, kdy ti byla vakcína vpravena do těla. Pak už je před tebou pouze poslední stanoviště a tím je čekárna. Tu hlídá pracovnice polikliniky a musíš v ní vyčkat 30 minut od očkování. Jakmile tato doba vyprší, papír s časem očkování odevzdáš a můžeš jít domů. 

 

Jak jsme říkali, očkování Národním očkovacím centru v O2 universum probíhá obdobně. Po příchodu na stanoviště ve velké hale nejdříve absolvuješ rozhovor s pracovnicí, která se tě zeptá na tvůj zdravotní stav, alergie, prodělaný koronavirus a další. Vezme si tvůj průkaz, který jsi již obdržel v předchozím kroku, poznamená do něj, kdy a jakou vakcínu jsi dostal a její kolegyně tě naočkuje. Následně tě pošlou do čekárny, kde máš 15 minut vyčkat, zda se neobjeví komplikace a pak můžeš odejít. 

 

Zdravotní stav po očkování

Mnoho z nás se očkování obává, ale jak zmiňuji výše, aplikace očkovací látky opravdu nebolí a je velmi rychlá. V prvních pěti minutách po očkování jsem si všimla, že mi začíná brnět levá horní i dolní končetina. Neboj se, taková reakce je naprosto normální. Brnění po pár minutách ustálo a i já jsem mohla odejít domů.

 

Po očkování se doporučuje klid, měl by ses vyvarovat fyzickým aktivitám a rozhodně bys neměl požívat alkohol ani jiné nebezpečné látky. K večeru, zhruba 10 hodin od očkování, jsem začala pociťovat velkou únavu, jemnou bolest levého svalu, kam byla vakcína aplikována a také bolest hlavy. Ani v tomto případě nemusíš plašit, jedná se o běžnou reakci těla

 

Druhý den mi začala větší bolest levé horní končetiny, ale není to nic, co by se nedalo vydržet. Ruka tě bude bolet, jako bys to přehnal ve fitku a namohl sis ji. Ačkoliv si v případě bolesti klidně můžeš vzít Ibalgin, Valetol či jiné léky proti bolesti, já jsem se k tomuto kroku neuchýlila, neboť se opravdu nejedná o nic hrozného. Bolest hlavy jsem naštěstí druhý den již nepociťovala, ale únavu stále ano a svůj stav bych přirovnala k takové lehčí kocovině

 

 

Třetí den byla bolest ruky pryč, stejně tak jako únava, ale vrátilo se brnění v levé dolní končetině, které může nastat například i ve spánku, když si nohu přeležíš. I třetí den jsem byla mírně otupělá, ale když nemůžeme na festivaly, tak proč si neužít „kocovinu“ po očkování. Jenom díky tomu se totiž již brzy vrátíme k normálnímu životu. 

 

O reakcích na očkování jsem se bavila i s mými přáteli a všichni měli podobné příznaky těm mým. Někteří měli kromě bolesti ruky a hlavy také zvýšenou teplotu, nebo stavy podobné úzkosti, což ale může být způsobené tím, že se vrháš do „neznáma“ a stresuješ se tím, jak na očkování bude reagovat tvoje tělo. Důležité je, že ve srovnání s rizikem v případě nákazy jsou tyto reakce úplné nic, takže neváhej a zaregistruj se k očkování ještě dnes.  

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: mzcr.cz, opendatalab.czNáhledový obrázek: TASR/Martin Baumann
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 2 hodinami
dnes v 12:53
Vyšetřování letu českého olympijského týmu do Tokia postoupilo. Na palubě nebyla dodržována protiepidemická opatření.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Dnes populární články
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a jeho partnerka nám odpověděli na všechny tvé otázky (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a…
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie „Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly.…
Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a jeho partnerka nám odpověděli na všechny tvé otázky (Rozhovor) Zajímá tě, jak to funguje na swingers party? Majitel Vily Funny a…
„Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly. 10 nejděsivějších fotek z historie „Živá kostra“ a žena, která žila 25 let v pokoji s vlastními výkaly.…
Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot to Handle po brazilsku je jako swingers party hnaná frustrací Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot to Handle po brazilsku je…
„Vyměníme si pár zpráv a domů už přicházím nadržená.“ Návod, jak při sexu začít s dirty talkingem „Vyměníme si pár zpráv a domů už přicházím nadržená.“ Návod, jak při…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít