Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. ledna 2022 16:30
Čas čtení 5:33
Lukáš Čelka

Writer Martin o graffiti kdysi a dnes: Všechno změnil internet. Zatímco my jsme museli vymýšlet a zkoušet, dnes existují návody

Writer Martin o graffiti kdysi a dnes: Všechno změnil internet. Zatímco my jsme museli vymýšlet a zkoušet, dnes existují návody
Zdroj: so súhlasom respondenta Martina
Uložit Uložené

„Ulice je jako galerie, jen nelegální, kde se můžeš zviditelnit.“

Hip-hop jako subkulturu odjakživa prezentovaly čtyři elementy: rap, DJing, breakdance a graffiti. Zatímco první tři jsou neustále v popředí a našli si svůj mainstream, o graffiti je mezi mladými slyšet stále méně.  

O tom, čím to může být a jak se toto umění změnilo v průběhu let, jsme si popovídali s talentovaným writerem a tatérem Martinem. Jak nám prozradil, jamů je stále více, ale vědí o nich zejména lidé, kteří se o „graffiti komunitu“ zajímají a jsou její součástí. Poznamenal, že čas změnil zejména vnímání lidí, kteří jsou vůči pouličním malbám otevřenější.

Třiadvacet let „v řemesle“

S writerem Martinem se setkáváme odpoledne v centru Nových Zámků. Původně jsme měli v plánu jít s ním malovat na jedinou tamní „legálku“, ovšem kvůli nepříznivému počasí jsme zvolili jen společnou procházku, během které nám ukázal několik svých prací, které už léta zdobí uličky tohoto města.

Zatímco se pomalu procházíme po náměstí, writer nám prozrazuje, že se kolem graffiti jeho život točí už třiadvacet let. „První tagy jsem čmáral už na základní škole, když mi bylo dvanáct,“ zasměje se a s úsměvem dodá, že ho do tohoto „řemesla“ zaškolil jeho nejlepší kamarád.

graffiti martin kele
Zdroj: so súhlasom respondenta Martina

Martin poznamená, že ačkoli začal kreslit už jako dítě, poprvé se vyřádil na zdi, až když chodil na střední školu. „Už na základce mě to úplně pohltilo, ale musel jsem se „vykreslit“. Odkdy jsem si vyzkoušel zeď, zamotal jsem se do toho ještě víc, až jsem nakonec za ta léta nabral tolik zkušeností, že jsem se dostal i k zakázkovým malbám.“

 

graffiti martin kele
Zdroj: so súhlasom respondenta Martina

Writer vzpomíná, že na začátku nebylo odkud čerpat inspiraci. Graffiti, k nimž se dostal, byla jen od starších „kolegů“ z města. „Časopisy s takovým obsahem tehdy vůbec neexistovaly, a i kdyby byly, na Slovensku se neprodávaly. Teprve později začal vycházet ArtAttack,“ dodává Martin s tím, že jeho první barevné vydání s formátem A4 se datuje do roku 1999. „Dříve měli tuším jen černobílá vydání s formátem A5. Tyto časopisy se prodávaly jen v Bratislavě a bylo jich málo. Už si to přesně nepamatuji…“

Zlatá éra vs. dnes

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 108390 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemčení?

  • Zda dnes podle writera ustupuje graffiti art do pozadí.
  • Proč je „ilegal“ a „legal“ podle writerových slov něco zcela odlišného a proč se taková graffiti nedají srovnávat.
  • Co Martinovi chybí na dnešních graffiti jamech.
  • Jak změnily technologie tvorby graffiti.
  • Vůči jakým graffiti jsou lidé v dnešní době otevřenější.
Domů
Sdílet
Diskuse