Vědci do embrya makaků vpravili lidské kmenové buňky. Mohlo by to pomoci v transplantaci orgánů.
Vědcům se podařilo vytvořit embrya, která mají z části lidské a z části opičí DNA: V budoucnu by to mohlo přinést posun v transplantaci orgánů. Svou studii vědci publikovali v odborném žunrálu Cell. V lidech ale tento posun vyvolává také řadu obav.
Příkladem je molekulární bioložka Kirstin Matthews z Bakerova institutu Rice University. „Moje otázka zní: Proč? Myslím, že veřejnost bude znepokojena, a já také, že se tak trochu dereme dopředu, aniž bychom vedli řádnou diskusi o tom, co bychom měli nebo neměli dělat,“ okomentovala objev. Vědci, kteří na na něm spolupracovali, ale s takovými pohledem nesouzní.
Juan Carlos Izpisua Belmonte uvedl, že objev umožňuje posun v oblasti transplantace orgánů, kde zatím poptávka výrazně převyšuje nabídku. Ani ostatní vědci nevidí žádný etický problém, jelikož takto vytvořené embryo by mohlo představovat humanitární pomoc.
Kmenové buňky a nový druh
Právě kvůli velké potřebě transplantace orgánů vědci hledají cestu, jak tento problém vyřešit. V minulosti zkoušeli pěstovat nové orgány v embryích ovcí a prasat, kam aplikovali potřebné kmenové buňky. Tato cesta se však neukázala jako správná, a proto vědci přišli s jiným řešením.