Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Refresher - Rozhovory

Jiřina Kočí se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Velmi hrubé sexuální praktiky snášela bezmála tři roky (Rozhovor)

Jiřina Kočí se po více než 20 letech rozhodla promluvit o sexuálním zneužívání knězem, k němuž docházelo od jejích 16 let.

Tereza Šnajdrová
2. 7. 2021 14:42 Čas čtení: 10:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jiřina Kočí se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Velmi hrubé sexuální praktiky snášela bezmála tři roky (Rozhovor)
Zdroj: Tereza Šnajdrová/REFRESHER
Refresher - Rozhovory
0
Tereza Šnajdrová
2. 7. 2021 14:42
Čas čtení: 10:32

Jiřina Kočí se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Velmi hrubé sexuální praktiky snášela bezmála tři roky (Rozhovor)

Jiřina Kočí se po více než 20 letech rozhodla promluvit o sexuálním zneužívání knězem, k němuž docházelo od jejích 16 let.

Tereza Šnajdrová
2. červenec 2021, 14:42
Čas čtení: 10:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jiřina Kočí se stala obětí sexuálního zneužívání knězem. Velmi hrubé sexuální praktiky snášela bezmála tři roky (Rozhovor)
Zdroj: Tereza Šnajdrová/REFRESHER
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Jiřina Kočí je první Češka, která se rozhodla veřejně a otevřeně promluvit o sexuálním zneužívání v církvi, kterému čelila od šestnácti do devatenácti let. Oběť zneužívaná knězem Pavlem Krejčím se  po více než dvaceti letech rozhodla sdílet svůj příběh plný traumatizujících zážitků, k čemuž ji přiměla slova samotného kardinála Dominika Duky, který sexuální zneužívání v české církvi označil za marginální problém

 

V rozhovoru se dočteš, proč se Jiřina Kočí rozhodla promluvit až dnes, co sexuálnímu zneužívání předcházelo a kdo je její největší oporou. Celá kauza ještě zdaleka není u konce, avšak jedno je jisté. Výpověď Jiřiny Kočí rozvířila vody napříč celou katolickou církví.

 

Vy jste se před více než 20 lety stala obětí sexuální zneužívání knězem. Proč jste se o tom nyní rozhodla promluvit?

Zaznamenala jsem, že se takové kauzy začínají objevovat, a to nejenom ve světě, ale také u nás v Česku. V médiích se často vyskytoval příběh Jiřího Kylara, který se nebál odhalit svoji identitu, na což navázala spousta žen, které se ale rozhodly promluvit anonymně. Pro ženy je to více traumatizující, protože se jim moc nevěří. Když je obětí dítě, nebo je to muž, je to jasné, protože pedofilie i homosexualita jsou jasně vnímány jako nepřirozené. Pokud je ale obětí žena, tak to mnoho lidí zpochybňuje a myslí si, že se jedná o dobrovolný vztah. Když ženy zanonymizujete, tak jejich výpovědím bude věřit ještě menší procento lidí.

 

Když se pak pan kardinál Dominik Duka vyjádřil, že v České republice je sexuální zneužívání v církvi marginální problém, tak jsem se rozhodla jít s mým příběhem ven. Už předtím jsem zaznamenala aktivity některých lidí, kteří se za oběti začali rvát, tak jsem si jednu z těchto organizací vyhledala, zvedla jsem telefon, dovolala jsem se svojí budoucí terapeutce a té jsem řekla, že jí chci dát svědectví o tom, že jsem byla zneužívána knězem. V tu chvíli jsem okamžitě začala brečet, což slyšela i sama terapeutka, která si se mnou ihned domluvila sezení.

 

Zdroj: se souhlasem Jiřiny Kočí

Kolik let vám bylo v době, kdy zneužívání začalo?

Když došlo k prvnímu setkání s ním a prvnímu sexuálnímu kontaktu, tak mi bylo 16 let.

Ihned jste si uvědomovala, co se děje nebo vám původně nedocházelo, že se jedná o sexuální zneužívání?

Do sexuálního zneužití je hodně zapojena psychika, manipulace a dochází k totálnímu zneškodnění vůle člověka, protože pachatel si ho postupně připravuje, až ho dostane do stavu, že i když on to nechce, tak už se nemůže bránit. Takže ne, zpočátku jsem si to neuvědomovala.

 

Objal mě, pohladil mě, věnoval mi víc času, více se mnou komunikoval a postupně nabourával hranice těla a zároveň si mě k sobě připoutával pozorností a slovní manipulací

I on si vás tedy několik měsíců připravoval?

Ano. Takový člověk s vámi může delší dobu řešit věci do hloubky, může vám pomáhat, dělat pro vás maličkosti a pak třeba může začít s letmými dotyky a lichotkami, čímž si vás připoutá k sobě. A teď si představte, že ke knězi jdete s naprostou důvěrou, stejně jako například k lékaři. Něco u vás není v pořádku a od něj, jakožto od odborníka, očekáváte pomoc. Nepočítáte s tím, že vám bodne kudlu do zad a zraní vás, slovně, fyzicky či jakkoliv jinak. To samé tedy platí i pro kněze. Začnete se mu svěřovat a on, v tomto případě tedy Pavel Krejčí, začal hranice nenápadně posouvat. Objal mě, pohladil mě, věnoval mi víc času, více se mnou komunikoval a postupně nabourával hranice těla a zároveň si mě k sobě připoutával pozorností a slovní manipulací, když mi říkal, že jsem chytřejší než ostatní atd. To vedlo k tomu, že jsem se na něj citově navázala, avšak nikoliv jako na partnera, ale jako na otcovskou autoritu.

 

Když je vám 16 let a starší muž vám začne věnovat pozornost, péči a vnímá vás, tak odmítnout ho je velmi náročné. Ale to někdo, kdo to nezažil, nemůže posoudit. Ano, pokud by na první setkání přišel s tím, že mě chce políbit, tak ho samozřejmě odstrčím a řeknu: „Otče, co to děláte?“ Ale v mém případě se bavíme o několika měsících obrovské péče, která vzbuzovala pocit, že jsem s tímto člověkem v bezpečí a ve chvíli, kdy zaútočil, jsem se prostě nemohla bránit. 

 

Kolik měsíců trvalo jeho namotávání, než se rozhodl pokročit?

Tři a půl měsíce.

A kolik let jste toto trýznění snášela?

Bezmála tři roky.

Jak se vám nakonec podařilo vymanit se z jeho spárů? Co sexuální zneužívání ukončilo?

Ukončily to dvě věci. Po dvou letech jsem se svěřila jinému knězi, který mi uvěřil a ujistil mě v tom, že takové chování kněze vůči mně není v pořádku. Pomohl mi dívat se na tu situaci tak, jak jsem ji sice cítila, ale po dlouhodobém zneužívání jsem ji už nemohla změnit. O sexuálním zneužívání není jednoduché mluvit. Navíc jsem kolem sebe měla pouze katolické přátelé a ti by mi nevěřili, protože onen kněz byl neuvěřitelně oblíbený. Nemohla jsem to říct ani doma, neboť jsem v té době neměla ideální vztah s mámou, tudíž jsem se jí nemohla svěřit. Proto jsem se svěřila knězi, cizímu člověku, který nakonec zasáhl a Pavla Krejčího požádal o ukončení vztahu.

 

V té době jsem také potkala kluka, do kterého jsem se zamilovala, a to byla druhá
věc, proč jsem dokázala zneužívání postupně ukončit. Z jedné strany tedy působil kněz, který mi pomáhal a z druhé strany to bylo moje zamilování do vrstevníka, s nímž jsem chtěla navázat vztah.

 

Zdroj: Tereza Šnajdrová/REFRESHER

Víte o dalších obětech Pavla Krejčího nebo jste v té době byla jediná?

Už při prvním sexuálním kontaktu s ním jsem poznala, že není panic. Choval se naprosto sebevědomě a velmi dobře věděl, co dělá. Jestliže jsem nebyla první, dá se celkem očekávat, že jsem nebyla ani poslední. Takže myslím, že je jen otázka času, než se ukáže, co bylo dál...

Zmínila jste, že rodině jste o tom nemohla říci. Jaká byla jejich reakce, když se váš případ stal mediálně známým?

Moje máma o zneužívání věděla již tehdy, ale celé jsem to odsunuly. Proběhlo to a nikdy jsem o tom nemluvily. Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla začít natáčet reportáže pro Seznam Zprávy, jsem jí řekla, že to dělám, proč to dělám a ona se k tomu v podstatě žádným způsobem nevyjádřila. Je to pro ni stále velmi bolestivé téma, které v sobě zatím nedokáže otevřít.

 

Kdo je tedy vaší největší oporou?

Největší oporou je samozřejmě můj manžel, ale i on musel ujít velký kus cesty v porozumění. V terapiích jsem zhruba dva a půl roku a první rok, kdy jsem na ně docházela, to bylo jiné. Manžel věděl, že jsem měla „vztah s farářem“, ale slyšel pouze to slovo vztah. Nikdy jsem mu neřekla, že se jednalo o zneužívání, protože i já sama jsem to nejprve díky Krejčího manipulaci posunula do roviny „on mě měl rád a měli jsme vztah.“ Proto mi taky dlouhou dobu trvalo, než jsem začala chápat, že jsem obětí.

 

Bylo mi 16 let, nebyla jsem nepoučená, o sexu jsem dost věděla, měla jsem i zkušenost ze základní školy, kde jsem procházela velmi tvrdou sexuální šikanou, kdy mě kluci osahávali atd. Ale byla jsem panna a větším intimnostem s kluky jsem se vyhýbala.

 

Nepoznalo to můj vztah k víře, jsem stále věřící a mám velmi silný vztah k Bohu. Ale absolutně jsem přestala důvěřovat katolické církvi

Poznamenalo to váš přístup k víře a Bohu?

Ne a ano. Nepoznalo to můj vztah k víře, jsem stále věřící a mám velmi silný vztah k Bohu. Ale absolutně jsem přestala důvěřovat katolické církvi a zneužívání jsem si spojila právě s atributy katolické církve, takže nemohu chodit do kostelů, když vidím kněze, tak mi je fyzicky špatně, nesnáším kázání, mši nemohu slyšet ani ve filmu… Ten hnus jsem si převedla na symboly, nebo bych se jinak musela zabít, mít to stále uvnitř sebe. Trauma jsem vložila do atributů katolické církve, abych se s tím vyrovnala a mohla dál žít sama se sebou.

 

Řekla bych mu toho spoustu, ať se jde léčit, že je prase, protože kdyby žil v normálním světě, tak by ho ty holky srovnaly, vyzrál by a možná by se k ženám choval dobře.

Kdybyste se nyní mohla vrátit do svých 16 let a mluvit s Pavlem Krejčím, co byste mu řekla?

Je to neuvěřitelný slaboch a karikatura muže. Původně byl prodavačem elektra a kdyby v této profesi zůstal, tak si o něj žádná žena neopře ani kolo. Ale tím, že se stal knězem, zjistil, že může ovládat lidi i davy, získal pocit výjimečnosti a začal tuto pozici zneužívat. Kněžství bral jako práci, a to co měl se mnou, to byla jeho zábava a uvolnění z pracovního stresu. A právě proto bych mu řekla: „Když víš, že na to nemáš, tak to prostě nedělej.

 

Ale řekla bych mu toho spoustu, ať se jde léčit, že je prase, protože kdyby žil v normálním světě, tak by ho ty holky srovnaly, vyzrál by a možná by se k ženám choval dobře. Ale protože žil jako kněz, tak u něj vztah k ženám nikdy nedozrál. Tohle by mu normálně žádná žena netolerovala. Nebo vy byste snad muži tolerovala, kdyby po vás chtěl na první schůzce anální sex? No poslala byste ho do háje. To je to, co lidé nechápou, proč jsem ho neposlala do háje hned. Důvodem je, že tohle není znásilnění, ale zneužívání a hlavní roli tam hraje psychologická manipulace, ne fyzická přesila.

 

Když jste vztah s Pavlem Krejčím ukončila, jak to bral? Proběhlo vše v klidu?

Nechtěl mě pustit a na faru jsem musela jezdit pouze s přáteli, abych tam nikdy nezůstala sama. On se pořád snažil tento vztah nevztah udržet a pomohlo až to, že jsem o tom začala otevřeně mluvit. Mezi přáteli jsem několikrát zmínila, že s ním spím a oni ho s tím konfrontovali, takže jsem pro něj začala být nebezpečná. Ale přesný konec si nepamatuji. I druhý kněz, kterému jsem se se sexuálním zneužívám svěřila, informoval provinciála, který na Pavla Krejčího uhodil. Ten ale pouze řekl, že se stala chyba, prošel duchovním cvičením a měl čistý štít. A mně řekli, že pan farář pochybil a nemám to řešit.

Pokoušel se vás ještě někdy zkontaktovat?

Ano, byli jsme v kontaktu, neboť jsem ho ještě několik let poté vnímala jako toho „divného“ přítele. Před 11 lety jsme se dokonce potkali v Praze, kde jsem se mu snažila říct, že mi hrozně ublížil, že mám problémy se sexem, intimitou, že to nebylo v pořádku a že jsem kvůli němu měla náročné období, kdy jsem se dokonce rozvedla s prvním manželem. Ale on to zlehčoval slovy, že „jsme se měli rádi, o nic nešlo“. Po této schůzce si mě pod fakeovým profilem našel na Facebooku, aby mě měl stále pod kontrolou, poněvadž se obával, abych jeho tajemství nevyzradila.

 

Zdroj: se souhlasem Jiřiny Kočí

Zkontaktoval vás i ve chvíli, kdy v médiích vyšlo vaše první svědectví?

Nesmí, má se mnou zakázanou komunikaci. Ale ozval se nám odpovědí na dopis a došlo i k dalšímu kontaktu, o kterém bohužel v současné chvíli zatím nemohu mluvit. Jediné, co mohu říct je, že po první reportáži se mi ozvalo spoustu lidí, kterým se stalo něco podobného a ta podpora je naprosto úžasná.

Ozývají se vám i muži, kteří se stali obětmi sexuálního zneužití?

Ano, píší mi i muži, kteří zažili stejnou formu zneužití, protože i mezi knězi jsou gayové, kteří páchají sexuální násilí. Ale mužské oběti se většinou veřejně neozvou, protože se více stydí, to, že se jim to stalo je pro ně více traumatizující, protože prostě nejsou homosexuálové a více to zasahuje jejich osobnost a duši.

 

Přesto si myslím, že každý z nás, co tohle zažil, trpí a trpí opravdu hodně. Každý má míru toho, co snese jinde a nezáleží na tom, co přesně se vám stalo. Stalo se to, že někdo použil naše tělo pro svoji potřebu a my jsme se nemohli bránit.

V reportáži pro Seznam Zprávy jste uvedla, že jste musela čelit velmi hrubým sexuálním praktikám ze strany kněze. O jakých praktikách je řeč?

To nechcete vědět, věřte mi. Jednalo se o ponižující, velmi perverzní úchylky. Tohle bývá nejhorší na vzpomínkách, protože za to, co se dělo, se oběť velmi stydí, neboť dopustila, aby někdo takto používal její tělo. Můžu vám jen sdělit, že je to opravdu strašný pocit, když něco takového prožijete a poté jen uslyšíte větu: „Obleč se a jdi spát k sobě.

 

Křesťanské učení, Nový zákon a samotné učení Ježíše má na prvním místě lásku k bližním, soucítění a pomoc trpícím. Nic z toho Duka nedělá. Je pravým opakem tohoto učení

Co si myslíte o výroku kardinála Dominika Duky, který řekl, že sexuální zneužívání není v české katolické církvi velkým problémem?

Myslím, že Dominik Duka je představitelem instituce, ale není představitelem katolické církve. Křesťanské učení, Nový zákon a samotné učení Ježíše má na prvním místě lásku k bližním, soucítění a pomoc trpícím. Nic z toho Duka nedělá. Je pravým opakem tohoto učení a zakládá si na symbolech (viz. Mariánský sloup) nebo jde do války kvůli divadelní hře, kterou vnímá jako ohrožení a ponížení své víry.

 

To, že v jeho diecézi, v jemu svěřené zemi, trpí desítky žen a mužů, kteří se nemůžou dovolat žádné spravedlnosti, protože veškeré pokusy o označení toho, co se děje, on a biskupové okamžitě odmítnout a oběť zastrašují, je příkladem toho, že soucítění, láska a pochopení v jeho srdci dávno není. Naštěstí v katolické církvi nejsou jen její představitelé, i když jsou nejvíc vidět, ale hlavně věřící, kteří pochopili, o čem jsem mluvila a vyjádřili mi v desítkách soukromých zpráv a mailech podporu a pochopení. Tohle je katolická církev, věřící a milosrdná, ne ta instituce, která sedí blízko Hradu.

 

Existuje nějaká podpůrná skupina pro oběti sexuálního zneužívání duchovním?

Ano, založili jsme s Jiřím Kylarem a spolupracujícími kolegy spolek Někdo ti uvěří, kde nabízíme bezpečný prostor pro oběti, ve kterém s námi mohou navázat kontakt a my následně nabízíme doprovázení a podporu. Pokud chtějí, můžeme jejich příběh anonymně zveřejnit, nabídnout jim pomoc terapeutů a jestliže nakonec získají odvahu označit pachatele, doprovodit je i na výpověď. Protože dokud oběť neoznačí pachatele, nemůže nikdo nic udělat.

 

Jsem oběť zneužití, moje tělo stále reaguje na večerní ulehnutí do postele stresově a má pocit, že přijde nějaký muž a bude chtít sex.

Když se o prožitém sexuálním zneužití otevřeně bavíme, řekla byste, že jste s ním již vyrovnaná?

Ano, jsem, ačkoliv je to zdlouhavý proces a stále se mi stává, že si přečtu nějaký e-mail a rozbrečím se. Ale makám na tom již 20 let v manželství a po absolvování terapie si dokonce uvědomuji, co dělat a jak se v určitých situacích chovat. Svůj stav stále aktivně posouvám různými způsoby. Jsem oběť zneužití, moje tělo stále reaguje na večerní ulehnutí do postele stresově a má pocit, že přijde nějaký muž a bude chtít sex. Tělo, které to muselo snášet několik let a nebylo mu to příjemné, neboť to nebylo dobrovolné, vyplaví obrovské množství adrenalinu a stresového hormonu, a pak se nedokážu uvolnit. Zároveň mám spokojené manželství, muže miluji a chci s ním prožívat intimitu, takže prostě musím hledat cesty, jak tělo oblbnout. Pomáhá mi, když začnu dělat legraci, smát se a vtipkovat, čímž dostanu tělo i mysl do pohody, zapomenu na to, že bude sex a pak ho překvapím, na což nestihne zareagovat. 

 

Před nedávnem jsem také s pomocí kamarádky navštívila sex shop a s manželem jsme začali používat erotické pomůcky, u nichž se ukázalo, že je moje tělo nemá spojené s traumatem a reaguje na ně naprosto fantasticky. Po dvaceti letech se konečně začínáme dostávat ke krásnému intimnímu vztahu, a to díky tomu, že aktivně hledám cesty, jak přepsat mentální stresovou dráhu, aby tělo uvěřilo tomu, že sex může být bezpečný a krásný.

Cítíte k Pavlu Krejčímu nenávist? Nebo jste mu odpustila?

Oběti většinou procházejí fází popírání, po ní následuje uvědomění si a pak vztek, kdy si říkají, proč se to stalo zrovna jim, proč si nevybral někoho jiného, proč musel zrovna jim pokazit život. Přes lítost pak dojdou ke smíření a ve chvíli, kdy projdou bolestí, bez které se neuzdraví, tak se začnou hojit. Nakonec dojdou právě ke smíření, nikoliv však automaticky k odpuštění.

 

Já jsem nyní smířená s tím, že se mi to stalo a nepřemýšlím, jak se cítí on. Pro mě je to hotové a jestli on má deprese, je na tom špatně či se mu zhoršil život, netrápím se tím, je to jeho problém... Na druhou stranu, jak ho trochu znám, tak je mi jasné, že on je možná naštvaný, že je v médiích, ale až se to přežene, bude žít v poklidu dál. Lidé jeho typu nemají výčitky svědomí, nebo ochotu nahlédnout do toho, že něco dělali špatně. Dá se říct, že věřím v karmu a Boží spravedlnost.

 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: se souhlasem Jiřiny Kočí
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.