Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
19. listopadu 2021 11:30
Čas čtení 8:06
Radim Šlechta

10 tipů, jak se lépe učit (podložených výzkumy!)

10 tipů, jak se lépe učit (podložených výzkumy!)
Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio/volně k užití
ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Sestavili jsme 10 zajímavých ověřených metod, které ti pomohou lépe vstřebávat informace, třídit je v hlavě a uchovat je v dlouhodobé paměti.

Učíme se celý život. Od dětství, kdy se nám rodiče snaží vysvětlit, jak rozeznat barvy, přes základku, čtení, psaní, počty, až po chemické vzorce na středních, literaturu nebo dějiny Velké Británie 16. století. O tom, jak důležité je některé věci se učit a co je v životě opravdu možné využít, se může vést řada polemik a diskusí, v současnosti se ale tlaku na to, aby sis spoustu věcí zapamatoval, nevyhneš.

I po škole ale narazíš na spoustu chvilek, kdy chceš poznat něco nového. Vzpomeň si, kolikrát tě přepadl pocit, že se prostě potřebuješ něco naučit, nebo alespoň oprášit znalosti z gymplu. A teď si připomeň, jak jsi na škole ležel v desítkách stránek poznámek mezi vypotřebovanými zvýrazňovači a už jsi nevěděl, jak se v posteli zkroutit tak, aby ti znalosti natekly do hlavy tak nějak snadněji. Motivace je rázem pryč.

Učení se přitom neměří na hodiny strávené v papírovém pohoří a vstřebávání informací opravdu může být zábava. Dnes pro tebe máme 10 vědou podložených tipů, které ti pomohou snadněji se učit.

1. Přizpůsob si prostředí k efektivitě

V posteli jsme se učili všichni. Není to ale nejlepší místo, kde vykonávat jinou činnost, než je spánek a sex. Správné prostředí nám pomůže lépe vstřebávat informace a když ho opustíme, snadněji si pročistíme hlavu. Učení zůstává na stole, do postele jdeme spát. I na stole bys ale měl udržovat pořádek. Rozházené papíry zvednou hladinu stresu a ty strávíš většinu času na učení přemýšlením, kde máš jaký materiál, než abys jej skutečně využil. 

dieťa, škola, notebook, učenie, dištančné učenie
Zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Občas také pomůže změna prostředí. Můžeš zkusit zajít do kavárny nebo do knihovny. Když je hezké počasí, tak klidně i ven. Nezapomeň si přitom vypnout notfikace, aby tě nic nerušilo. Sáhnout můžeš také po potravinách, které ti zlepší soustředení a nakopnou tě. Takové svačiny představují třeba ořechy, kvalitní hořká čokoláda nebo ovoce. Káva samozřejmě pomůže, ale kofein ti dá jen krátkodobý stimul, a až vyprchá, budeš se cítit o to unaveněji. 

2. Metoda SQ3R

Patří mezi nejznámější metody čtení rozsáhlejších textů, přesto se o ní ale ví jen málo a místo toho jako studenti často saháme po způsobu opakovaného čtení, které patří mezi způsoby o poznání méně efektivní. Tento způsob čtení ti pomůže lépe si zapamatovat potřebné informace v textech. Funguje ale i na audiovizuální materiály. V čem metoda spočívá?

Survey: V první fázi se seznámíš s materiálem, který studuješ. Čerpej z názvu, anotace, rejstříku, popřípadě grafických materiálů, které jsou v knize přiložené. Pokud ještě nemáš jasnou představu o tom, co v knize je, můžeš si přečíst pár náhodných odstavců, aby se ti obsah lépe vykreslil.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 106317 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS

  Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak číst texty a lépe si je pamatovat
  • Jak optimalizovat svůj čas tak, abys zůstal dlouhodobě produktivní
  • Jak uchovat informace v dlouhodobé paměti
  • Jak látku pochopit do hloubky
  Domů
  Sdílet
  Diskuse