Většina obětí jsou chlapci. Až 44 % dětí zažilo během tréninku či soutěže i fyzické násilí.
Výsledky studie, kterou zorganizovala britská Edge Hill University ve spolupráci s programem Erasmus+, jsou znepokojivé. Až 65 % dospělých respondentů v ní říká, že jako děti trpěli při trénincích a sportovních zápasech psychologickým násilím. Psychologické násilí může mít různé podoby od slovního ponižování až po zdánlivě nevinnou ignoraci dítěte a jeho snažení.
Profesor sociologie sportu a hlavní autor studie Mike Hartill tvrdí, že „takové výsledky jsou mimořádně závažné. I když jsme byli v nedávné minulosti svědky mnoha medializovaných případů zneužívání dětí, teprve nyní můžeme jasně vidět celkový rozsah problému“.
List Liberation si všímá, že autoři studie oceňují zvýšenou pozornost věnovanou sexuálnímu násilí. Ti jedním dechem dodávají, že stejné odsouzení autoritami si zaslouží i to psychologické.
Osobní zkušenost s fyzickým násilím v průzkumu zmínilo 44 % respondentů pocházejících z Rakouska, Belgie, Německa, Rumunska a Velké Británie. Ty spojovalo to, že byli ve věku od 18 do 30 let a ještě jako děti se aktivně věnovali sportu. Jedním zarážejícím výsledkem je i vyšší míra výskytu násilí u dětí z etnických menšin. Výsledky hovoří až o 76,9 %.
Autoři studie rozhodně nechtějí odradit děti od sportování. Naopak uvádějí, že většina dětí si fyzické aktivity spojuje s pozitivními pocity (85 %). Apelují spíše na sportovní organizace a jejich povinnost postarat se o psychické i fyzické zdraví svých dětských svěřenců.