Se zprávou přišel Český hydrometeorologický ústav.
Zhoršení kvality ovzduší v souvislosti s odpalováním pyrotechniky na Silvestra bylo v Česku nejvýraznější v posledních letech. Největší nárůst koncentrace škodlivých látek zaznamenal Český hydrometeorologický ústav v Brně. Informoval o tom v podrobném článku.
„Odpalování pyrotechniky má kromě svého atraktivního audiovizuálního efektu také nežádoucí dopady, a to jak na zvířata, tak například na znečišťování ovzduší. Ohňostroje nejsou ničím jiným než spalovacím procesem a po odpalu se tak do ovzduší dostává celý koktejl znečišťujících látek,“ popisuje Jáchym Brzezina, vedoucí kvality ovzduší brněnské pobočky ČHMÚ.

V souvislosti s odpalováním pyrotechniky se sledují především koncentrace suspendovaných částic PM10 a PM2,5 v ovzduší. Pod zkratkou PM se skrývají pevné částice, číslo za zkratkou udává značí jejich velikost. Mezi látky, které se během odpalování do vzduchu vylučují, patří třeba draslík, síra, baryum nebo stroncium.
„Obecně platí, že čím je částice menší, tím je potenciálně zdraví škodlivější, neboť se může dostávat hlouběji do dýchacího systému či až přímo do krevního řečiště,“ dodává Brzezina.
Největší zvýšení koncentrace těchto částic bylo během 1. ledna celkově zaznamenáno v Brně. Ze srovnávaných 7 Silvestrů zde byly koncentrace nejvyšší na přelomu let 2016 a 2017, ty letošní se zařadily na 2. místo. Nejpatrnější vliv odpalování pyrotechniky eviduje stanice u Dětské nemocnice nedaleko centra města. Tam odborníci naměřili tu vůbec nejhorší hodnotu z celého Česka. Důvodem může také být to, že se oblast nachází na vyvýšeném místě.
Vysoké koncentrace škodlivých látek byly naměřeny i v dalších městech, například Táboře, Českých Budějovicích, Zlíně nebo Olomouci. V Praze byly naopak koncentrace suspendovaných částic i jejich zvýšení kolem půlnoci na nejnižších hodnotách minimálně za posledních 10 let.
Kvalita ovzduší před zahájením novoročních oslav byla přitom v Česku na nebývale dobré úrovni pro danou roční dobu. Podle Brzeziny to mohlo být dáno i příznivými rozptylovými podmínkami a rekordně vysokými teplotami.