Pro lidi je tradiční a baví je, zvířatům se ale jeví jako válečný konflikt. Důvodů, proč si pyrotechniku na Silvestra odpustit, je hned několik.
Kdo nemá rád rachejtle? Barvité obrazce na obloze, které často doprovázejí bujaré oslavy, jsou obvykle hezkou podívanou, a to zejména při oslavách posledního dnu v roce, kdy se tak nějak tolerují.
Často ale v tento den zapomínáme nejen na naše zvířecí mazlíčky, ale zvířata obecně, jimž o půlnoci 31. prosince připravujeme výbuchy a odérem střelného prachu prakticky válečné prostředí.
To, že je pyrotechnika pro zvířata škodlivá, dokazují mnohé odborné studie. V článku ti proto na jejich základě zkusíme vysvětlit, proč se zamyslet a takovou oslavu si odpustit.

Královská společnost pro prevenci týrání zvířat si nechala vypracovat studii, která měřila míru stresu u zvířat během oslav, se kterými je spojena zábavní pyrotechnika. Celkem 45 procent psů vykazovalo známky strachu a stresu, když uslyšelo výbuchy petard. Americká asociace pro řeč, jazyk a sluch dokonce provedla měření, které ukázalo, že tyto výbuchy jsou hlasitější (mezi 150 a 170 dB) než vzlet dopravního letadla (140 dB).
Samozřejmě, samotný hluk způsobuje zvířatům i další problémy spojené zejména s reakcí na něj. Při nezřízených útěcích, při nichž se snaží zachránit si život, se mohou často zranit. Takto trpí zejména koně, pro něž jsou výbuchy petard zdrojem úzkostí. Dle novozélandského šetření skupiny vědců Gronqvist, Rogersem a Gee, jí trpělo 79 % koní během 5. listopadu, kdy se pyrotechnikou slaví noc Guye Fawkese.
Dle dalšího novozélandského šetření bylo zjištěno, že celkem 6 procent koček a psů utrpí fyzickou újmu na zdraví kvůli rachejtlím, jelikož se leknou a snaží se z místa utéct. Z toho pramení spousta nehod, například sražení autem nebo jiné incidenty, které často končí fatálně.
Averzivní podněty, kterými tyto hlasité zvuky jsou, jsou nepředvídatelným a stresujícím stimulem, na které si zvíře nemůže nikdy zvyknout, jelikož nejsou pravidelné. Problematické však není pouze pyrotechnika; problémové jsou hlasité zvuky obecně, se kterými se zvířata vyrovnávají opravdu špatně.
Například bylo dokázáno, že nenadálý zvuk mezi 80 a 89 dB zvyšuje srdeční tep zvířatům na farmě, zejména prasatům. Proto britská legislativa zvukovou hladinu reguluje; v Anglii ani Walesu nesmí být vyluzován nenadálý zvuk s vyšší frekvencí než 85 dB tam, kde se prasata chovají.
Jak uklidnit svá zvířata během oslav
Vzhledem k tomu, že se zdá, že zákaz pyrotechniky v platnost minimálně letos už nepřijde, je důležité, aby se „páníčci“ zvířat nebo domácích mazlíčků naučili, jak zvířata uklidnit. Co se týká ochrany domácích mazlíčků, BBC radil prezident Americké veterinární lékařské asociace Douglas Kratt.
V první řadě je dobré, aby zvíře v případě zaběhnutí u sebe mělo známku nebo mikročip, podle nichž se dá určit, komu se případně zvíře zaběhlo. Aby se nestresovalo, je dobré zvíře před setměním utahat. Zaběhat si s ním, zacvičit a hrát si s ním, což bude mít za následek, že rychleji usne. To, že bude mít méně energie, by pak mělo mít pozitivní vliv na míru úzkosti vyvolanou petardami.
Dalším krokem by mělo být přivedení mazlíčků na noc do interiéru se zavřenými okny a záclonami. Je dobré na něj použít uklidňovací prostředky, které pomáhají – ať už je to zabalení do deky, uklidňující pachy, či zvuky. Dále je dobré je nějak zabavit a odvést jejich pozornost.

Kratt radí, že medicínské prostředky, jako kapky či prášky, by se měly použít až jako poslední možnost. Až bujaré oslavy skončí, je údajně dobré zkontrolovat, jestli nějaký kousek petardy nepřiletěl na zahradu majitele domácího mazlíčka. I v tomto případě by totiž mohla například po pozření způsobit potíže.