Předpokládá se, že by varianta koronaviru omikron měla v Česku brzo převládnout. Jaké jsou její příznaky?
Varianta omikron, nová mutace koronaviru, která si začíná podmaňovat Evropu, by v nejbližších dnech měla i v České republice nahradit variantu delta a stát se převládající variantou. Vědci již o této variantě vědí více než dřív, stále se ale nejedná o studiemi potvrzené informace. Uvádí, že by se mělo jednat o variantu, která se jeví jako méně nebezpečná než delta, projevuje se ale jako více nakažlivější. Jaké jsou tedy její příznaky?

Zatímco podle zprávy Dětského fondu Organizace spojených národů z poloviny prosince se omikron neprojevuje odlišnými příznaky než ostatní varianty koronaviru, rozdíly jsou již podle některých amerických odborníků vidět.
Skvělou zprávou pro očkované by mohla být skutečnost, jak tvrdí NBC, že pokud mají za sebou dvě dávky vakcíny a ochoří variantou omikron, měli by z největší pravděpodobností projít nemocí s mírným průběhem, jenž by mohl připomínat obyčejnou chřipku.
Jaké jsou příznaky
Podle specialistky Katherin Poehling ze Zdravotního centra v Severní Karolíně odborníci rozlišují tyto symptomy: kašel, únavu či vyčerpání a ucpaný nos. Narozdíl od varianty delta se vědci ale nesetkali s tím, že by nakažení ztráceli čich nebo chuť.
Je třeba ale vzít v potaz, že se nejedná o výsledky, které by potvrdila nějaká vědecká studie, nýbrž o pozorování odborníků. Proto je třeba brát tyto závěry s rezervou. Druhou věcí je také to, že se jednalo o pozorování jisté skupiny lidí; není jisté, jestli varianta omikron se bude stejně projevovat jak u očkovaných, tak například u mladých nebo nemocných.
„Již dnes je jasné, že pokud jste plně očkován nebo máte dokonce třetí dávku, měla by u vás nákaza omikronem mít mírnější průběh,“ uvedl William Schaffner z Lékařského centra Vanderbiltovy univerzity v Tennessee. „Co zatím neznáme, jsou projevy omikronu u neočkovaných,“ dodal. Z prvních pozorování, jak dodal Craig Spencer z Lékařského centra Kolumbijské univerzity v New Yorku, zdá se, že lidé, kteří jsou očkovaní, ale nedostali třetí dávku, mají tendenci mít horší průběh kašle, cítit větší únavu a mít vyšší horečky.
Děti by mohly mít problémy se zažíváním
První data z Jižní Afriky, tedy z oblasti, kde byl omikron zjištěn poprvé, jak informuje The New York Times, se prakticky shodují s tím, co zjistili američtí lékaři. Nakažení by měli cítit škrábání v krku s ucpaným nosem, suchý kašel a bolest svalů zejména ve spodních zádech. Nejedná se však o symptomy, které by dříve nebyly u koronaviru viděny podobně jako vyvolání nausey, průjmu nebo únavy.

Problémy se zažívacím traktem by v případě nakažení omikronem měly mít také spíše děti než dospělí. „Onemocnění respiračního ústrojí tvoří také více hlenu, jehož polykání by mohlo mít za následek rozdrážděné zažívací ústrojí,“ dodal profesor Andrew Pekosz z Bloombergovy školy veřejného zdraví Univerzity Johnse Hopkinse.
V Česku bude dominovat do 14 dnů
Kdy se očekává, že varianta omikron bude v České republice dominovat? „Vzhledem k tomu, že omikron je výrazně nakažlivější než varianta delta a s ohledem na čísla pozitivních vzorků s podezřením na omikron po testech diskriminační PCR, lze očekávat, že varianta omikron se poměrně rychle stane dominantní,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.
„Národní referenční laboratoř odhadla, že nad 50 % všech pozitivních případů by se omikron mohl dostat do zhruba deseti dnů až dvou týdnů. Je proto nutné dodržovat všechna aktuálně platná hygienická opatření bránící přenosu infekce a připomínám také důležitost očkování, a to včetně posilující třetí dávky,“ dodala odbornice.