Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. června 2021 14:03
Čas čtení 10:48
Tereza Šnajdrová

Při změně pohlaví musíte podstoupit spoustu ponižujících vyšetření, říká šéfka Mladého pirátstva Georgia Hejduková (Rozhovor)

Při změně pohlaví musíte podstoupit spoustu ponižujících vyšetření, říká šéfka Mladého pirátstva Georgia Hejduková (Rozhovor)
Zdroj: se souhlasem Georgie Hejdukové
REFRESHER
Uložit Uložené

S Georgií Hejdukovou o postavení žen v politice, změně pohlaví i šikaně a útocích, kterým čelí takřka každý den.

Georgia Hejduková je šéfka mládežnické organizace Mladé pirátstvo, která se o politiku začala zajímat již v útlém věku. Přidat se do strany považuje za svoji občanskou povinnost a dokáže tak přejít i útoky, kterým musí čelit takřka každý den. Goergia je totiž první otevřeně transgender politička v Česku, k čemuž se váže mnoho pozitivních, ale i negativních zážitků. Jakým výhružkám Georgia čelí? A je česká legislativa připravena na změnu pohlaví? To a mnohem víc se dočteš v tomto rozhovoru.

Doporučeno
Velký rozhovor s Ivanem Bartošem: Volby budou hodně špinavé. Kdyby nás Babiš poslouchal, nemuselo zemřít 30 tisíc lidí Velký rozhovor s Ivanem Bartošem: Volby budou hodně špinavé. Kdyby nás Babiš poslouchal, nemuselo zemřít 30 tisíc lidí 3. června 2021 16:25

Vy jste šéfka Mladého pirátstva, které jen před pár měsíci změnilo svůj název. Proč jste se rozhodli opustit od pojmenování „Mladí piráti“?

Věříme, že jsme stranou pro všechny a cílem je, aby to reflektoval i náš název. Pojmenování Mladí piráti bohužel evokuje, že se jedná pouze o muže, pročež jsme se shodli, že by bylo fajn naše jméno změnit, a to jsme si také demokraticky odhlasovali. Měli jsme několik variant, vyhrálo Mladé pirátstvo, které dokazuje, že jsme otevření vůči všem, vůči ženám, kterých v organizaci máme poměrně málo a změna názvu je zároveň takové hezké a snadné gesto, které nás nic nestojí.

Georgia Hejduková
Zdroj: se souhlasem Georgie Hejdukové

Ve vedení iniciativy přitom stojí jediná žena, a to vy. Čím si to vysvětlujete?

V politických stranách, byť v mládežnických organizacích politických stran, bohužel moc žen není. Mezi důvody patří zejména to, že politika umí být vůči ženám velmi agresivní, zájem o politiku mezi mladými lidmi není tak velký a když už je, tak se jedná o průbojné jedince, kteří rádi vstupují do soubojů a celkové politické prostředí není pro ženy moc přátelské. Tím, že v politice moc žen není, nám také chybí vzor. Chybí mladé a úspěšné političky, což se sice postupně mění, máme pár skvělých a aktivních političek, ale stále je nás málo. Musíme s tím bojovat, musíme inspirovat ostatní ženy, aby se k nám přidaly, ale pro zajímavost uvedu, že většina nových členů Mladého pirátstva jsou právě ženy, což považuji za velký úspěch.

My ženy se častěji stáváme terčem útoků slovních přestřelek a kritiky vizuálu. I já sama jsem se mockrát na internetu dočetla, že jsem „škaredá“, že „by se mnou nikdy nikdo nechtěl mít sex,“ což není příjemné čtení

Koalice Pirátů a STAN má mezi lídry letošních voleb do Poslanecké sněmovny pouze jednu ženu. Mohou být důvody totožné?

Důvody budou velice podobné, ačkoliv dospělá politika je něco jiného než ta mládežnická. Určitou roli v tomto případě hraje i to, že Poslanecká sněmovna je poměrně náročná práce, ke které potřebujete odvahu, výdrž, průbojnost, a ne každá žena ty ostré lokty má. Spousta žen ve straně bylo s kandidaturou osloveno, ale odmítly to, takže důvodem, proč jich mnoho na vysokých postech nenajdete může být právě i to, že na ně ani nechtějí kandidovat.
 
Pak je tu druhý problém, a tím jsou útoky mířené především na ženy, kdy se častěji stáváme terčem útoků slovních přestřelek a kritiky vizuálu. I já sama jsem se mockrát na internetu dočetla, že jsem „škaredá“, že „by se mnou nikdy nikdo nechtěl mít sex,“ což není příjemné čtení, a ne každý chce takové věci zažívat, pročež volí spíše komunální politiku anebo pozice v pozadí.

Doporučeno
Markéta Pekarová Adamová: Osm let chaosu, sobeckosti a nekompetence stačilo. Potřebujeme do politiky vrátit morálku (Rozhovor) Markéta Pekarová Adamová: Osm let chaosu, sobeckosti a nekompetence stačilo. Potřebujeme do politiky vrátit morálku (Rozhovor) 31. března 2021 13:00

Změna názvu rozpoutala mnoho diskusí na internetu. Vzešli z těchto horlivých debat i noví členové? Kolik jich v současné době máte?

Vím minimálně o jedné člence, která se právě po této bouři na internetu připojila, a to díky tomu, že na mě narazila na Twitteru. Mimo to jsem přesvědčená, že i další nové členky se přidaly právě proto, ale stále jsme malá organizace. V tuto chvíli máme 44 členů, z toho je zhruba 10 žen.

Georgia Hejduková
Zdroj: se souhlasem Georgie Hejdukové

Čemu se v Mladém pirátstvu věnujete? Jaké konkrétní otázky řešíte?

Věnujeme se hlavně mladým tématům, neboť věříme, že hlas mladých je v politice důležitý a neměl by být zapomenut. Řešíme tedy věci relevantní pro mladé lidi, což je například dostupné bydlení, kvalita životního prostředí, a to samé dělá i Pirátská strana jako taková. Nedávno jsme měli webinář o školství, zabýváme se legalizací psychotropních látek, pořádáme pravidelné debaty se Seniory na palubě, kam naopak patří starší příznivci Pirátů, s nimiž společně vedeme diskuse a propojujeme generace.

Jana Bobošíková natočila video, v němž zdůraznila, že jsem transgender předsedkyně Mladého pirátstva, což je rudý hadr pro spoustu konzervativně smýšlejících lidí a vedlo to k nehorázné náloži on-line nenávisti

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 99681 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse